Grip vakaları artıyor, Eskişehir'de okullar tatil

ERZURUM/ MALATYA/TEKİRDAĞ/ESKİŞEHİR- Domuz gribi okullarda da hızla yayılmaya başlayınca, bazı kentlerde okulların tatil edilmesi yönünde kararlar alınmaya başlandı. Eskişehir, Malatya’nın Doğanşehir ve Arguvan ilçelerinde okullar tatil edildi. Sağlık Bakanlığı ölü sayısının 73’e ulaştığını duyurdu.
Erzurum’a 70 kilometre uzaklıkta bulunan Horasan’da geçen hafta sonu rahatsızlanan bir yatılı okul öğrencisinin tahlil sonuçları pozitif çıktı. YİBO’da tarama yapan sağlık ekibi, ateş ve grip şikâyetleri olan öğrencileri tek tek muayene etti. Yüksek ateş, mide bulantısı ve boğaz ağrısı şikâyeti olan öğrencilerden 8’i domuz gribi belirtileriyle  Horasan Devlet Hastanesi’ne gönderildi.
Tekirdağ’ın Çerkezköy ilçesinde ise 10 yaşındaki ilköğretim okulu öğrencisinin H1N1 virüsü kaptığı ve Çorlu Devlet Hastanesi’nde tedavi altına alındığı öğrenildi.
Yüksek ateş şikâyeti üzerine ailesi tarafından geçen hafta cuma günü Çerkezköy Devlet Hastanesi’ne götürülen 3.sınıf öğrencisi, domuz giribi şüphesi üzerine Çorlu Devlet Hastanesi’ne sevk edildi. Hastanede tedavi altına alınan öğrencinin hastalığı atlatma aşamasında olduğu ve kısa bir süre sonra taburcu edileceği öğrenildi.
Salgına karşı okullar bir bir tatil ediliyor. Son olarak Malatya’nın Doğanşehir ilçesindeki tüm okullar üç gün tatil edildi.
Özellikle okullarda gribal enfeksiyonları vakalarının artması üzerine Hıfzıssıhha Kurulu tarafından ilköğretim okulları ve liselerin 3 gün tatil edildiği bildirildi. Tedbir amaçlı olarak tatil edildiği öğrenilen okullar, perşembe günü tekrar eğitim ve öğretime açık olacak.
Tatil süresincede okulların dezenfekte çalışmaları da arttırılacak. Öte yandan Malatya’nın Arguvan ilçesinde ise lise ve ilköğretim okullarında okuyan 206 öğrencinin gribal enfeksiyon belirtisi ile sağlık ocaklarına başvurdukları ve üç gün rapor aldıkları öğrenildi. Bunun üzerine Arguvan ilçesinde okullar dört gün tatil edildi. Eskişehir’de de öğrenciler arasında grip vakalarının artması üzerine valilik bir hafta tatil kararı aldı.

Ölü sayısı 73
Sağlık Bakanlığı’nın açıklamasına göre ölü sayısı iki günde 13 kişinin ölümüyle 73’e ulaştı. Ölenlerin yaş gruplarına göre dağılımı şöyle::
0-4 yaş: 14
5-14 yaş: 13
15-24 yaş: 8
25-44 yaş: 29
45-65 yaş: 6
65 yaş üzeri: 3. (aa, dha)