Güçlü: Teşhir edeceğiz

Radikal'in manşetine taşıdığı 'sahte bal' skandalı, Ankara'da bir zirveye konu oldu. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, Dış Ticaret Müsteşarlığı (DTM) ve Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği ile birlikte dün başkentte 'bal zirvesi' düzenledi.

ANKARA - Radikal'in manşetine taşıdığı 'sahte bal' skandalı, Ankara'da bir zirveye konu oldu. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, Dış Ticaret Müsteşarlığı (DTM) ve Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği ile birlikte dün başkentte 'bal zirvesi' düzenledi.
Zirvede konuşan Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mustafa Erten, 2004 yılında ihraç edilen 5 bin 436 ton balın 288 tonunun geri döndüğünü açıkladı. Erten, "2004'te ihraç edilen 5 bin 436 ton balın 288 tonu geri döndü. Geri dönen balın Türk gıda kodeksine uygun 174.8 tonu ithalat yoluyla iç piyasaya girdi. Geri kalanı da imha edildi" dedi.
Türkiye'nin AB ülkelerine ihraç ettiği balın 'doğal bal' olmadığı, bu ülkeler tarafından iade edilen mısır şurubu ve enzimle yapılmış sahte balların da iç piyasaya sürüldüğünün ortaya çıkmasının ardından çalışma başlatmıştı.
Üretimde müthiş düşüş
Orta Anadolu İhracatçı Birlikleri'nin tesislerinde düzenlenen zirvede konuşan müsteşar yardımcısı Erten'in verdiği bilgilere göre, 2004 yılında sattığı balın yüzde 5'i AB kapısından dönen Türkiye'nin 2003'te 14 bin 976 ton olan bal üretimi 2004'te 5 bin 436 tona geriledi. Türkiye, 4 bin 115 koloni sayısı ve 60.1 bin ton bal üretimiyle, arıcılıkta dünya ülkeleri arasında ön sıralarda yer alıyor.
Tüketici hakkını arıyor
Öte yandan Tüketici Hakları Federasyonu Başkanı Turhan Çakar da, iç piyasada satılan birçok marka balın olduğunu, fakat bu balların ambalajlarının üzerinde yer alan açıklamaların yetersiz olduğunu söyledi. Çakar, Tarım Bakanlığı tarafından analizleri yapılan balların sahte ve gerçek olanlarının marka bazında tek tek açıklanması gerektiğini, bunu bilmenin tüm tüketicilerin evrensel bir hakkı olduğunu kaydetti.
Analiz fiyatı indirilsin
Zirvede sanayiciler adına konuşan Özen Altıparmak ise bal analizi yapan laboratuvarların fiyatlarından yakınarak, analiz fiyatlarının daha makul seviyelere indirilmesini istedi. Türkiye'nin her yanından çok sayıda bal üretici ve ihracatçısının katıldığı zirvede, TEMA Vakfı Arıcılık Danışmanı Ahmet İnci de, arı yemi olarak arıcılara mısır glikozunun yoğun olarak pazarlandığına dikkati çekti. İnci naftalinli bal riskini yok etmek için petekli bal üretiminin uzun vadede ortadan kaldırılması gerektiğini savundu.
TBMM'de ballı gündem
Zirvede ele alınan 'sahte bal sorunu', TBMM'ye de taşındı. Tarım Bakanı Sami Güçlü, TBMM Genel Kurulu'nda AKP'li Turan Çömez'in gündem dışı konuşmasına yanıt verdi. Tarım Bakanı Sami Güçlü, sahte balla ilgili denetimlerin artırıldığını belirterek, bu kapsamda 4 bin kilo bala el konulduğunu açıkladı. Bakan Güçlü yanıtında şu bilgilere yer verdi:

 • Sahte bal iddiaları ile ilgili olarak 2005 yılının ilk üç ayında 278 işyeri denetlenerek 332 adet bal numunesi analiz edildi. Bu numunelerden 88'inin gerçek bal olmadığı ortaya çıktı.
 • 232 işletme hakkında idari para cezası kesildi, 6 işletme hakkında suç duyurusunda bulunuldu ve 4 bin kilo bala el konuldu. Denetimler sürüyor.
 • Türkiye'den yurtdışına ihraç edilen ballardan 2002 yılında 193 tonu, 2003 yılında 293 tonu, 2004 yılında ise ihraç edilen balın 288 tonu iade edildi.
  Bakan: Çözüm arıyoruz
  Güçlü, "İade edilen ülkeden ve Dış Ticaret Müsteşarlığı'ndan alınan bilgilere göre iadelerin genel gerekçesi şartlara uymamak ve fiyat konusundaki itirazdan kaynaklanmış. Ama bu çok gerçekçi değil. Bize gelen yazılarda balın niteliği ile ilgili değerlendirme yerine fiyatlar yüksek bulunduğu gibi ifadelerle iade edildiği yer alıyor. Türkiye'ye giren ballar konusunda laboratuvarlarda olumsuz bir sonuç çıkmamış. Ancak, piyasada sahte bal olduğunu biliyoruz. Bu nedenle köklü bir çözüm getirmek için çalışıyoruz" diye konuştu.
  'Parmak yalamak yok'
  Bakan Güçlü, toplantının sonunda yaptığı konuşmada "Halk arasında 'Bal tutan parmağını yalar' denir, ama bundan sonra sahte bal tutan parmağını yalayamayacak. Gözümüz daima piyasanın üstündedir" dedi. Güçlü, sahte bal üreticilerinin isimlerinin de suçları kesinleştikten sonra bakanlığın web sitesinde firma bazında açıklanacağını kaydetti.


  • http://www.radikal.com.tr/7431317431310

   YORUMLAR

   Bu habere henüz yorum yazılmamış.