Gül 'fikri hür, vicdanı hür' nesiller istiyor

Okulların açılışı nedeniyle mesaj yayımlayan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, cehaletle mücadelenin, Atatürk'ün ve kurduğu Cumhuriyet'in önceliklerinin başında geldiğini vurguladı.

ANKARA - Okulların açılışı nedeniyle mesaj yayımlayan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, cehaletle mücadelenin, Atatürk'ün ve kurduğu Cumhuriyet'in önceliklerinin başında geldiğini vurguladı. Gül, yeni öğretim yılıyla ilgili mesajında özetle şunları belirtti:
"Türkiye'nin eğitim alanındaki hedefi, Yüce Önder Atatürk'ün vurguladığı gibi fikri hür vicdanı hür, irfanı hür nesiller' yetiştirmektir. Bu hedefi gerçekleştirebilmek için, eğitimde kalitenin yükseltilmesini, eğitim sisteminin küreselleşen dünyanın koşulları ve toplumun beklentileri doğrultusunda çağdaş ölçütlere kavuşturulmasını, ezbercilikten uzak, insanı temel alan, bilginin üretilmesini ve kullanılmasını öğreten çağdaş eğitim politikaları ile araç ve yöntemlerinin benimsenmesini amaçlayan çalışmalar kararlılıkla sürdürülecektir. Öğretmenlerimiz, sıkıntılarla karşılaşsalar da sorumluluklarını sorunlarından üstün tutarak, ülkenin her köşesinde fedâkarlıklarla görevlerini yapmakta, kişilikleriyle öğrencilerimize örnek olmaktadırlar."
Erdoğan başarılar diledi
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da yayımladığı mesajda özetle şunları vurguladı: "Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün bizlere gösterdiği çağdaşlaşma hedeflerine ancak kaliteli ve çağdaş bir eğitim hizmetiyle ulaşmak mümkündür. Eğitim alanında oluşacak hiçbir eksiklik, diğer alanlardaki üstünlükle telafi edilemez. Eğitimde yakalanan üstün seviyeler, diğer tüm alanların toplam kalitesini yükseltir. Reformların başarıya ulaşmasında en büyük desteği alacağımız değerli öğretmenlerimize yüksek sorumluluk isteyen meşakkatli ve onurlu görevlerinde başarılar diliyorum."
Baykal'dan yurt uyarısı
CHP lideri Deniz Baykal ise mesajında, sağlıklı ve modern yurtların yapımına hız verilmesi gerektiğini söyleyerek "Böylece çocuklarımız ve gençlerimizin Cumhuriyet'le ve Atatürk'le sorunu olan tarikat ve cemaat yurtlarında karanlık ideolojilerin etkilerine maruz kalmaları mutlaka önlenmelidir" dedi. Öğretmenlere de seslenen Baykal, çağdaş nesiller beklenen öğretmenlere her türlü siyasi baskıdan uzak ehliyet ve liyakatin ön planda tutulduğu demokratik bir eğitim ortamı sunma gereğinin altını çizdi. Baykal, öğrencilere ise 'Cumhuriyet ve Atatürk'le sorunu olan çevrelerden uzak durun' önerisinde bulundu.