Gül: Dayak imajımızı vurdu

Dışişleri Bakanı Gül, nihayet polisin gösterici kadınları dövmesini eleştirdi: "Olay imajımıza zarar verdi. Reformların uygulaması zaman alsa da, bu tür aksaklıkları kesin olarak düzeltmekte kararlıyız."

LONDRA - Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Britanya'da yayımlanan Financial Times gazetesinin, 8 Mart Kadınlar Günü eylemcilerine polisin sert müdahalesiyle ilgili sorusuna, "Bu olay Türkiye'nin uluslararası imajını zedeledi. Oldu bir kere, saklayamayız. Şimdi önemli olan bunu soruşturmak, yanlış varsa cezalandırmak" yanıtını verdi.
Financial Times'a açıklamasında hükümetin 'reform yorgunu' olduğu, AKP'deki reformcu-muhafazakâr görüş ayrılıklarının AB müzakere sürecini yavaşlattığı iddialarını reddeden Gül, "Müzakerelere hazırlıkları sürüyor. Reformlar konusunda en önemli konu, bunların hayata geçirilmesi. Bunu durdurmanın yolu yok. Güçlüyüz ve devam edeceğiz. Sürecin sahibi biziz ve bununla gurur duyuyoruz" dedi.
'Sabır testi yapılacak'
Dört günlük çalışma ziyareti için gittiği Londra'da temaslarını sürdüren Gül, önceki gece London School of Economics'te 'Türkiye'nin direnç ve sabrının test edileceği AB ile müzakere sürecinden başarıyla çıkacağı' mesajını verirken, dün de 'Türkler; Bin Yılın Yolculuğu 600-1600' sergisini gezdi. Royal Academy of Arts'ın düzenlediği serginin organizasyonunu 'muhteşem' diye öven Gül, Türklerin Orta Asya'dan Batı'ya uzanan yolculuğunun AB süreciyle devam ettiğini belirtti. Gül, "Kendimize güvenimiz, gururumuz kabarıyor. Bu sergi, Türklerin bin yıllık serüvenini anlatıyor ve bu yürüyüş devam ediyor. AB süreci, bu serüvenin bir devamı" dedi. Organizatörlerin son 30 yılda en fazla ilgiyi bu serginin gördüğünü anlattıklarını belirten Gül, serginin AB yolunda tanıtım açısından çok büyük katkı sağladığını söyledi.
Oxford'taki İslam Araştırmaları Merkezi'ni de ziyaret eden Gül, önceki gece London School of Economics'teki konferansında da Türkiye'nin üyelik sürecini ve reformları anlattı. Gül, müzakere sürecinde Türkiye'nin direnç ve sabrının test edileceğini belirterek, "Ancak Türkiye'nin bu testi başarıyla geçeceğine inanıyorum" diye konuştu.
Gül, hükümetin önceliğinin üyelik müzakeresi olduğunu, reform hamlesinin daha hızlı süreceğini, Türk halkının da reformlara destek verdiğini ve bunların dini değerleriyle ters düşmediğini kaydetti. Gül, Türkiye ve AB'nin ekonomik ve politik alanda bir sinerji yarattığını, bunun Türk ekonomisini yabancı yatırımlar için güvenli hale getirdiğini de dile getirdi. (dha, aa)


    http://www.radikal.com.tr/7410157410150

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.