Gül: Kardeşlik unutulmamalı

İnsan hakları örgütleri, bayrağa saldırı sonrası milliyetçi rüzgârdan yakındı. Dışişleri Bakanı Gül: Kardeşlik unutulmasın.

ANKARA - Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Mersin'deki Nevruz kutlamalarında Türk bayrağına saldırıdan sonra toplumda 'milliyetçilik rüzgârı' estirildiğinden yakınan sivil toplum örgütlerinin isteği üzerine topluma 'sağduyu' çağrısı yaptı. Gül, "Bu vatan hepimizin. Herkesin kardeşlik duygusunu geliştirmesi gerekir" dedi.
Mazlum-Der Genel Başkanı Ayhan Bilgen, İnsan Hakları Derneği Genel Başkanı Yusuf Alataş, Türkiye İnsan Hakları Vakfı Başkanı Ayhan Bilgen, Uluslararası Af Örgütü Türkiye Temsilisi Levent Korkut ve Helsinki Yurttaşlar Derneği Ankara Temsilcisi Bülent Atamer'le birlikte dün Bakan Gül'ü ziyaret etti. Görüşme sonrası gazetecilere açıklama yapan Yusuf Alataş, Mersin'de yaşanan talihsiz olay yüzünden toplumda tansiyonun yükseltilmesinin yanlış olduğunu söyledi. Alataş, başlatılan bayrak kampanyalarının bu durumda büyük payı olduğunu belirtirken, toplumdaki 'milliyetçi dalgalanmanın' kaygı verici boyuta ulaştığına dikkat çekti. Alataş, "Hükümetin topluma sağduyu çağrısında bulunması şart" diye konuştu. Türkiye İnsan Hakları Vakfı Başkanı Yavuz Önen de, bayrak olayının ardından Genelkurmay ve RTÜK'ten gelen açıklamaların toplumdaki milliyetçi dalgalanmayı başlattığını öne sürdü. Önen, "Ortada bir psikolojik harekât mı var? Bunun soruşturulup, öğrenilmesini istedik" derken, bayrak olayına karışan 12 ve 14 yaşındaki iki çocuğun can güvenliği için de hükümetten özel duyarlılık beklediklerini belirtti.
'Türkiye hukuk devletidir'
Ziyaretin ardından açıklama yapan Dışişleri Bakanı Abdullah Gül de, kamuoyuna 'sağduyu' çağrısında bulunarak, "Bu vatan hepimizin. Bu vatanda hepimizin hakkı vardır. Herkesin vatandaşlık sorumluluğunu yerine getirmesi gerekir. Bizim de amacımız toplumda kardeşlik duygusunu geliştirmektir. Türkiye bir hukuk devletidir, kanunlar vardır ve olaylarla ilgili soruşturmalar yapılır" diye konuştu. Gül, ülkesiyle ilgili konularda 'duyarlı' davranan herkesi takdir ettiklerini belirtirken, bu duyarlılığın sağduyu ile birleşmesinin de kardeşlik adına büyük önem taşıdığını kaydetti.
Mazlum-Der açıklaması
Gül'le görüşme öncesi basın toplantısı düzenleyen Mazlum-Der Genel Başkanı Ayhan Bilgen, Genelkurmay'ın açıklamasından yakındı. Hukukun belli olaylarda askıya alınmasının ve toplumsal linç yönteminin kullanılmasının doğru olmadığını belirten Bilgen, "Genelkurmay Başkanlığı bu olayda yargıç rolüne soyunmuştur. Tepki gösterirken yeni hak ihlaline sebebiyet verilmemesi gerekir. Çocuk olduğu belli olan kişilerin teşhir edilmesi, bu çocukları hedef olarak göstererek yargısız infaz yapılması kabul edilemez" dedi.


    http://www.radikal.com.tr/7421357421350

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.