Grip olanların yüzde 99'u mevsimsel grip değil H1N1...

İSTANBUL -  Grip belirtileriyle İstanbul ve Ankara’daki merkezlerde incelenen 100 vakadan 40- 50’sinde grip virüsü bulunuyor. Virüs tipi incelendiğinde ise bu kişilerin yüzde 99’unda domuz gribi yani H1N1 virüsü tespit ediliyor.
Grip belirtileri hisseden pek çok kişi hastanelere başvuruyor. Merkezlerde yapılan testlerde grip virüsü tespit edilen kişilerin örnekleri İstanbul Tıp Fakültesi ile Refik Saydam Hıfzısıhha Merkezi’ne gönderiliyor. Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları Ana Bilim  Dalı öğretim üyesi ve Sağlık Bakanlığı’nın domuz gribiyle mücadelede oluşturduğu bilimsel ekibin üyesi Prof. Dr. Mustafa Bakır, vakalarla ilgili şu bilgileri verdi: “Gribe  benzeyen bir hastalık sebebiyle örnek alınmış kişilerin 100 tanesinden 40 ile 50’sinde grip virüsü tespit ediliyor. Diğerleriyse gribe benzeyen nezle, soğuk algınlığı gibi hastalıklar. Grip olan kişilerde hangi virüs olduğuna bakıldığında ise yüzde 99’unda domuz gribi görülüyor. Yani neredeyse tamamı domuz gribi, mevsimsel grip değil.”  
İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selim Badur ise şu bilgileri verdi:
“Burnum akıyor, domuz gribi miyim?’ diye test yaptırmaya gerek yok. Artık hastaneler ve laboratuvarlar ağır olgulara kanalize olacak. Domuz gribine yaklaşım sıradan bir gripten farklı değil. Ankara’da ölen vakanın arkasında da birtakım kalp sorunları varmış. Artık bütün dikkatimizi ağır vakalara, beş günde ateşi düşmeyen, solunum yetmezliğe çeken, göğüs ağrısı sürekli artan hastalara vermemiz lazım.  Kalp hastaları, akciğer hastaları, diyabetlilerde tabloların ağırlaşması söz konusu. ‘Aşıda civa var, nörolojik komplikasyonlara yol açabilir’ gibi haberlerin bilimsel temeli yok.” (Radikal)