Gül: Demokrasi için bağımsız yargı

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, devletin gücü elinde bulunduranın değil, her zaman haklının yanında olması gerektiğini ve 'Bu ülkede adalet yok, yapanın yanına kâr kalıyor' kanısını engellemek konusunda devlete ve yargı kurumlarına görev düştüğünü söyledi.

ANKARA - Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, devletin gücü elinde bulunduranın değil, her zaman haklının yanında olması gerektiğini ve 'Bu ülkede adalet yok, yapanın yanına kâr kalıyor' kanısını engellemek konusunda devlete ve yargı kurumlarına görev düştüğünü söyledi.
Türkiye Adalet Akademisi, yeni eğitim yılına dün Ankara'da törenle başladı. Törene, Cumhurbaşkanı Gül, Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, Yargıtay Başkanı Osman Arslan, Yargıtay Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya ve bakanlık bürokratları ile bazı hâkimler ve akademi öğrencileri katıldı. Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç ve Danıştay Başkanı Sumru Çörtoğlu'nun katılmadığı törende konuşan Gül, şu tespit ve önerilerde bulundu:
Yasa yetmez uygulama önemli: Gerçek anlamda hukuk devletinden söz edilebilmesi için temel hak ve özgürlüklerin güvence altına alınması, hukukun evrensel kurallarına saygı gösterilmesi ve adaletli bir düzenin gerçekleştirilmesi zorunludur. Ancak bu da tek başına yetmez. Her şeyden önce zihniyet değişikliği çok önemli. Kanunların uygulanmasında aksaklıklar varsa o zaman çok büyük bir zafiyet olduğunu da fark etmemiz gerekir.
Güçlünün değil haklının yanında: Devlet, vatandaşlarına karşı adil olmak ve eşit davranmak zorundadır. Devlet, gücü elinde bulunduranların yanında değil, her şartta, haklının yanında olmalıdır.
Sıkıntı var, reform şart: 'Bu ülkede adalet yok' ya da 'Yapanın yanına kâr kalıyor' gibi yanlış kanıların yerleşmesini engellemek konusunda devlete, yargı kurumlarına ve toplumun tüm kesimlerine görev düşmektedir. Bu nedenle yargılamanın mükemmel şekilde yapılmasını sağlamalıyız. Bağımsız yargı demokrasimizin ve Cumhuriyetimizin teminatıdır. Bugün bağımsız bir yargıya sahip olmakla birlikte, adaletin geç dağıtılmasının yarattığı sıkıntıları yakından biliyoruz. Bu durum, toplumun yargıya güvenini haksız şekilde sarsmaktadır. Bu nedenle yargı bağımsızlığını güçlendirecek, adaletin zamanında tecelli etmesini sağlayacak, yurttaşların güven duygusunu pekiştirecek, mahkemelerin ağır iş yükünü azaltacak bir yargı reformuna ihtiyaç var. Çalışmaların kısa sürede gerçekleşmesini ümit ediyorum.
Cüppelerinizin değerini bilin: Dünyada mesleğini cüppe giyerek icra eden üç meslek mensubu var, öğretim üyeleri, din adamları ve yargı mensupları. Ortak özellikleri, yazılı kuralların da ötesinde daha çok vicdanlarıyla hareket etmeleridir. Ancak yargı mensupları diğerlerinden daha dikkatli-özenli olmak durumundadır. Kararlarını duygularından arınarak, tarafsızlık ve vicdani kanaate göre oluştururlar.
Adalet dağıtan kararlarınızla, vatandaşların devlete ve doğal olarak yargıya güven duymasını sağlayacaksınız. Sorunlarla karşılaşsanız dahi, hukukun evrensel ilkelerine bağlılıktan ayrılmayacağınıza güvenimiz tam. Üstleneceğiniz tüm görevlerde adil olmak, tartışma yaratmadan hareket etmek temel sorumluluğunuzdur. Cüppeleriniz, sizler için Türk milleti adına görev yapacağınızı gösteren birer semboldür. Bunun değerini iyi bileceğinize eminim.
Yargıtay Başkanı: Tarafız
Yargıtay Başkanı Osman Arslan da yargıçların tarafsızlığının önemine vurgu yaptı, 'buna karşın bazı konularda taraf olduklarını' söyledi. Arslan, adaylardan da Cumhuriyet'e, bayrağa, Türkiye'nin bölünmez bütünlüğüne sahip çıkmada ve Anayasa'nın değiştirilemez maddelerinden yana taraf olmalarını öğütledi.