Gül-asker atışması

Dışişleri: Irak politikası var
Dışişleri'nden dün Kara Kuvvetleri Komutanı Büyükanıt'ın, "Bir Irak politikamız yok" sözüne karşı, "Elbette var" açıklaması geldi. Dışişleri Bakanı Gül, AKP'nin MKYK toplantısında, "Askerlerin görüşünü Genelkurmay Başkanı Özkök açıklar" dedi.
AKP'lilere uyarı: Susun
Gül, AKP'lilere, "Gerekli yanıtları biz veriyoruz, başkası konuşmasın" uyarısını getirdi. Gelibolu resepsiyonunda, "Terörle mücadele ve Kıbrıs görev alanım, soru soruldu, yanıt verdim" diyen Büyükanıt ise Kıbrıs'tan 'üzgün döndüğünü' belirtti.

ANKARA - Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın "Irak politikamız var mı? Yok" sözleriyle başlayan tartışmaya Dışişleri Bakanlığı "Irak politikamız var" açıklamasıyla katıldı. Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, AKP Merkez Karar Yönetim Kurulu (MKYK) üyelerini dün "Biz gerekli cevabı veriyoruz. Siz cevap vermeyin" diye uyardı. Başbakan Tayyip Erdoğan da "Bunlar önemli konular, ulu orta konuşulmaz" dedi.
Büyükanıt'ın açıklamalarının ardından TSK ile dış politika belirleme çerçevesinde yapılan çalışmalara ilişkin bilgi notu hazırlayan Dışişleri, dün de resmi açıklama yaparak Büyükanıt'a karşılık verdi. Bakanlık sözcüsü Namık Tan, Türkiye'nin bir Irak politikasının olup olmadığı sorusunu "Elbette Türkiye'nin Irak politikası vardır" diye yanıtladı. Büyükanıt'ın basında Türkiye'nin Irak politikasına ilişkin çıkan sözlerinin hatırlatılması üzerine de Tan, "Askeri makamlarımızla gayet yakın bir mesai içindeyiz ve bu mesai aynı yakınlıkta sürdürülecektir" dedi.
'Kıbrıs'tan üzgün döndüm'
Harp Okulu'nda geçen pazartesi gazetecilerin PKK'lıların Irak'tan Türkiye'ye sızmasıyla ilgili sorusu üzerine, "Şimdi Irak yeniden yapılanıyor. Söz hakkımız var mı? Yok. Bir Irak politikamız var mı? Yok" diyen Büyükanıt ise sözlerinin arkasında durdu. 'Gelibolu' belgeselinin önceki akşamki galasına katılan Büyükanıt, terörle mücadele ve Kıbrıs'ın görev alanına girdiğini belirterek "Bana bu konularda soru soruldu, cevap verdim" dedi. Orgeneral Büyükanıt, gazetecilerin Kıbrıs konusundaki sorularını yanıtlarken de "Kıbrıs'tan üzgün döndüm" diye konuştu.
Erdoğan uyardı
Büyükanıt'ın açıklamaları, dünkü AKP MKYK toplantısında gündeme geldi. Dışişleri Bakanı Gül, Büyükanıt'ın, açıklaması için MKYK üyelerini uyardı. Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök'ün "TSK adına açıklama yapma yetkisi bendedir" sözlerini anımsatan ve Genelkurmay'dan yapılan resmi açıklamaları dikkate aldıklarını anlatan Gül, "Biz gerekli yerlerde gerekli cevapları veriyoruz, siz cevap vermeyin" dedi. Başbakan Erdoğan'ın da aynı toplantıda "Bunlar önemli, ulu orta konuşulmamalı" dediği öğrenildi.


    http://www.radikal.com.tr/7411657411650

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.