Guardian: PKK çekiliyor, barış şafağı söküyor

Guardian: PKK çekiliyor, barış şafağı söküyor
Guardian: PKK çekiliyor, barış şafağı söküyor
Guardian muhabiri Constanze Letsch, PKK'nın çekilmesi konusunda Hakkari halkının nabzını tutarak bölgedeki 'umudu' yazdı.

İngiltere'de yayımlanan Guardian gazetesi, Türkiye ’deki PKK militanlarının Irak sınırları içine çekilmesiyle ilgili haberde, Hakkâri’deki halkın "umutlu" olduğunu vurguladı.

BBC Türkçe’nin haberine göre “Kürt savaşçılar Irak’a çekilirken, Türkiye’nin doğusunda barış şafağı söküyor” başlıklı haberde görüşleri alınan BDP Şemdinli Kadın Kolları Başkanı Pınar Yılmaz bu umudu “Unutamayacağımız çok şey gördük. Ama tüm istediğimiz barış ve çatışmanın son bulması. Halk burada baharın gelişinden ürkerdi. Karlar erir erimez savaş yeniden başlardı. Ama bu yıl bahar umutla dolu.” sözleriyle vurguluyor.

Babasının 10 yaşındayken tank altında ezildiğini ve daha sonra kendisinin de işkence gördüğünü anlatan Pınar Yılmaz ve eşi Seferi Yılmaz, sivil giyimli askerlerin bomba attıkları gerekçesiyle yargılandığı Umut Kitabevi’nin sahibiydi.

15 YIL SONRA SATIN ALINAN İLK KOYUN SÜRÜSÜ
Adana’da üniversitede okuyan oğlu buradaki milliyetçi saldırılarından bıktığı için iki hafta önce PKK’ya katılmak üzere dağa çıkan Yusuf Özcan ise “Eğer bu barış süreci başarısız olursa; Kürtler, Türkler, hepimiz kaybederiz. Dökülen kan artık yeter. PKK içinde ve ordu içinde aile üyelerim var, tek istediğim barış.” diyor.

PKK’nın ateşkes ilanıyla birlikte hayatın normalleştiğini, saat altıdan sonra köye hapsolma gibi bir durumun söz konusu olmadığını anlatan Özcan, 15 yıldır ilk defa koyun sürüsü satın almış.

Yusuf Özcan şimdi çobanlığın ve arıcılığın yeniden canlanmasını umuyor. Şu andaysa geçimini, diğer köylüler gibi, sınır ötesinden mazot, sigara, çay ve pirinç kaçakçılığı ile sağlıyor. Pirincin fiyatının Türkiye’de İran’dakinden beş kat fazla olduğunu, dünyada benzinin en pahalıya Türkiye’de satıldığını belirten Özcan, “Bunu nasıl karşılayabiliriz ki!” diyor.

Guardian muhabiri Letsch, habere ek olarak, 30 yıldır süren çatışmaların 40 binden fazla kişinin ölümüne yol açtığını ve Türkiye’ye 800 milyar liraya mal olduğunu belirtiyor.


  http://www.radikal.com.tr/1132667113266711

  YORUMLAR
  (11 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Bravo - TosunBunu

  Sayin teroristler icin silah birakma kesinlikle onemsiz,kucuk bir adim degil.Yillarca alistiklari siddet,teror,cinayet,dag aliskanliklarinin sonu anlamina geliyor.

  K vitamini - anarshit

  Bunun sorun olduğuna inanamıyorum gerçekten. Uzaydan bakıldığında birçok canlı türünden en dikkat çekeni insan. İnsan. O kadar. Zaten yeteri kadar ayrımcılık var. Ka harfi Ke harfi, boşa çıkarılan gazın ipe dizilmesi gibi geliyor. Konu milliyetçilik olunca hep siyah-beyaz arasına sıkışıp kalıyor. Halbuki hayat tamamen grinin tonları üzerine kurulu.

  Özgürlük ortami - Ari Zerdüst

  Sadece PKK nin geri cekilmesiyle sorunun cözülecegine inanmiyorum.O topraklarda esas sorun olan Türk ordu gücleride geri cekilmeli.Tek tarafli cekilme sadece bir baslangic olabilir.Asil cözüm türk ordusunun savas güclerini geri cekimekle baslayabilir.Aksi taktirde PKK,cekilir baska gücler yerlesir ki bu isi dahada karmasik hale sokar.

  Dikkat ettiysenin ''Kürt savaşçılar deniliyor'' - yilmaz-usb

  Yani dünya bile acık acık sölemesede bunun bir kürt mücadelesi oldugunu biliyor ve söylüyor.Ama bu ülkede herkes sevmedigi bir kimseye ya hainlikle yada teröristlikle itam ediyor akıllarınca.

  BİR FOTOĞRAFIN ANLATTIKLARI. - m.rozbilen

  Servise konan haberdeki fotoğraf bile derin bir acıyı,hüznü,yok olup giden zamanı,bunca ölümü,kaybolan kaynağı ve insanların acımasızlığını anlatıyor. Eğer süreç başarıyla sonuçlanırsa bazılarının korktuğu ve cevabunı veremiyecekleri o soruyu sorma sırası gelecek:Neden bunca kayıp? Bütün korkuları bu.

  pekaka - gazetey

  Bir tiyatrodur gidiyor.Hayırlısı :))))

  barış için küçük bir adım - nesimk

  Bu yapılanlar sadece Türkiye için küçük bir adım ama gelecekteki Türkiye için Büyük bir adımın başlangıcıdır. Bu adımlar umarım Barışa, Kardeşliğe, Birliğe, Beraberliğe ve önemlisi İnsanca yaşamaya ve Silahların bir daha konuşmaması dileği ile Ülkeme hayırlı olsun.