Guardian: Korucular süreç sonrasından endişeli

Guardian: Korucular süreç sonrasından endişeli
Guardian: Korucular süreç sonrasından endişeli
İngiliz The Guardian gazetesi Hakkari'de görüştüğü köy korucularının 'süreç' izlenimlerini aktardı: "Devlet tarafından propaganda aracı olarak kullanıldık. Barış için ağır bedel ödedik, biz de sürecin bir parçası olmalıyız."

Radikal.com.tr - İngiliz Guardian gazetesi Hakkari çıkışlı bir haberde köy korucularının hükümetle PKK arasındaki uzlaşma girişimlerini endişeyle izlediğini belirtiyor.

BBC Türkçe servisinin Guardian gazetesinden aktardığı haberde korucuların herhangi bir anlaşmadan sonra ortada kalmaktan ve intikam saldırılarına hedef olmaktan korktukları kaydediliyor. 

Haberin bazı önemli batır başları şöyle: 

"Mustafa Can, 'Barış sürecinden umutluyuz. Ama bize ne olacağıyla ilgili kaygılarımız var' diyor. Kaygısı Türk devleti tarafından 30 yıl önce Kürt yerleşim bölgelerinde nöbet tutmakla görevlendirilen koruculardan biri olması. Köy korucularının geleceği Kürt sorununun en önemli unsurlarından biri. 50 bin kadar korucu var. Bunun yarısı kadar da gönüllü var. Korucuların bir çoğu dağıtılmaları halinde geçim kaynaklarını kaybedeceklerinden intikam saldırılarına uğrayabileceğinden endişe ediyor."

"Can, 1990'larda köyündekilerin bulamadığı için korucu olduğunu söylüyor. ‘Türk ordusu da PKK'nın karşısına çıkmayanları tehdit etti' diyor. Geçen ay BDP , koruculuk sisteminin kaldırılmasını istedi. Devam eden müzakerelere ve PKK'nın çekilmeye başlamasına rağmen hala dağları gözetlemeye devam ediyorlar. “

“Birliği Yüksekova'da bulunan Yıldırım Öztepe, ailesini ve malını korumak için korucu olduğunu 2 bin kişiden çoğunun ekonomik nedenlerle silah kuşandığını söylüyor. Korucuların çoğu, hain, fırsatçı ve Türk askerlerinden daha kötü düşmanlar olarak görülüyor. PKK'nın bazı korucuları öldürüp ağızlarına para doldurduğu söyleniyor. Bazıları insan hakları ihlalleriyle suçlanıyor. İran sınırı yakınlarındaki bir köyde bir Kürt kadın , korucuların oğlunu diri diri yaktığını söylüyor.

“Türk İnsan Hakları Derneği'ne göre korucular yerlerinden edilmiş kişilerin köylerine dönmesini engellediler. 1985'ten bu yana 5,000'den fazla korucu hakkında PKK'ya yardım, adam kaçırma, kaçakçılık, hırsızlık ve tecavüz suçlamasıyla dava açıldı.”

“Vahit Demir adlı bir PKK'lı koruculuk sisteminin savaşı daha kanlı hale getirdiğini belirterek 'Türk devleti, kardeşi kardeşe düşürdü. Korucular olmasaydı, savaş bu kadar şiddetlenmezdi' diyor. Demir, intikam peşine düşmeyeceklerini, savaşın uzamasından kimsenin çıkarı olmadığını söylüyor. “

“Necati Yıldız adlı bir korucu, devlet tarafından propaganda aracı olarak kullanıldıklarını, kimsenin kendilerine iş vermeyeceğini anlatıyor ve 'Biz barış için ağır bir bedel ödedik. Bu yüzden biz de barış sürecinin bir parçası olmalıyız' diyor.”


  http://www.radikal.com.tr/113465711346573

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Koruculuk... - Zorlagöç

  Koruculuk sistemi vatan toprağını korumak amaçlı kurulan bir sistem değildi, Kürde karşı Kürdü kullanma politikasıydı. Bu yöntem cumhuriyet döneminden önce de kullanıldı. Hamidiye Alayları da aynı mantığın sonucuydu. Bugün herkes biliyor ki yüzlerce suça karışmış, binlerce köy boşaltmasında yer almış ve hala bir çok köyü işgal etmiş durumdalar. Ekonomi için halkına silah tutma gerekçesi büyük oranda yalandır. Sırf korucu olmamak için binlerce insan yerini yurdunu bıraktı, bunların ekonomik durumu çok mu iyiydi, tabi ki hayır: Onurları midelerinden önce geldiği için göç ettiler. Bu coğrafyada ne korucuların ne de devletin yaptıkları tarihe kazılmıştır. Bir daha bunların yaşanmaması için değil unutmak, diri tutmak suçluları yargılamak gerekir. Her savaşta kullanılanlar günü gelir utançları ile baş başa kalırlar...

  ne bedeli? - tolstoyevski

  barış için ağır bedel ödemiş miş. ne yaptın barış için? daha dün beraber sofraya oturduğun adama kurşun sıktın, kurşun yedin. evet bunu barış gelsin diye yaptın di mi? barış geldikten sonra bile kürt halkı sizin ihanetinizi unutmayacak, bizim gözümüzde hep ceş olarak kalacaksınız.

  Hakkınız müebbet'tir... - güneydoğu

  Bu dünya da en kötüsü ne biliyormusunuz kendi halkına karşı alçaklık yapmaktır ...siz bu sürecin, barışı yıllardır uzatan,yakan birçok değerli insanın yaşamını yitirmesine neden olanlarsınız...ama siz ne kadar ihanetlik yapsanızda o dağdaki insanlar sizi yakalayıp insanlık dersi verip serbest bırakması yine o elinizdeki silahı bırakmanıza engel olmadı...onurlu,gururlu davranıştır onların yaptığı ama sizde bu yok işte!