Gül: AB de hızlanmalı

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, 7 Mart'taki Türkiye-AB Troykası öncesi, AB Dönem Başkanı Lüksemburg'un AB işlerinden sorumlu bakanı Nicolas Schmidt'le görüştü.
Haber: SERKAN DEMİRTAŞ / Arşivi

ANKARA - Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, 7 Mart'taki Türkiye-AB Troykası öncesi, AB Dönem Başkanı Lüksemburg'un AB işlerinden sorumlu bakanı Nicolas Schmidt'le görüştü. Gül, müzakerelerin seyrini belirleyecek Çerçeve Kâğıdı'nda Türkiye'ye ayrımcılık yapılmamasını ve Hırvatistan için yapılan belgenin Türkiye için de geçerli olmasını istedi.
Üç belge bekleniyor
Dışişleri Bakanı Gül, Schmidt'le görüşmesinde, AB'den üç önemli belge beklediklerini, bunların bir an önce çıkarılmasını istediklerini dile getirerek, şöyle dedi:
"Katılım Ortaklığı Belgesi'nin siyasi unsurlardan ayıklanmasını, daha çok teknik konulara odaklanmasını istiyoruz. Türkiye siyasi reformlarını yapıyor ve yapmaya devam edecek. Çerçeve Kâğıdı'nda da ayrımcılık yapılmasını istemiyoruz. Hırvatistan için çıkarılan belge, bizim için de geçerli olmalı. Tarama sürecinin 3 Ekim'de başlaması gerek. Türkiye, dört yıldır zaten tarama sürecini yerine getiriyor. Zaman kaybetmeyelim."
AB'nin Kıbrıs Türklerinin izolasyonunun kaldırılması konusundaki tutumlarını da eleştiren Gül, "24 Nisan'da referandum yapıldı. 26 Nisan'da AB bir açıklama yaptı. O tarihten bugüne 10 ay geçti, hiçbir adım atılmadı" dedi.
Türkiye'nin tereddüdü
Gül, Avrupa Birliği'nin çıkardığı ancak Rum Yönetimi'nin vetosu nedeniyle işletilemeyen ticaret tüzüklerinin 'orijinal haliyle ve aynı anda' çıkarılmaları gerektiğini de aktardı. Gümrük birliğinin Kıbrıs Rumlarına uygulanmasına ilişkin protokolün 3 Ekim tarihinden önce imzalanacağını hatırlatan Gül, Türkiye'nin bu konuda tereddütleri olduğunu, bunların 2 Mart'ta yapılacak toplantılarda gündeme geleceğini söyledi.
Gül, AB Komisyonu'nun Türkiye Temsilcisi Hans Jörg Kretschmer'in AB konusunda Ankara'da dağınıklık yaşandığına ilişkin açıklamaları anımsatılınca "Böyle bir şey söz konusu değil. Herkes çeşitli şeyler söyleyebilir, önemli olan bizim ne yaptığımız, ne yapmak istediğimiz" diye konuştu.
Türkiye'nin bu süreçte ciddi çalışmalar yaptığını belirten Gül, şunları söyledi: "Türkiye'nin aynı şekilde Komisyon'dan da beklentileri vardır. O tarafta da bazı şeyler vardır, hâlâ işlerin nasıl süreceğiyle ilgili tam karar veremedikleri hususlar vardır. Dolayısıyla Türkiye bu konuyu birinci öncelik olarak önünde tutmaktadır. Hükümetin de en çok zaman ayırdığı konu budur. Son üç Bakanlar Kurulu toplantısında neredeyse en az 5'er saat bu konular konuşulmuştur. Dolayısıyla Türkiye'nin gündemi aynı şekilde AB'ye öncelik vererek devam etmektedir."
'Türkiye ağır davranıyor'
Schmidt ise Gümrük Birliği'ne Kıbrıs Rumlarının da dahil edilmesine olanak sağlayacak uyum protokolünün bir an önce imzalanmasını istedi. 3 Ekim'e kadar beklenmemesini tavsiye eden Schmidt, "Ankara protokolle ilgili süreci bir an önce tamamlamalı" dedi. Schmit 17 Aralık sonrasında Türkiye'nin ağır davrandığını da belirterek, "Ankara'da bir yorgunluk sezinliyoruz" diye konuştu.


    http://www.radikal.com.tr/7394527394520

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.