Gül de kızdı: Sorumsuz yayın...

Cumhurbaşkanı Gül, 'Birçok insanın ismi gayet sorumsuz şekilde gündeme geliyor. Bu konuda hem resmi hem basın yayın kuruluşları çok dikkatli olmalı' uyarısı yaptı

Ekranından Tuncay Güney’in birçok ismi suçlayıp tehdit savurduğu TRT’ye tepki yağıyor
ANKARA - Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Ergenekon davasıyla ilgili yayınları eleştirirken, “Birçok insanın ismi sorumsuzca gündeme geliyor. Bundan kaçınılmalı” dedi. Meclis Başkanı Köksal Toptan da, yargılama sürecinin tamamlanmasının sabırla beklenmesi ve yargıya güvenilmesi gerektiğini söyledi.
Cumhurbaşkanı Gül dün, Türkiye’ye resmi ziyarette bulunan Cibuti Cumhurbaşkanı İsmail Ömer Guelleh ile Çankaya Köşkü’nde düzenlediği basın toplantısında, bir gazetecinin Ergenekon soruşturmasındaki gelişmeleri anımsatarak, “Türkiye’de bir demokrasi savaşı verildiğini düşünüyor musunuz?” diye sorması üzerine şunları söyledi:
“Türkiye, bir hukuk ülkesidir. Bütün bu olaylarda sorgulamalar, yargılamalar bağımsız yargının kontrolündedir. Bunların usulüyle ilgili herhangi bir hukuki boşluk söz konusu değil. Bu aşamada söyleyeceğim şey şu; bütün bu süreç içinde bir taraftan yargıyı ve hukukun işlemesini baskı altına alıcı hiçbir davranışta bulunmamak ve bağımsız yargının en güzel şekilde işlemesini temin etmek, diğer yandan da gördüğümüz şu ki, birçok insanın ismi gayet sorumsuz bir şekilde televizyonlarda, gazetelerde gündeme gelmekte ve zan altında bırakılmakta, bundan da kaçınmak gerekir. Bu konuda hem resmi hem basın yayın kuruluşları herkes çok dikkatli olmalıdır. Çünkü bu işler kutuplaşma ve polemiğe çevrilirse bunun Türkiye için büyük zararı olur.”

Toptan: Yargıya güvenmek lazım
Ergenekon’la ilgili olarak TBMM’de gazetecilerin sorularını yanıtlayan Meclis Başkanı Toptan da, yargı sürecini, sakin şekilde beklemek gerektiğini söyledi. Toptan, yargılama sürecinin başında bulunulduğuna işaret ederek, mahkeme ve Yargıtay aşamaları da olacağını belirtti. Bu sürecin sonucunun beklenilmesi gerektiğini ifade eden Toptan, “Sabırla beklemek ve yargıya güvenmek lazım” diye konuştu. (Radikal)