Gül kayıp çocuklar için devrede

Gül kayıp çocuklar için devrede
Gül kayıp çocuklar için devrede

Esnaf, çocukların fotoğraflarını asarak destek veriyor. FOTOĞRAF: AHMET OĞUZ GÜNDÜZ / DHA

Cumhurbaşkanı Gül, Kayseri Valisi'ni arayarak bayram şekeri toplarken kaybolan üç çocuk için talimat verdi

KAYSERİ - Bayramın ikinci günü Kayseri’nin Talas ilçesinde şeker toplamaya çıkan ve kaybolan üç çocuk için Cumhurbaşkanı Abdüllah Gül de devreye girdi. Cumhurbaşkanlığı yetkilileri, Cumhurbaşkanı’nın Kayseri Valisi Mevlüt Bilici’yi arayıp kayıp çocukları için arama faaliyetlerinin yoğunlaştırılması için talimat verdiğini açıkladı. Kayıp çocuklardan Türkan Ay’ın babası İbrahim Ay da Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İsen’in dün sabah kendilerini aradığını söyledi.
İbrahim Ay, dün sabah evine gelen Toplum Destekli Polislik Büro Amirliği ekiplerinin, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün, çocukları bulana 150 bin TL ödül vereceğini söylediğini de öne sürdü. Ancak bu iddia ne Kayseri polisi ne de cumhurbaşkanlığı tarafından doğrulandı.
Sekiz yaşındaki Ahmet Tuna Tekin, yedi yaşındaki kız kardeşi Dilruba Tekin ve mahalleden arkadaşları 10 yaşındaki Türkan Ay’ın bulunması için Talas’ta 60 kişilik sivil polis timi kurulmuştu. İlçedeki birçok esnaf da işyerlerine kayıp çocuklarının fotoğraflarını asarak arama çalışmalarına destek verdi.
Emniyet üç çocuğun bulunması için halka çağrıda bulundu. Bildiride,  “Sizin için küçük olan bir bilginin Emniyet birimlerimizde titizlikle değerlendirilip çalışmalara önemli katkılar sağlayacağını bilmenizi isteriz ” denilirken çocukların eşkâline ilişkin bilgiler de verildi. Türkiye’de kayıp çocuk vakaları bu yıl geçen yıla göre neredeyse iki katı oranında artmıştı. (dha, aa)