Gül: Dört-beş oluşum var, irtibatları kuvvetli


Ümraniye ile başlayan çete operasyonu sürüyor

Danıştay saldırısı
Ümraniye'de bulunan el bombalarıyla ilgili birçok eski askerin cezaevine konulduğu operasyonlar çerçevesinde, Eskişehir'de silahlarla yakalanan emekli Binbaşı Fikret Emek de tutuklandı. Ankara ve Mersin'de ise Danıştay saldırısında adı geçen Vatansever Kuvvetler Güç Birliği Hareketi'ne (VSKGBH) çete soruşturması başlatıldı.
Ankara Savcılığı
Hareketin Mersin'deki genel merkeziyle Ankara'daki şube ve bürolarını basan polis 20'yi aşkın kişiyi gözaltına aldı. Soruşturmayı Ankara Başsavcıvekilliği yönetiyor. VSKGBH Yönetim Kurulu Üyesi Azim Baş, kendilerine çete operasyonunun asılsız bir ihbarla başlatıldığını ifade etti.
Erdoğan söylemişti
Dışişleri Bakanı Gül, isim vermeden, çetelere dair ilginç yorumlar yaptı: "Ümraniye ve sonrasında yakalananların motivasyonu siyasi. Böyle dört-beş oluşum var, aralarındaki irtibat güçlü." Başbakan Erdoğan da 'derin devlet' tartışmasında, "Bakın, Ümraniye bağlantıları nereye gidiyor" demişti.

ANKARA/İSTANBUL - Ümraniye'de bir gecekonduya yapılan baskında ele geçirilen 27 el bombasıyla başlayan soruşturmada emekli Binbaşı Fikret Emek de tutuklandı. Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, tutuklanan emekli askerlerin siyasi bir motivasyonla hareket ettiğini belirtirken "Böyle dört-beş oluşum var. Aralarında güçlü bir irtibat bulunuyor" dedi. Gül'ün önceki gün söylediği bu sözlerin ardından dün Danıştay saldırısında adı geçen Vatansever Kuvvetler Güç Birliği Hareketi'ne (VSKGBH) yönelik çete soruşturması başlatıldı. Derneğin Mersin'deki genel merkeziyle Ankara'daki şubesini ve bürolarını basan polis 20'yi aşkın kişiyi gözaltına aldı. 'Derin devlet' tartışmalarında Başbakan Tayyip Erdoğan'ın da işaret ettiği 'Ümraniye' operasyonunda yaşananlar şöyle:
12 Haziran: Ümraniye'de bir gecekonduya yapılan baskında 27 el bombası, TNT kalıpları ve fünyeler ele geçirildi. Bursa, Eskişehir ve Ankara'da çok sayıda adrese baskın yapıldı. Gözaltına alınan emekli başçavuş Oktay Yıldırım, Mehmet Demirtaş ve Ali Yiğit, 'terör örgütü üyesi olmak' ve 'tehlikeli patlayıcı madde bulundurmak' suçlarından tutuklandı. Bombaların, bir yıl önce Cumhuriyet Gazetesi saldırısında kullanılanlarla aynı seriden olduğu iddia edildi.
18 Haziran: Danıştay saldırısından sonra gözaltına alınan ve intihara teşebbüs eden emekli Yüzbaşı Muzaffer Tekin'le emekli Astsubay M.Ö. gözaltına alındı. Tekin 'devletin gizli belgelerini ele geçirmek' ve 'terör örgütü üyesi olmak'tan tutuklandı.
20 Haziran: Emekli Binbaşı Z.Ö. ve grubun finansörü olduğu iddia edilen Kuddusi Okkır gözaltına alındı. Okkır tutuklandı. Savcı emekli Binbaşı Z.Ö.'nün tutuksuz yargılanmasına itiraz etti.
23 Haziran: Tekin'in arkadaşı olduğu öne sürülen A.E. adlı kadının Bursa'daki işyerine yapılan baskında, TNT kalıbı, patlayıcı maddeler, fitiller ve telefon konuşmalarını engelleyici susturucular ele geçirildi.
24 Haziran: Bursa'daki patlayıcıların sahibi olduğu iddia edilen Muzaffer Şenocak ile Aydın Yüksek tutuklandı.
26 Haziran: Emekli binbaşı Fikret Emek, Eskişehir'de annesinin evinde gözaltına alındı. Evde bir Kalaşnikof, Kanas tüfek, Kanas dürbünü, tüfek, 12 el bombası, iki bıçak, bir gaz bombası, TNT patlayıcı, tahrip kalıpları, saniyeli fitiller, bir tabanca, tabancaya ait susturucu, demir muşta, askeri nitelikte gizli belge ve bazı dokümanlar ele geçirildi.
28 Haziran: Genelkurmay Savcılığı, konunun askeri yargıyı ilgilendirdiğini belirterek soruşturmada adı geçen sekiz eski asker hakkında soruşturma başlattı.
Emekli Binbaşı Fikret Emek polisteki sorgusundan sonra dün adliyeye sevk edildi. Poliste susma hakkını kullandığı öne sürülen Emek tutuklanarak cezaevine gönderildi. Bu arada Soruşturma kapsamında tutuklanan Oktay Yıldırım'ın yazılarını yayımlayan bir internet sitesinin sahibi gözaltına alındı. Mahkeme ayrıca geçen hafta gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılan iki kişi hakkında yakalama emri çıkardı.
Başbakan da 'Ümraniye' demişti
Başbakan Erdoğan, Ümraniye operasyonunu derin devlet tartışmaları sırasında örnek olarak göstermişti. Erdoğan "Çeteler görebiliyor musunuz? Tamamen bitti demiyorum ama bir azalma var. Bunlar gücünü nereden alıyordu. Derin devletten alıyordu. Çetelerin oralarda kontağı var. Bakın Ümraniye hadisesinin bağlantıları nerelere gidiyor. Altından kimler çıkıyor. Bunlar çok enteresan. Yakalanan bombalar kimlerin bombaları... Başka bir şey aramaya gerek yok" diye konuşmuştu.
Emekli askerlerin yer aldığı derneklerle ilgili dün de Dışişleri Bakanı Abdullah Gül bir yorumda bulundu. Gül, sabah saatlerinde CNN Türk'te katıldığı programda, tutuklanan emekli askerlerin siyasi bir motivasyonla hareket ettiğini söyledi. Gül, "Böyle dört-beş oluşum var. Aralarında güçlü bir irtibat bulunuyor" diye konuşu.
Ümraniye soruşturması devam ederken Ankara Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü, çete suçlarına bakmakla görevli Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekilliği'nin talimatıyla Danıştay saldırısında adı geçen Vatansever Kuvvetler Güç Birliği Hareketi'ne soruşturma başlattı.
VSKGBH'nin başkanı eski ülkücü
MHP'den uzaklaştırılan Taner Ünal'ın başkanlığını yaptığı derneğin Mersin'deki genel merkeziyle Ankara'daki şubesini ve bürolarını basan polis 20'yi aşkın kişiyi gözaltına aldı. Derneğin yönetim kurulu üyesi Azim Baş, operasyonun asılsız bir ihbar üzerine başlatıldığını iddia ederken "Vatansever Kuvvetler Güç Birliği Hareketi yasadışı hiçbir oluşumla iç içe gösterilemez. Bu operasyonun amacı bizi yıpratmak" dedi. Ulusalcı eylemlerle adını duyuran dernek geçen yıl Nevruz Bayramı öncesi Mersin'de Türk yürüyüşü, Diyarbakır'da da bayrak yürüyüşü düzenlemişti. Danıştay saldırısından sonra Alparslan Aslan'ın üzerinden derneğin kartvizitinin çıktığı iddia edilmişti. Ümraniye'deki soruşturmada tutuklanan emekli Yüzbaşı Muzaffer Tekin'in evinde de dernekle ilgili dokümanlar ele geçirilmişti. İçişleri Bakanlığı müfettişleri derneğin 1.5 milyon YTL'sinin kayıp olduğunu belirlemiş bunun üzerine Emniyet inceleme başlatmıştı.