Gül: İstiklâl mücadelesindeki gibi birliğe ihtiyacımız var

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Tayyip Erdoğan, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle yayımladıkları mesajlarda vatandaşlardan teröre karşı kenetlenmelerini istedi.

ANKARA - Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Tayyip Erdoğan, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle yayımladıkları mesajlarda vatandaşlardan teröre karşı kenetlenmelerini istedi. Liderlerin mesajları şöyle:
Cumhurbaşkanı Gül: Nüfusunun çoğunluğu Müslüman olan bir ülkenin, çağdaş insan hakları ve demokrasi standartlarını yakalayabilmesi, hem bölgemizde hem de geniş bir coğrafyada gıptayla izlenmektedir. İstiklal mücadelesindeki başarımızı nasıl birlik ve beraberliğimize borçluysak, bugün önümüze çıkabilecek engelleri aşmak için yine birlik ve beraberliğe ihtiyacımız vardır. Büyük ve güçlü Türkiye tasavvurunda farklı renklerin olması doğaldır. Biz farklılıkları zenginlik olarak gören, ortak tarih bilinciyle yoğrulmuş, ortak hedeflere kilitlenme kabiliyeti olan bir milletiz. Tarihimiz, farklılıkların yüzyıllarca nasıl bir arada yaşayabildiğinin somut göstergesidir.
Başbakan Tayyip Erdoğan: Bugünkü kutlamaları milletimizin hiçbir ferdini dışarıda bırakmadan birbirimize ve Cumhuriyetimize sadakatimizi en üst düzeyde göstermek için çok anlamlı bir fırsat olarak görüyorum. Bugün, Atatürk'ün 'en büyük eserim' dediği Cumhuriyet değerlerimiz etrafında her zamankinden daha güçlü bir şekilde kenetlenme günüdür. Ben etnik kökeni, inancı, yaşam biçimi ne olursa olsun hiçbir vatandaşımızın devletine, milletine, vatanına sadakatinden asla şüphe duymuyorum.
TBMM Başkanı Köksal Toptan: Art arda gelen terör saldırıları hepimizi üzdü. İnsanlık dışı bu olaylar, devletimizi canıyla, kanıyla kuran; doğulusu, batılısı, kuzeylisi, güneylisiyle tüm Türk milletinin bu toprakları koruma azmini yeniden canlandırmıştır.
CHP lideri Deniz Baykal: Her tür tehlikeye karşı kararlı tavır takınılmamakta, meydan boş bırakılarak bir yandan Cumhuriyet'in kazanımları yok edilmeye çalışılmakta, öte yandan, terör örgütünün saldırılarının arkasındaki siyasi proje gözlerden gizlenerek, toprak bütünlüğümüz ile ulusal birliğimize, kardeşliğimize saldırılar icazete bağlı planlamalara, okyanus ötesi izinlere bağlanmaktadır.
MHP lideri Devlet Bahçeli: Kimliklere göre kutuplaşmanın, semboller üzerinden çatışmaların, duygulardaki karşıtlığın körüklenip tahrik edildiği bu garabet döneminde, Cumhuriyetimizin kazanımlarına daha çok ve tavizsiz bir şekilde destek olmak, malli ve tarihi bir vazife olacaktır.