Gül: İlk gün olanlar yanlıştı

Gül: İlk gün olanlar yanlıştı
Gül: İlk gün olanlar yanlıştı

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Rize de Çaykur Cumhuriyet Çay Fabrikası nı da gezdi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, "İlk gün Gezi Parkı'nda olup bitenler yanlıştı maalesef. Bunu yönetim de gördü" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Gezi Parkı’nda yaşanan olaylarında polisin tutumuyla ilgili “İlk gün Gezi Parkı’nda olup bitenler yanlıştı maalesef. Bunu İstanbul polisi de gördü. İstanbul yönetimi de gördü. Yanlışa da doğru diye ısrar ederseniz inandırıcılığınız gider” dedi. Rize Valisi Nurullah Çakır’ı ziyareti sırasında basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Gül, Türkiye ’nin açık bir toplum olduğunu, demokratik hak ve hukukun teminat altında olduğunu ve buna saygı duyulduğunu herkesin bilmesi gerektiğini söyledi. Gül şöyle devam etti:

Şiddete kaçmamalı

“Bu bağlamda biz barışçı şekilde, şiddete kaçmayan, şiddetin içinde olmayan her türlü gösteri, ifade, düşüncelerin açıklanmasını demokratik hak olarak değerlendiriyoruz ve bunu başından beri söylüyoruz. Bunu söylemekle de onur duyuyoruz. Ama şiddet eğer bütün vatandaşların hayatını rahatsız edici, kuralları hiç tanımayan, Türkiye’nin en önemli kavşaklarını, meydanlarını, Kızılay ve Taksim gibi kilit, anahtar yerleri etkilerse, trafik için önemli, hayatın yaşandığı yerler, eğer kuralsız şekilde, sürekli şekilde şiddetle tutulmaya çalışılırsa buna da tabii ki demokratik hak olarak bakılamaz.”
İlk gün Gezi Parkı’nda yaşananların yanlış olduğunu da vurgulayan Gül, “Maalesef tabii ki yanlışları görmemiz lazım. Yanlışlara biz ‘bu yanlış oldu’ demezsek olgunluğumuza yakışmaz. İlk gün Gezi Parkı’nda olup bitenler yanlıştı maalesef. Bunu İstanbul polisi de gördü. Kendileriyle de görüştüm. İstanbul yönetimi de gördü. Yanlışa da doğru diye ısrar ederseniz inandırıcılığınız gider. Dünkü, evvelsi günkü davranışları gördünüz. Hepsi dediler ki, ‘biz bu tip şiddet olmayan gösteriyi ayırt ediyoruz, parkı ayırt ediyoruz. Sizi de tehlikeye sokacak şiddet içeren gösterilere müsaade etmeyeceğiz’ dediler. İlk gün böyle olsaydı belki bu noktalara gelmeyecekti” diye konuştu.
Gül, bir gazetecinin CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ’nun liderler zirvesi çağrısıyla ilgili sorusu üzerine de şunları söyledi: “Bütün partilerin başkanlarını toplamak, zaman zaman olabilir. Ama ben bu noktada neticeye bakarım. Bu çerçevede baktığımda bugünkü siyasi ortam içinde doğrusu çok katkı sağlayabileceği kanaatinde değilim.”