Grup Yorum'dan 'Kobani devrim değildir' açıklaması

Grup Yorum'dan 'Kobani devrim değildir' açıklaması
Grup Yorum'dan 'Kobani devrim değildir' açıklaması
Grup Yorum üyelerinden Caner Bozkurt'un Kobani'de IŞİD'e karşı direnişi 'devrim olarak nitelendirmediğini' söylemesi sosyal medyada tartışma yarattı. Bozkurt, "Bu tür tepkiler zaman zaman oluyor. Ciddiye almıyoruz, cevap vermeyi de düşünmüyoruz" dedi.

RADİKAL - Tekirdağ Belediyesi Kültür Merkezi’nde, 30. yıl konserleri hazırlığı kapsamında dinleyicileriyle bir araya gelen Grup Yorum ’un üyelerinden Caner Bozkurt’un, Kobani direnişini 'devrim' olarak nitelendirmediğini söylemesi, sosyal medyada tartışıldı.

Twitter’da “GrupYorumBoykot” başlığı açıldı. Cumhuriyet gazetesine açıklama yapan Bozkurt, tepkilerin, "bilinçli olarak belli bir kesimden geldiğini" söyleyerek, “Bu tür tepkiler zaman zaman oluyor. Ciddiye almıyoruz, cevap vermeyi de düşünmüyoruz” dedi.

'KATLİAMI KİM YAPIYOR?'

Yorum üyesinin 7 Mart’taki etkinlikte bir dinleyicisinin sorusuna verdiği yanıtta tartışma yaratan açıklaması şöyle:

“Çetelerin saldırıları başladığı andan itibaren ilk gündemimiz Kobani’deki katliam oldu. Devrim olarak nitelendirmiyoruz. Orada katledilen Kürt halkıdır. Katliamı emperyalizm yapıyor. Buna karşı savaşmak gerekir.

Kobani’de çetelerin saldırısı başladığı andan itibaren tüm yaptığımız konserlerde Kürt halkımızın yaşadığı katliamlara karşı yaptığımız konuşmalarda birinci gündemimiz zaten Kobani’deki katliam oldu.

“Devrim” dersiniz, biz öyle düşünmüyoruz. Ben, kişisel olarak Marksist-Leninist bakış açısına sahip bir devrimci olarak devrim olarak nitelendirmiyorum. Grup Yorum’un da zaten böyle ele alması gerekmez. Orada yaşanan açık bir katliam vardır... Önemli olan şunu görebilmek: Katliamı yapan kim? Hangi biçimde katlediyor ve bunu nasıl çözeceğiz? Katliamı yapan emperyalizm. Nasıl yapıyor, bölgedeki işbirlikçi hükümetlerle. Buna karşı ne yapmak gerekir, illaki savaşmak gerekir, mücadele etmek gerekir. Grup Yorum bir müzik grubudur, bunun üzerine uzun uzun siyasi tezler yazacak değiliz. Dayanışmamızı oradaki halklarla beraber türküler söyleyerek gerçekleştiriyoruz diye cevap vereyim."


  http://www.radikal.com.tr/1310769131076924

  YORUMLAR
  (24 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Emperyalizmin evcil devrimcileri - user930685

  ABD onderligindeki koalisyon ucaklarinin golgesinde "devrim" yapilmis, "devrimci savascilarin" fotojenik pozlari New York Times'a gun asiri servis edilmisse herhalde bizim de bu devrime itiraz etmemiz beklenemez. Siz kendiniz bu yalani Musa Anter'e anlatabilir miydiniz?

  Etraflıca anlatmış - user1031010

  http://siyasol.org/devrim-nedir-ve-onu-neden-cok-severiz/

  Filozoflar böyle buyurdu! - mlylmz

  Sanırsınız Derida, Zizek, Chomsky konuşmuş. Nihat Doğan kadar hükmünüz var artık. Akepe mitinglerinde bol bol çığırırsınız artık.

  Adı üstünde grup YORUM - KURŞUNKALEM

  Grup Yorumun dinleyici kitlesinin analizini yaptığınızda;ciddi bir farkla Kürt halkının baskın çıktığını görürsünüz.Müzik hayatını başladığı ilk günden bugüne kadar Yorumun her zaman arkasında duran yine Kürt demokratlarıydı.Grubun üyeleri tutuklandığın,konserleri sabote edildiğinde,yasaklandığında yine Kürt siyasetçilerinin desteğini aldılar.Ayrıca Grup yorumu grup yorum yapan hit parçaların tamamı bu halkın devrimcilerinin hikayelerini anlatır.Grup yorum Irak,Suriye,Filistin savaşlarıyla beraber ne kadar marjinalleştiği gün gibi ortada.Kürt halkının özgürlük mücadelesi hakkında konuşacak en son kişiler Esad'ın posterinin arkasında konser verenlerdir.15 Mart'ta Van ilinin de yapacakları konserde Kürt halkının ciddiyetini görecekler.

  grup yorum ne demişse doğru demiştir - ex nihilo

  sosyalist olmak "etnik milliyetçiliği" ve etnik kimlikleri değil sınıfsal antogonizmayı vurgulamaktır. sınıfsal uyuşmazlıklardan kaynaklanan gerilimlerle beslenen bir siyaset yürtmektir. sosyalist değilim, hatta siyasetle hiç ilgilenmem, olayları uzaktan takip eden bağımsız bir gözlemciyim. ancak işin tutarlılığını dikkate aldığımda grup yorum, devrim-sosyalizm gibi kavramlara kürt milliyetçiliğini sol olarak yutturmaya çalışan hdp-pkk tayfasına göre son derece sadık kalıyor ve bu kavramlara uygun mücadele yapıyor. kimse boşuna haksızlık etmesin.

  SOSYAL DEVRİM-SİYASAL DEVRİM! - Ali Karatay

  Kendisi dışındaki sosyalist-devrimci solu "reformist sol" ve "oportünist sol" olarak adlandıran, yani kendisi dışında kimseyi sosyalist bile saymayan bir hareketten söz ediyoruz, sosyal devrim-siyasal devrim gibi ayrımlara kafa yoracak arkadaşlar değiller bunlar, "var mı Cephe, yok, öyleyse devrim de yok!", o kadar.

  devrim - meakdağ

  "Mevzubahis Kürtlerse devrim teferruattır" Celal Başlangıç hoca her şeyi söylemiş gerisi lafügüzaftır..