Gül: Limanlar sabır ister

Dışişleri Bakanı Gül: "KOB konusunda yanlış haberler veriliyor. Ek Protokol çerçevesinde limanların Rumlara açılmasında yeni durum yok. Çözüm için sabır ve ısrar gerekli. KKTC'ye yönelik tecrit kaldırılmalı."

ANKARA - Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, dün, gündemdeki konulara ilişkin soruları yanıtladı. AB'nin Türkiye'den 2006'da limanlarını Rum gemilerine açması talebinde bulunduğunun anımsatılması üzerine Gül, "Yeni bir durum söz konusu değil. Sabır ve ısrar gerekmekte. Haklılığımızı herkese usanmadan anlatmaya devam edeceğiz" dedi.
Kıbrıs Türkleri ve Türkiye'nin haklı taraf olduğunu, sürece ilişkin kimsenin yaratabileceği bir tehdidin olmadığını belirten Gül, Kıbrıs Türklerine uygulanan siyasi ve ekonomik tecridin kaldırılmasına ilişkin önemli girişimler bulunduğunu söyledi.
'KOB haberleri asılsız'
Gül, AB'nin 9 Kasım'da yayımlayacağı İlerleme Raporu ve KOB'a ilişkin basında yer alan bazı hususların, taslak metinlerde bile yer almadığını ifade etti. Metinlerin henüz netlik kazanmadığını anlatan Gül, "Farklı dilde eğitim, Genelkurmay'ın Savunma Bakanlığı'na bağlanması gibi konular taslakta bile yok, şu anda söz konusu değil" dedi.
Gül, Belçika'nın Fehriye Erdal'la ilgili kararını ise şöyle değerlendirdi: "Türkiye'ye karşı siyasi bir karar olduğunu düşünmüyorum. Ancak üzücü bir gelişme, terörle mücadelede işbirliğini önleyici bir karar. Belçika'nın bir teröristi koruduğu ve ona şemsiye görevi yaptığı görüntüsünü veren talihsiz bir durum. Ancak Belçika hükümeti konuyu aşmak için gayret sarf ediyor."
Bakan Gül, bir soru üzerine de, Milli Güvenlik Siyaset Belgesi'nin sızdırılmasına seyirci kalınamayacağını söyledi.


    http://www.radikal.com.tr/7618767618760

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.