Gül atadı HSYK altı aydır atamıyor

Gül atadı HSYK altı aydır atamıyor
Gül atadı HSYK altı aydır atamıyor
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

Adalet Bakanlığı ile Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) arasındaki Danıştay’a üye seçimi konusunda başlayan kriz derinleşiyor. Danıştay Kanunu kapsamında Danıştay Başkanlığı’nın iki defa HSYK ve Cumhurbaşkanlığı’na yeni üyeler için başvuru yaptığı; Cumhurbaşkanı Abdullah Gül kendi kontejanında iki yeni üye ataması yaparken, HSYK’nın ise Adalet Bakanlığı ile arasında uzlaşma sağlanmaması nedeniyle söz konusu atamaları gerçekleştirmediği ortaya çıktı.
Eski Danıştay Başkanı Hüseyin Karakullukçu’nun yaş haddinden ayrılmasından sonra Türk yargı tarihinde ilk defa görülen bir kriz ortaya çıktı. Danıştay Başkanlığı’na hiçbir üye aday olmadı. Yeni başkan adayı çıkmamasıyla derinleşen krizin perde arkasına ilişkin yeni bilgiler ortaya çıktı. Emeklilik nedeniyle boşalan 8 Danıştay üyeliği için Danıştay Başkanlığı, Danıştay Kanunu kapsamında ilgili yerlere başvuru yaptı. 

2 ayda seçim olmalı 

Danıştay Kanununa göre, “Danıştay’da boşalan üye sayısı dördü bulunca, dördüncü üyeliğin boşaldığı tarihten itibaren en geç üç gün içinde durum Danıştay Başkanlığı’nca Başbakanlık’a ve Adalet Bakanlığı’na duyurulmasını” zorunlu kılıyor. Aynı maddeye göre Cumhurbaşkanı ve HSYK, tarafından da yapılan duyurudan sonra “en geç iki ay içinde seçim yapmasını” öngörüyor. Danıştay Başkanlığı da 8 üye koltuğunun boşalması üzerine 6 ay önce iki defa Cumhurbaşkanı ve HSYK’ya bu durumu iletti. 

Dava hazırlığı 

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, kendi kontenjanından Adalet Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mustafa Elçim ile eski Deniz Ulaştırması Genel Müdürü Ali Kurumahmut’un atamasını yaptı. Ancak, HSYK’nın atayacağı üyeler konusunda sıkıntılar yaşanmaya başlandı. HSYK ve bakanlık arasında 6 üyenin atanması konusunda uzlaşma sağlanmaması nedeniyle AKP ’li bir milletvekili tarafından verilen son dakika önergesi ile “yüksek yargıya seçilme kriteri” değiştirildi. Böylece Danıştay ve Yargıtay’a seçilebilmek için 20 yıl görevde bulunma şartı getirildi. Danıştay kulislerine göre, 20 yıl şartı ile çok sayıda hâkim ve savcının seçilme kriterlerini yitirmesi nedeniyle, maaşların düşmesi ve özlük haklarında birtakım gerilemeler olması nedeniyle dava açabilecekleri ifade ediliyor. Yapılan düzenleme ile 100 kişilik bir grup dışında yargı mensuplarının büyük bölümünün bu yeterliliği kaybettiğinin altı çiziliyor.