Guantanamo esiri bırakıldı

Kaide üyesi olduğu gerekçesiyle Küba'daki Guantanamo Adası'nda üç yılı aşkın süredir esir tutulan 24 yaşındaki Salih Uyar, Türkiye'ye iade edildi.

ADANA - Kaide üyesi olduğu gerekçesiyle Küba'daki Guantanamo Adası'nda üç yılı aşkın süredir esir tutulan 24 yaşındaki Salih Uyar, Türkiye'ye iade edildi.
Uyar, önceki gece geç saatlerde, ABD Hava Kuvvetleri'ne ait askeri uçakla Adana'daki İncirlik Üssü'ne getirilerek Adana Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekiplerine teslim edildi. İfadesi alınan ve örgüt bağlantısı olup olmadığı araştırılan Uyar'ın, İslam dinini daha rahat yaşayabilmek çin Afganistan'a gittiğini, bu amaçla daha önce de Suriye'de İslami eğitim aldığını ve örgütsel bağlantısı olmadığını söylediği belirtildi. Uyar'ın "Afganistan'da kaldığım sırada savaş çıkınca, bizi Pakistan'a kaçırdılar. Bulunduğumuz köydekiler ise bizi yakalayıp Pakistan askerine, onlar da ABD askerlerine teslim etti" dediği öğrenildi.
Adana Adliyesi'nde cumhuriyet savcılığı tarafından ifadesi alınan Uyar'ın, 'suç unsuruna rastlanmadığı' gerekçesiyle serbest bırakılmasına karar verildi. Yurtdışına çıktığında 19 yaşında olan Salih Uyar', askerliğini yapmadığı için askerlik şubesine teslim edildi. Askerlik şubesinde işlemleri yapılan Uyar daha sonra serbest bırakıldı.
Uyar, savcılıkta, yaşadıklarını anlatırken, "Afganistan'da şeriat düzeninde bir devletin olamayacağını anladım. Guantanamo'da bizi arada sırada hava almaya çıkarırlardı. Din hürriyetimize yönelik büyük baskılar gördük. Kitap okumamıza izin veriyorlardı. Kuranı Kerim okudum" dedi.
Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Namık Tan, geçen ay yaptığı açıklamada, Guantanamo'da Salih Uyar ile Murat Kurnaz ve Mesut Şen'in bulunduğunu bildirmişti. Guantanamo'dan Nisan 2004'te de 34 yaşındaki Nuri Mert, İncirlik Üssü'nden iade edilmişti.
(dha, aa)


    http://www.radikal.com.tr/8472318472310

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.