Gül: İncirlik izni açık çek değil

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, ABD'ye İncirlik Üssü'nün kullanımına ilişkin verilmesi öngörülen blok iznin açık çek anlamına gelmediğini söyledi.

ANKARA - Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, ABD'ye İncirlik Üssü'nün kullanımına ilişkin verilmesi öngörülen blok iznin açık çek anlamına gelmediğini söyledi. Teknik çalışmaların TSK tarafından yürütüldüğünü belirten Gül, "Blok izinden kasıt, belirli süreler içinde belirli malzemelerin götürülüp getirilmesidir" dedi.
Gül, cumhurbaşkanlığı devir teslim törenine katılmak üzere KKTC'ye giderken Ankara Esenboğa Havalimanı'nda gazetecilerin sorularını yanıtladı. ABD'ye İncirlik Üssü'nün kullanımı çerçevesinde blok izin verilip verilmeyeceğine ilişkin bir soru üzerine Abdullah Gül şunları kaydetti:
"Bunların ne anlama geldiği önemli. Bazen terminolojiler farklı farklı anlamlara geliyor. Blok izin, bir açık çek anlamında değil. Ama belli bir süre içinde, diyelim ki bir ay içinde, 'Şu şu faaliyetler olacaktır, buradan şu malzemeler gelip gidecektir' şeklinde düşünülürse blok anlamda ona evet, ama bir açık çek anlamında ne gelirse gelsin, belli bir sürede ne olursa olsun şeklinde anlarsanız hayır."
Yunanistan'ın Türk bayrağına saygısızlık olayına ilişkin resmi özür dilediğini belirten Gül, "Onlar da bundan üzüntü duydular şüphesiz ki. Mektupla da bunu bildirdiler. Daha önce de telefonla bunu yapacaklarını söylemişlerdi" diye konuştu. Gül, iki ülkeyi son günlerde iki kez karşı karşıya getiren Kardak olaylarıyla ilgili olarak da "Zaman zaman bazı bu tip hareketler olmaktadır. Bunların aşılacağını tahmin ediyorum" dedi.


    http://www.radikal.com.tr/8476718476710

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.