Gül: ABD işbirliğine zorunlu

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, "Türkiye'nin hedefi terör örgütünü bitirmektir, gayet açıktır. Bu konuda da ABD'nin işbirliği yapma zorunluluğu vardır" dedi.

ANKARA - Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, "Türkiye'nin hedefi terör örgütünü bitirmektir, gayet açıktır. Bu konuda da ABD'nin işbirliği yapma zorunluluğu vardır" dedi.

Cumhurbaşkanı Gül dün, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in davetlisi olarak THY'ye ait özel bir uçakla Azerbaycan'a gitti. Gül ile birlikte eşi Hayrünnisa Gül, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İsen, Devlet bakanları Kürşad Tüzmen ve Nimet Çubukçu ile çok sayıda gazeteci ve iş adamından oluşan bir heyet de Azerbaycan'a hareket etti. Esenboğa Havalimanı’nda askeri törenle uğurlandı. Gül'ü uğurlayanlar arasında, TBMM Başkanı Köksal Toptan, Ankara Valisi Kemal Önal, 4. Kolordu ve Garnizon Komutanı Korgeneral Aslan Güner de vardı. Askerlerin türban hassasiyeti nedeniyle Gül, aprondaki tören mangasının önünden geçerken eşi Hayrünnisa Gül, daha önce olduğu gibi yine tören mangasının arkasından yürüyerek uçağa bindi.

Hareketi öncesinde açıklama yapan Gül, soruları da yanıtladı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı George Bush görüşmesi anamsatılarak "Kendisiyle konuşabilme fırsatınız oldu mu? İki ülke arasındaki ilişkilerin istihbarat paylaşımı noktasında olmasını tatminkar buluyor musunuz?" diye sorulması üzerine Gül, şunları söyledi:

"Başbakan gitmeden önce de zaten Türkiye kendisini hazırlamış ve bu konuyla ilgili ne yapacağını, nasıl hareket edeceğini iyice belirlemiştir. Ama, orada bir gerçek var ki Irak'ın resmi işgal gücü ABD'dir. Dolayısıyla onlarla da terör örgütüyle mücadelede işbirliği, işbirliğinin ötesinde ABD'nin sorumluluğu vardır. Çünkü Irak'ın başka bölgesinde istikrarı bozuyor diye terör örgütleriyle mücadele ederken Irak'ın kuzeyindeki terör örgütüyle mücadele etmemek mümkün değildir. Dolayısıyla onların sorumluluğudur.

Türkiye’nin hedefi bellidir. Irak'ın toprak bütünlüğüne, siyasi birliğine, Irak'ın istikrarına bu bölgede en çok önem veren ülke Türkiye'dir. Ama Irak'ın istikrarını sadece Bağdat'taki veya başka bölgedeki terör örgütleri bozmuyor. Irak'ın kuzeyindeki terör örgütü de Irak'ın istikrarını bozuyor. Bu aynı zamanda Türkiye'de de gördüğünüz gibi maalesef terörist faaliyetlerde bulunuyor. Türkiye'nin hedefi terör örgütünü bitirmektir, gayet açıktır. Bu konuda da ABD'nin işbirliği yapma zorunluluğu vardır. Bu da gayet açık seçik şekilde ortaya çıkmıştır."

Eleştirilecek manzara

Gül, bir başka gazetecinin, "Terör örgütünce askerlerin serbest bırakılması sırasındaki manzara eleştiriliyor. Siz bu konuyu nasıl değerlendiriyorsunuz?" diye sorması üzerine ise "Tabii ki eleştirilecek bir manzaradır. Herhalde takdir edilecek bir manzara değil" dedi.

Azerbaycan ziyareti

Azerbaycan ziyarnetine ilişkin de bilgi veren Gül, Aliyev'le yapacağı görüşmede, iki ülke ilişkilerinin tüm boyutlarıyla ele alınacağını söyledi. Gül, ilişkileri daha da ileri götürme imkanlarının araştırılacağını kaydetti.

Azerbaycan'ın, Hazar Havzası ile Avrupa arasındaki enerji ulaşım koridorlarının kavşağında bulunduğuna dikkat çeken Gül, "Gerçekleştireceğimiz görüşmelerde, başta Yukarı Karabağ sorunu olmak üzere bölgesel barış ve istikrarın tesisi ile işbirliğinin geliştirilmesinin önündeki engelleri de kapsamlı bir şekilde değerlendirecek, bunların bir an önce çözüme kavuşturulmasında atılabilecek adımları ele alacağız" dedi.

Bölgesel işbirliği mekanizmalarının barış, iyi komşuluk ve uzlaşı kültürünü benimseyen diğer bölge ülkelerinin de katılımına açık olacağını vurgulayan Gül, ziyaret sırasında Azerbaycan Meclis Başkanı Oktay Asadov ve

Başbakan Artur Rasizade ile görüşeceğini ve Azerbaycan Milli Meclisi Genel Kurulu’na hitap etme fırsatı da bulacağını söyledi. Gül, Gence kentini de ziyaret edeceğini, bölgedeki yerel yönetici ve Azeri vatandaşlarla da bir araya geleceğini kaydetti. (Radikal)