@ismailsaymaz

Gül Kitabevi Davası'nda duruşmadan 1 gün sonra 3 tahliye

Gül Kitabevi Davası'nda duruşmadan 1 gün sonra 3 tahliye
Gül Kitabevi Davası'nda duruşmadan 1 gün sonra 3 tahliye
Kırşehir'de Gül Kitabevi'nin yakılmasına ilişkin tutuklu bulunan 5 sanıktan 3'ü dün görülen duruşmadan 1 gün sonra bugün avukatların yaptığı itiraz üzerine tahliye edildi.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBUL - Gül Kitabevi'nin yakılmsına ilişkin davanın ilk duruşması dün Kırşehir Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülmüştü. 17 sanıklı davada duruşma sonunda savcı 5 tutuklu sanıktan Gökhan Hergül, Öner Arslan ve Mehmet Şimşek’in tahliyesini istemişti. Ancak mahkeme oy çokluğuyla sanıkların tutukluğunun devam etmesine karar vermişti. Avukatlar ise bugün tutukluk kararına itiraz etti. Aynı mahkeme bu kez de oy çokluğuyla 3 sanığın tahliyesi yönünde karar verdi. Gerekçe olarak sanıklar açısından öngörülen ceza miktarı gösterildi.

AYNI MAHKEME KARAR VERDİ

Ceza yargılamasında bir mahkemenin aldığı karara ancak bir üst mahkemede itiraz edilebiliyor. Kırşehir’de bir Ağır Ceza Mahkemesi bulunduğu için itirazın bölgeye en yakın Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapılması gerekiyor. Buna rağmen tutuklulukla ilgili itirazın değerlendirilmesinin ve tahliyeye karar verilmesinin aynı mahkeme tarafından yapılması dikkat çekti.