'Gücün terörüne ve terörün gücüne boyun eğmeyeceğiz' derdi

"Şu dünyada Hrant var diye kendimi güvende hissediyorum. Sevgi dolu bir insandı." Dostları bu sözlerle Hrant Dink'in nasıl bir insan olduğunu ve kaybın ne kadar büyük olduğunu özetliyor.

İSTANBUL - "Şu dünyada Hrant var diye kendimi güvende hissediyorum. Sevgi dolu bir insandı." Dostları bu sözlerle Hrant Dink'in nasıl bir insan olduğunu ve kaybın ne kadar büyük olduğunu özetliyor. "Gücün terörüne ve terörün gücüne boyun eğmeyeceğiz" diyen Dink'in dostlarının anıları, onun çevresine de hep umut veren bir insan olduğunu ortaya koyuyor:
Oral Çalışlar: Hrant'la ikimiz geçen sene şubat ayında Antalya'ya bir panele davet edilmiştik. Gidip gitmemek konusunda tereddüt yaşadıktan sonra gittik. Çünkü panelin konusu 'Orhan Pamuk ve Hrant Dink Davalarında Düşünce Özgürlüğü'nün Sınırları'ydı. Hrant bana telefon etti. "Bu toplantıya Vural Savaş da geliyormuş. Vural Savaş benim için olumsuz açıklamalar yaptı ben istemem orada olmak" dedi. Biz vazgeçtik gitmekten. Sonra yeniden telefon etti ve "Vural Savaş gelmiyormuş, gidelim" dedi. Koç Ünivetsitesi'nden bir öğretim üyesi, Trabzon'dan bir dernekten emekli bir albayın katılacağı panele gittik.
Paneli Atatürk Araştırmaları Merkezi düzenliyordu. Bana programı verdiler. Baktım ki programı Çetin Yetkin yönetecek. Tepki gösterdim. "Bunu söylememiştiniz" dedim. Bunu da sineye çektik. Hrant'la birlikte salona girdik. 1500 kişilik salon doluydu. Herkeste Türk bayrağı vardı. Belli ki bizi orada tuzağa düşürmek istemişlerdi. Bizi ezeceklerdi. İkimiz de tecrübesiz değiliz. Çetin Yetkin, Hrant Dink'e "Neden Türklerden bahsederken zehirli kan diyorsun?" dedi. Hrant etkileyici bir cevap verdi. Bu arada karşımızda Vural Savaş da oturuyordu. Toplantı Hrant'ın etkileyici ve duygulu konuşmalarıyla değişti. Ve oradaki topluluk bizi alkışladı. Her zamanki coşkulu ve duygulu hali toplantıdaki havayı da değiştirdi. Aksam yemeğe gittiğimizde herkes çok mutluydu. Ben o zaman rektörü uyardm. Çok tehlikeli bir şey yaptınız dedim. Ama bunun keyfini çıkardık sonradan. Sevgi dolu bir insandı. Çok umut saçardı. Türkiye demokrasi yolunda ilerleyecek derdi hep.
Baskın Oran: Aslında eşim Feyhan'ın çok yakın arkadaşıydı. Hrant çok duygusal bir insandı. Benim eşim de çok duygusaldır. Feyhan daima, "Şu dünyada Hrant var diye kendimi güvende hissediyorum" demiştir. Ama şu anda eşim büyük bir panik içinde.
Barış Girişimi'nin kurucularından
Aydın Engin: Hrant'ın öldürülmesinden sonra herkes onun ne kadar demokrat bir gazeteci olduğunu vurguladı. Birkaç nokta unutuldu. Hrant'ın sosyalist olduğu göz ardı edildi. Daha da önemlisi Hrant'ın bir uzlaşma insanı olduğu, farklı görüşlerin özgürce ifade edilebileceği bir Türkiye özlediği, sadece biz yakınları tarafından değil; herkesçe biliniyordu. Hrant gazeteciliğinin Türkiye'deki Ermeni topluluğunun sivil temsilciliğinin yanı sıra Türkiye Barış Girişimi'nin de kurucularından biridir. Ve Barış Girişimi'nin "Gücün terörüne ve terörün gücüne boyun eğmeyi reddeyoruz" temel ilkesi doğrudan doğruya Hrant Dink'ten çıktı. Törörün gücüne boyun eğmedi ama terör onu yok etti.
Osman Kavala: Hrant Dink her şeyiyle kalbiyle, bu toprakların insanıydı. Herkesle, farklı düşünenlerle dahi, iletişim kurmada hiçbir sorunu yoktu. Sevgi doluydu. Böyle bir insanı tanımış olmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Yeri doldurulmayacak birisidir.