Gül 30 Ağustos'u askerle geçirdi

Cumhurbaşkanı sıfatıyla komutanlarla önceki gün ilk kez Gülhane Askeri Tıp Akademisi'nde bir araya gelen Abdullah Gül dün neredeyse tüm günü askerlerle geçirdi.

ANKARA/İSTANBUL/KÜTAHYA - Cumhurbaşkanı sıfatıyla komutanlarla önceki gün ilk kez Gülhane Askeri Tıp Akademisi'nde bir araya gelen Abdullah Gül dün neredeyse tüm günü askerlerle geçirdi. Sabah 30 Ağustos Zafer Bayramı törenlerine katılan Gül, öğleden sonra Kara Harp Okulu'nda diploma törenine, akşam da Genelkurmay'ın resepsiyonuna katıldı.
Ankara'daki ilk tören, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt başkanlığındaki komutanların Anıtkabir'i ziyareti oldu. Törene Büyükanıt, kuvvet komutanları ve Ankara'daki orgeneraller tam kadro katıldı.
Atatürk'ün mozolesine, 'Türk Silahlı Kuvvetleri' yazılı çelenk bırakan Büyükanıt, Anıtkabir Özel Defteri'ne şunları yazdı: "... En zor şartlarda ülkesini, zulümden, felaket ve sıkıntılardan kurtarmış olan Türk Silahlı Kuvvetleri, çağın ihtiyaç duyduğu niteliklerle donanmış olarak yurdunu ve ulusunu iç ve dış her türlü tehlikeye karşı koruma görevini yerine getirmektedir. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da hiçbir fedakârlıktan kaçmayacaktır."
Atatürk Kültür Merkezi alanında gerçekleştirilen resmi geçit töreni de devletin zirvesini bir araya getirdi. Büyükanıt tören boyunca Gül ve Erdoğan'la sohbet etti. Törene, Gül ve Erdoğan eşsiz, komutanlar ve TBMM Başkanı Köksal Toptan eşleriyle katıldı. Töreni çok sayıda vatandaş da izledi.
Kara Harp Okulu'nu bitirerek bugün TSK'daki görevlerine başlayan 'en genç subaylar' adına konuşan Tank Teğmen Mahmut Dağüstü ile Topçu Teğmen Dilek Aygün, "Cumhuriyet ve vazife uğruna gerektiğinde canımızı seve seve feda etmeye hazır olduğumuzu bir kez daha haykırıyoruz" dedi.
Büyükanıt ve komutanlar Atatürk'ün savaş arkadaşları için yapılmış anıtın yer aldığı Devlet Mezarlığı'nı ziyaret etti. Büyükanıt şeref defterine "Türk ulusunun bağımsızlığı ve Cumhuriyet'in değerleri uğruna kanlarınızla suladığınız bu kutsal vatan topraklarında yetişecek nesiller sizlerden aldığı kuvvetle, yüce değerlerimize kastedenlerin hain emellerini gerçekleştirmesine izin vermeyecektir" diye yazdı.
Zirvenin ikinci randevusu
Devletin zirvesinin dünkü ikinci randevusu ise Kara Harp Okulu'nda (KHO) gerçekleşti. KHO'dan dokuzu kadın 25'i yabancı toplam 786 teğmenin mezun olması nedeniyle düzenlenen törene katılan devlet protokolü dereceye giren öğrencileri de ödüllendirdi. Törende bir konuşma yapan Okul Komutanı Tümgeneral Tevfik Özkılıç, mezunlara hitaben, "Ortak paydamız bir ve bölünmez, laik, sosyal hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti'dir" dedi. Konuşmaların ardından okul birincisi Piyade Teğmen Durmuş Ali Yüksek'e Cumhurbaşkanı Gül, ikinci Teğmen Osman Ertuğal'e TBMM Başkanı Köksal Toptan, üçüncü olan Teğmen Mustafa Çelen'e Başbakan Erdoğan ve dördüncü olan Teğmen Mehmet Ali Çelebi'ye de Orgeneral Büyükanıt tarafından diplomaları verildi.
Başta Genelkurmay Başkanı Orgeneral Büyükanıt olmak üzere tüm komutanlar dereceye girenlere diplomalarını vermek için anons edilerek ayağa kalktıklarında Cumhurbaşkanı Gül'e asker selamı vererek protokol tribününden indiler ve sonrasında da yerlerine çıkarken tekrar askar selamı vererek oturdular. Gül de askerlerin selamına alkışlayarak karşılık verdi.
KHO'daki törende en büyük alkışı Orgeneral Büyükanıt aldı. Büyükanıt törenin yapıldığı stadyuma girişinde ve diploma vermek için adı anons edildiğinde tribünleri dolduran öğrenci yakınlarından büyük alkış aldı.
İstanbul'da kalabalık tören
Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü İstanbul'da da törenlerle kutlandı. Taksim Cumhuriyet Anıtı'ndaki törende İstanbul Valiliği, Garnizon Komutanlığı, Büyükşehir Belediyesi, Cumhuriyet Başsavcılığı, üniversiteler, partiler ve sivil toplum kuruluşları adına anıta çelenklerin konulmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu. İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından, Aksaray Vatan Caddesi'nde resmi geçit töreni gerçekleştirildi.
Vali Muammer Güler, 1. Ordu Komutanı Orgeneral İsmail Koçman ve Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, tören aracılığıyla vatandaşların bayramını kutladı. Konuşmasını tank üzerinde yapan Tuğgeneral Fikret Tolungüç, "TSK'nın laik, demokratik Türkiye Cumhuriyeti'nin bütünlüğüne, üniter devlet yapısına yönelik her tehdidi ortadan kaldırma konusundaki kararlılığı, Türkiye Cumhuriyeti'nin sonsuza kadar yaşayacağının teminatıdır" dedi. Daha sonra geçit töreninde, 10. Yıl Marşı çalarken askeri birlikler, gaziler protokol önünden geçiş yaptı. Vatan Caddesi'ni dolduran İstanbullular geçit törenini coşkuyla izledi.
Zafertepe'de iki il buluştu
30 Ağustos Zafer Bayramı, Afyonkarahisar ve Kütahya valiliklerinin organizasyonuyla Kütahya Zafertepe'de de törenle kutlandı. Başkomutanlık Meydan Muharebesi'nin yapıldığı topraklarda düzenlenen kutlamalara iki ilden gelen binlerce vatandaş katıldı. Zafertepe'deki anıta çelenk konulması, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan törenlerde temsili top atışları yapıldı. Kütahya Garnizon Komutanı Hava Pilot Tuğgeneral Hasan Küçükakyüz, burada yaptığı konuşmada, 30 Ağustos'un, kalbi vatan sevgisiyle dolu Türk insanının, yumruğunu düşman üzerine bir kere daha indirdiği bir gün olduğunu söyledi. (Radikal, dha)