Gül: Kayıp Türk sayısı 44

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, halktan Güney Asya felaketine daha duyarlı olmasını istedi. Depremden etkilenenlerin çoğunun Müslüman olduğuna dikkat çeken Gül, kayıp Türk sayısının 44 olduğunu açıkladı.

ANKARA - Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, halktan Güney Asya felaketine daha duyarlı olmasını istedi. Depremden etkilenenlerin çoğunun Müslüman olduğuna dikkat çeken Gül, kayıp Türk sayısının 44 olduğunu açıkladı.
Gül, 2004'ün son gününde basın toplantısı düzenleyerek, deprem karşısında Türk hükümetinin yardım çalışmaları hakkında bilgi verdi ve halkı yardıma çağırdı.
Bir Türk vatandaşı öldü: Kendisinden haber alınamayan Türk vatandaşı sayısının 44 olduğunu belirten Gül, bir Türk vatandaşının da hayatını kaybettiğini açıkladı. Gül'ün verdiği bilgiye göre 44 kişinin ülkelere göre dağılımı şöyle: Tayland 27, Endonezya 7, Sri Lanka 3, Hindistan 3, Maldivler 2, Myanmar 1, Malezya 1.
'Çoğu Müslüman': "Devlet gerekeni yapıyor ve yapacak. Ancak halkımızın da desteği şart" diyen Gül, Kızılay'ın da bölgeye yönelik bir yardım kampanyası başlattığını ve bu kampanyaya tüm Türk halkının katılacağını umduğunu söyledi. Gül, "Depremzedeler büyük zorluklar yaşamaktadır. Bu tür durumlarda din, ırk ayrımı yapmak tabii ki söz konusu olamaz ama depremden etkilenenlerin çoğunun Müslüman olduğu göz önüne alındığında, müslüman Türk halkına daha fazla sorumluluk düşmektedir. Türk halkını, sivil toplum örgütlerini daha fazla yardım için katkıya çağırıyorum" dedi.
Uçak niye 13 kişiyle döndü: Gül, Türkiye'nin bölgeye 271 kişilik bir uçak göndermesine karşın, uçağın 13 kişiyle dönmesinin nedenlerini ise şöyle açıkladı: "Hava trafiğine takılmadan, durmadan gidecek büyük bir uçak gerekiyordu. Küçük bir uçak durmaksızın bölgeye uçamayacaktı. Uçağın indiği yerde tek bir Türk vardı ve o pistte uçak iki saatten fazla bekletilemedi. Keşke daha fazla depremzedeyi ülkemize getirebilseydik" dedi.
Hindistan yardım kabul etmedi: Gül, yeni yıl kutlamalarının deprem nedeniyle ertelenip ertelenmemesi yönündeki tartışmaları ise "Ben bir mesaj verdim. Depreme duyarlı olmak gerekiyor. Ama hiç kimsenin özel hayatına karışacak değiliz" sözleriyle değerlendirdi. Gül, politikası gereği hiçbir ülkeden yardım almayan Hindistan'ın Türkiye'den de yardım kabul etmediğini söyledi.
GEA'ya telefonla aradı: Bakan Gül, Sri Lanka'da görev yapan Türk arama kurtarma ekibi GEA'nın lideri Özgür Bozoğlu'yla da görüştü. Gül, Bozoğlu'nu telefonla arayarak çalıştıkları bölgedeki durum hakkında bilgi aldı. Bozoğlu'na son derece ulvi bir görev yaptıklarını belirten Gül, Türk ekibine başarılar diledi.


    http://www.radikal.com.tr/7333657333650

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.