'Gripte tehlike geçti'

AB de aynı fikirde
Sağlık Bakanlığı yetkilileri, Manyas'ı inceledi: "Gribin kuluçka süresi geçti, bulaşma yok. Artık ne hayvanlar ne de insanlar için bir tehlike söz konusu." Avrupa Birliği uzmanları da, gelinen aşamada kuş gribinin yaygın tehlike oluşturmadığını açıkladı.
İlaç tartışması
Roche, 'Tamiflu' adlı ilacın patentini vermese de, bir Hint firması muadilini üreteceğini açıkladı: "İlacı ABD ve AB'ye değil, 49 azgelişmiş ülkeye satacağız." İlacın yapıldığı ve Çin'de yetişen 'yıldız anasonu'nun hasadının yüzde 90'ı da Roche'un elinde.
Haberin devamı için...

BALIKESİR - Manyas ilçesinin Kızıksa beldesindeki incelemeleriyle ilgili bilgi veren Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü Zoonoz ve Paraziter Hastalıklar Şube Müdürü Ramazan Uzun, "Risk süresi bitti" dedi.
Uzun şöyle konuştu: "Gerek hayvan, gerekse insan sağlığı açısından bölgede herhangi bir risk yok. Sağlık ile Tarım bakanlıkları her türlü tedbiri aldı. Vaka ortaya çıkar çıkmaz biz zaten tüm önlemlerimizi en kötü ihtimali düşünerek, virüsün H5N1 tipi olduğunu varsayarak almıştık. Virüsün H5N1 tipi olduğu açıklandığında yapılması gereken her şey yapılmıştı ve herhangi bir ek önlem almamıza bile gerek kalmadı. Hastalığın kuluçka süresi iki-dört gün arasında. Hastalık geçen hafta ortaya çıktığına göre kuluçka süresi tamamlanmıştır. Eğer herhangi bir bulaşma olsaydı şimdiye kadar çoktan ortaya çıkardı. Bundan sonra ne hayvanlar ne de insanlar için bir tehlike söz konusu değildir."
Karantina süresi uzatılmayacak
Balıkesir Valivekili Halil Yavuz Kaya da Kızıksa beldesi merkezi ve Manyas Gölü'nü çevreleyen 28 köyde, 10 kilometrelik alanda kuş gribine karşı geçen hafta cumartesi konan karantinanın 29 Ekim'de kalkacağını ve bu sürenin uzatılmayacağını açıkladı. Bölgede itlaf edilen tavuk, hindi, kaz, ördek, güvercin ve civciv sayısı 9 bine ulaştı.
H5N1'in insanlardaki enfeksiyonu ile ilgili bilgiler sınırlı. Kimi uzmanlar hayvanda birkaç saatten üç güne kadar olan kuluçka süresi insanlarda iki-beş gün olup bazı vakalarda 8-17 güne uzayabildiğini söylüyor. Virüs gübrede soğukta en az üç ay, suda 22 derecede dört, 0 derecede 30 günden fazla etkinliğini koruyabiliyor. (dha, Radikal)
AB: Tehlike yok
Avrupa Birliği uzmanları şu aşamada kuş gribinin toplumun geneli açısından tehlike oluşturmadığını açıkladı. Önceki gün Brüksel'de acil bir toplantı gerçekleştiren Hayvan Sağlığı ve Besin Zinciri Komitesi (SCFCAH), H5N1'e rastlanılan Türkiye ve Romanya'daki durumu ele aldı. Komite tarafından yapılan açıklamada, Türkiye'den gelen verilerin, kuş gribinin sadece yabani kuşlar ve kümes hayvanlarıyla sınırlı kaldığını gösterdiği vurgulanarak "Gelinen aşamada hastalığa yakalanan insan vakasına rastlanmamıştır. Bu nedenle hastalık toplum geneli üzerinde risk oluşturmuyor" denildi.


    http://www.radikal.com.tr/7602987602980

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.