Grizuzedelere ABD'den yardım

Bursa'da geçen yıl grizu faciası yüzünden ölen 19 işçinin çocuklarına ABD'den eğitim bursu geldi

Işıl ARSLAN- Sezgin EREN

BURSA'nın Mustafakemalpaşa İlçesi'nde geçen yıl meydana gelen grizu patlamasında ölen 19 işçinin ailelerine ABD'den yardım eli uzandı. IBM ve Microsoft firmalarının, Türk müdürleri tarafından oluşturulan ‘Türkiye'ye Eğitim Köprüsü', kazada ölen maden işçilerinin eğitim çağındaki 18 çocuğuna eğitim bursu vermeye başladı.
Mustafakemalpaşa İlçesi'nde geçen 10 Aralık tarihinde meydana gelen grizu patlamasında yaşamını yitiren 19 işçinin eğitim çağındaki çocuklarına verilen eğitim bursunun ilk taksitleri için, Öğretmenevi'nde basın toplantısı düzenlendi. Mustafakemalpaşalılar Derneği aracılığıyla verilen eğitim bursundan faydalanacak çocukların 2'sinin anaokulu, 11'inin ilköğretim ve 5'inin de orta öğretim öğrencisi olduğu bildirdi.
Mustafakemalpaşalılar Derneği Başkanı Halim Çapkın, çocukların eğitim yaşamları boyunca devam edecek bursların ilk taksidinin 26 Şubat tarihi itibariyle ailelerin banka hesap numaralarına yattığını açıkladı. Yardımın sağlanmasında etkili olan ABD'deki Türklere teşekkür eden Çapkın, anaokulu ve ilköğretim düzeyindeki çocuklara 50'şer TL, orta öğretim öğrencilerine ise aylık olarak ödenecek 70 TL tutarındaki bursların, öğrencilerin eğitimi süresince devam edeceğini söyledi.
Toplantıya katılan maden kazasında ölen işçilerden Erol İkiz'in eşi Neslihan İkiz, “Allah devletimize zeval vermesin. Bu acıya dayanmaya çalışıyoruz. Ben eşimi kaybettim. Dursunbey'deki patlamada amcam Muammer Karaca'yı kaybettim. Bir yakınım da hastanede yoğun bakımda. Maden ocağı sahibi Nurullah Ercan banka hesaplarımıza 15'er bin TL para yatırmış. Biz o parayı istemiyoruz. 30 bin lira biz ona verelim, eşlerimizi geri versin” diyerek tepki gösterdi.
Eğitim bursu için düzenlenen basın toplantısında ölen maden işçilerinin çocukları da hazır bulundu. (dha)