Grup Yorum albümünü istedi!

Grup Yorum albümünü istedi!
Grup Yorum albümünü istedi!
CHP'li milletvekilleriyle birlikte TBMM'ye gelen Grup Yorum üyeleri, geçtiğimiz hafta Halkın Hukuk Bürosu ile birlikte basılan İdil Kültür Merkezi'nde el konulan, 6 aydır çalışmalarını sürdürdükleri yeni albüm kayıtlarının hesabını sordu
Haber: RİFAT BAŞARAN / Arşivi

ANKARA - CHP ’li Melda Onur, Veli Ağbaba, Nurettin Demir, Sena Kaleli, Özgür Özel ve Sezgin Tanrıkulu ile birlikte basın toplantısı düzenleyen Grup Yorum üyeleri, İdil Kültür Merkezi’ne yönelik polis baskınını anlattı. Kalabalık bir gazececi grubu tarafından izlenen basın toplantısında ilk sözü alan CHP’li Onur, “Hiç bu kadar kalabalık basın toplantısı yapmamıştım. Şimdi anlıyorum arkadaşlarımızın stadyum konserinin neden bu kadar kalabalık olduğunu” dedi. Toplantı sırasında bir kameramanın cep telefonunun grup yorum şarkısı melodisiyle çalması ise gülüşmelere neden oldu.


BAĞLAMADAN PARMAK İZİ

 
Toplantıda konuşan Grup Yorum üyesi Cihan Keşkek, İdil Kültür Merkezi’ne yönelik operasyonu anlatarak, “Şimdiye kadar hakkımızda söylenen iddialarla ilgili somut bir delil yok. Geçmişte de, 1985’ten bu güne baskılarla, yasaklamalarla karşılaştık ama şimdiye kadar hiç bir somut delil yok. Albüm kayıtlarımıza el koydular. Savcılığa başvurduk ama kayıtlar bize verilmiyor. El konulan paralar geri verilmiyor. Kırılan dökülen enstrümanlarımız verilmiyor. Operasyondan sonra serbest bırakıldık. Emniyet de, bu suçu bize atanlar da bu suçun altında kaldı” dedi. Keşkek, bağlamalardan parmak izi alındığını belirterek, “Tarihte ilk kez bağlamadan parmak izi alındı. 11 kapı deniliyor ama tek bir çelik kapımız var” dedi.


‘YORUM ORDUSU İLE DÖNERİZ’

Grup Yorum Üyesi İnan Altın ise yeni çıkacak albümlerinin kayıtlarını istediklerini belirterek şunları söyledi:  “Bizim kültür evimiz örgüt bağlantısı iddiasıyla basıldı ama tek bir suç aleti çıkmadı. Bu kültür merkezi Türkiye ’nin en temel sanat merkezlerinden. Yüzbinlerce kişinin toplandığı konserler yapıyoruz. Tem gerekçe de bu. En büyük suç aleti hazırladığımız albümüze el kondu. Son altı aydır kayıtlarını yapıyorduk ve bitmek üzereydi. Ama alındı. Ondan sonra tüm girişimlerimiz sonuçsuz kaldı. Henüz yayımlanmamış, pişasaya çıkmamış, Kültür BAkanlığına sunulmamış albüme el kondu. Tek mücardelemiz geri almak ama alamazsak da o şarkılar bizim beynimizde, aklımızda. Sanatçı arkadaşlarımızda değişik zamanlarda dayanışmalar sergiledik. ‘Defol Amerika’ şarkımızda 70 sanatçı arkadaşımız koroda yer aldı. Dolayısıyla albümümüzü geri alamazsak büyük bir kolektivizme çevireceğiz, Yorum ordusuna çevireceğiz ve her bir şarkı onlarca sanatçılarla söylenecek, yüzlerce kişilik bir grup oluşturacağız.”


  http://www.radikal.com.tr/112018611201867

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  TÜRKÜLER SUSMAZ HALAYLAR SÜRER - ahmet1992

  Grup Yorum türkülerini dinlemeye,söylemeye devam edeceğiz,tüm engelleme ve baskılara rağmen.yasaklarla hırsızlıkla saklamayla türküleri yok edemezsiniz.

  sıra neferi - çelik_ferhat

  Ya özgür bir vatan, ya ölüm yazar andımda Sömürüsüz bir dünya kurulacak sonunda Bu uğurda dövüşürüm bu bayrağın altında

  .... - k-a-o-s

  ?Bize türkülerimizi söyletmiyorlar Robson inci dişli zenci kardeşim kartal kanatlı kanaryam türkülerimizi söyletmiyorlar bize, Korkuyorlar Robson "

  Boşuna.... - citizen

  Onların derdi zaten dün olduğu gibi bugün de albümlerdeki şarkılar-türküler... Hazır toplamışlar, ellerine geçirmişler... Verirler mi hiç geri.

  ŞARKILARDAN TÜRKÜLERDEN KORKMAK - m.rozbilen

  Şarkılarına bile tahammül edilemiyorsa gerisini varın siz hesap ediniz? Yasaklayıcı zihniyete inat Grup Yorum şarkılarını dinleyeceğiz.

  Ne yapsın - anaximenes

  iktidar. Düşmanlarını 'silahsızlandırıyor'. Düşünsenize o albümde yüzlerce nota var, her biri 'mermi' etkisinde. Her bir şarkı mitralyöz kadar tehlikeli. Yahu müziğe müzikle karşı dursalar bari yani alternatif protest yapsalar. Biliyoruz bu çok zor. Soygunun, talanın, işkencenin, gericiliğin velhasıl faşizmin notalara dökülmesi imkansız. İnşaat vinçlerinden, "gemi"ciklerin kornalarından, satış sözleşmelerinden, patriotlardan, radar üslerinden hiç melodi çıkar mı..

  SANATLARI BAGIMSIZLIKTIR DÜŞÜNCELERİNE KATILMAZSANIZ BİLE - semi ekrem

  Herkes fikirlerinde özgürdür ve düşüncelerinin ideallerine kendilerini kaptırmaları kurumsal yapıları ilgilendirmez ki yaptıkları bir suç var ise kanunlara göre yargılanırlar ama sanatlarını halka teşrif etmelerini hiç kimse engelleyemez bu engellenirse haksızlıktır yapanlar her iki tarafta da hesabını çeker.