Gübredeki azot için ilk adımlar

Tarım Bakanı Eker, "Askerin, gübredeki azotu azaltma talebi yeni geldi. İnceleme sonrası kararı veririz" dedi. Çin ve ABD hemfikir: "Irak'a girmeyin."

İSTANBUL - Tarım Bakanlığı, Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt Ve kara Kuvvetleri Komutanı İlker Başbuğ'un hükümetten istediği 'gübredeki azot miktarının düşürülmesi' istemini değerlendiriyor.
Talebin kendilerine yeni ulaştığını belirten Tarım Bakanı Mehmet Mehdi Eker, "Her ülkenin toprak yapısı ayrıdır. Her toprak kimyasının da ihtiyaç hissettiği gübre çeşidi ayrıdır. Bu isteğin karşılanabilir olup olmadığına yapılan değerlendirme sonucunda karar verilecek" dedi.
A-4 ve C-4 patlayıcı yapımında kullanılan amonyum nitrat konusunda Orgeneral Başbuğ Eğridir'de yapılan basın brifinginde şöyle konuşmuştu: "PKK patlayıcıların büyük bölümü amonyum nitrat gübresinden yapılıyor. Gübredeki azot oranı 1989'da yüzde 26'dan yüzde 34'e yükseltildi. Bu AB'de yüzde 28. Hükümete iki defa ifade ettik Başbakan ilgileneceğini söyledi. Talebimiz oranın yüzde 26-28'e indirilmesidir."
Diyarbakır'da önceki gün "Genelkurmay Başkanlığı'ndan şimdiye kadar resmi başvuru yapılmadı" diyen Tarım ve Köyişleri Bakanı Eker dün İstanbul'da talebin kendilerine yeni ulaştığını söyledi.
Bakan Eker, İstanbul Fuar Merkezi'nde düzenlenen Tavukçuluk Teknolojileri Uluslararası İhtisas Fuarı'nın açılışında azot oranının azaltılmasıyla ilgili kaygıları bulunduğunu belirtti. Eker, şöyle konuştu: "Her ülkenin toprak yapısı ayrıdır. Hatta büyük ülkelerin farklı bölgelerinde farklı toprak kimyası vardır. Her toprak kimyasının da ihtiyaç hissettiği gübre çeşidi ayrıdır. Ama birçoğunun bünyesinde bir şekilde üre, amonyak, bu tür kimyasal elementler var. Yüzde 26'lık azottan bunu karşılamaya kalkarsak mevcut gübrenin iki katını kullanmak mecburiyetinde kalacağız. Çünkü neticede toprağın belirli bir azot, amonyak, üre ihtiyacı var. Bunların hepsi detaylı bir şekilde değerlendirilecek, ondan sonra gerekli tedbirler alınacak. Şöyle bir şey olabilir, bunların denetimi, ithalatı, daha farklı kontrol mekanizmalarıyla tüketimde nerelerde olduğu, bütün bunların hepsi ayrıntılı bir şekilde değerlendirilecek."
'Satışta kısıtlama olmayacak'
Bu isteğin karşılanabilir olup olmadığına yapılan değerlendirme sonucunda karar verileceğini belirten Eker, satışta kısıtlama yapılmayacağını söyledi. Eker, "İhtiyaçtır, toprağın, bitkinin ihtiyacı var. Siz bitki üreteceksiniz, bitkinin ihtiyacı olacak. Elbetteki başka ülkelerde de eğer bu tür meseleler varsa, olmuşsa, bunların çözüm yollarıyla ilgili bütün bunlar ayrıntılı geniş bir değerlendirmenin konusu. Bunların sonucunda da ilgili yerlere bildiririz" dedi.