Güçlü: Balda bir sorun yok

Tarım Bakanı Sami Güçlü, bal ile ilgili nokta bazında 70 üretici ve paketleyici firmayı denetlediklerini belirterek, balda ilaç kalıntısı bulunduğuna ilişkin abartacak bir sorun bulunmadığını söyledi.

ANKARA - Tarım Bakanı Sami Güçlü, bal ile ilgili nokta bazında 70 üretici ve paketleyici firmayı denetlediklerini belirterek, balda ilaç kalıntısı bulunduğuna ilişkin abartacak bir sorun bulunmadığını söyledi. Güçlü, dün düzenlediği basın toplantısında, bu yılın ilk iki ayında ülke çapında yaptıkları denetim sayısının 35 bine ulaştığını belirtti. Güçlü, şöyle konuştu:
"Bu konudaki üretim izni, işyerinin kayıt altına alınması demektir. Balı üretir ancak, verdiğimiz izin, paketleme iznidir. Ancak, bazı firmalar sahte üretime yönelmiş olabilir. Denetim ve analizleri de bu sonucu aramak ve tahlil etmek için yapıyoruz.
Tahlil sonuçları olumsuz çıkan firmalar için gerekli yasal işlemler yapılmakta. Bunlar idari para cezası, savcılığa suç duyurusu ve ürünlere el konulması şeklinde olan işlemler. İlaç kalıntıları konusuna gelince, bu konuda da kamuoyumuzu tedirgin edecek ve konuyu abartacak bir sorun yok. 2004 içinde yapmış olduğumuz denetimleri değerlendirmeleri ve analiz sonuçlarını salı günü topluca kamuoyuna açıklayacağım."
Zirai ilaç kalıntıları konusunda denetimlerin halen çok yoğun olarak devam ettiğini belirten Güçlü, şu anda Türkiye'nin birçok yerinde, yollarda, nakliye araçları da dahil olmak üzere kontrollerin sürdüğünü kaydetti.


    http://www.radikal.com.tr/7415117415110

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.