Grizu faciasını ihmal yaratmış

Gediz'de 18 kişinin öldüğü grizu patlamasına dair Çalışma Bakanlığı'nın teftiş raporu: İşveren, hiçbir önlemi gereği gibi almamış, yüzde 100 kusurlu.

ANKARA - Kütahya'nın Gediz ilçesinde maden ocağında 18 kişinin öldüğü patlamada, işverenin alması gereken hiçbir önlemi almadığı ve yüzde 100 kusurlu olduğu belirlendi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı müfettişlerinin, Kömür İşletmeleri A.Ş.'ye ait Gediz Linyit İşletmesi'nde 21 Nisan'da meydana gelen iş kazasıyla ilgili raporu tamamlandı.
Teftiş raporunda, işyerinin iş sağlığı ve güvenliği yönünden bakanlık tarafından son üç yılda dört kez denetlendiği kaydedildi. İşyerinin 9 ve 7 numaralı iki ocaktan oluştuğu belirtilen raporda, kazanın olduğu 7 numaralı ocağın yeni planlandığı ve son teftiş tarihinde henüz kömür üretimine başlamadığına dikkat çekildi. Raporda, söz konusu eksiklikleri gidermeyen Kömür İşletmeleri A.Ş.'nin, kazanın oluşumunda yüzde 100 kusurlu bulunduğu ifade edildi. Üretim çalışmaları yapılan ocakta nefeslik ve kaçamak yolu tesis edilmediği, uygun ve yeterli havalandırma sisteminin kurulmadığına işaret edilen raporda, diğer eksikler şöyle sıralandı:
Ocağın havalandırma sisteminin yetkililere haber verilmeden durdurulması, gaz ölçümlerinin düzenli olarak yapılmaması, kazanın meydana geldiği bacada gaz ölçümü yapılmadan ateşleme yapılması, madende çalışan işçilere ferdi karbonmonoksit maskesi verilmemesi, teknik nezaretçi denetimlerinin düzenli yapılmaması, metan gazı degajına karşı kontrol sondajları yapılmadan çalışılması, işletmede yeterli ve güvenli bir iş güvenliği denetim ve organizasyon sistemi kurulmaması.


    http://www.radikal.com.tr/7540157540150

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.