Gül: Onların hepsi tek tek toplanır

Gül: Onların hepsi tek tek toplanır
Gül: Onların hepsi tek tek toplanır

Yüksekova?daki olaylar üç gündür devam ediyor. Bir yandan çatışmalar sürerken çocuklar okula gitme telaşında. Polisin gaz bombalarıyla müdahale ettiği göstericiler ise sokak aralarında barikatlar kurmaya devam etti. FOTOĞRAF: NECİP ÇAPRAZ / AA

AMMAN/HAKKÂRİ - PKK’nın kuruluş yıldönümünü kutlamak ve Abdullah Öcalan’ın cezaevi koşullarını protesto etmek için iki gündür çeşitli illerde şiddet eylemleri düzenlenirken, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül sert çıktı: “Onların hepsi tek tek toplanır. Elinde silahı olan gelecek, bu işten vazgeçecek.”
Hakkâri’de dün DTP tarafından düzenlenen miting sonrasında izinsiz gösteri yapan gruba, polis müdahale etti. DTP Hakkâri İl Başkanlığı tarafından düzenlenen ve ‘açılım’ çerçevesinde Kandil’den gelen grubunun da katıldığı miting sonrasında Dağgöl ve Bağlar mahallerinde bir araya gelen göstericiler, yollara barikat kurarak slogan attı. Grup olay yerine gelen polis araçlarını taşladı ve molotofkokteyli attı. Polis grubu dağıttı.
Yüksekova ilçesinde olaylar dün de devam etti. Yollara barikat kurarak polise taş ve molotofkoktelyli atan göstericilerden beşi gözaltına alındı.
PKK yandaşları dün İzmir’de de sahnedeydi. Gümrük-Onur Mahallesi seferini yapan belediye otobüsü, Karşıyaka Çevreyolu köprüsü altından geçerken taşlandı. İçinde bulunan az sayıda yolcu otobüsten çıktıktan sonra, saldırganlar molotofkokteyliyle otobüsü ateşe verdi. 

Markete molotof attılar
Ağrı’da da bir markete giren yüzü maskeli iki kişi müşterilerin alışveriş yaptığı sırada  molotofkokteyli atarak açtı. Market çalışanları yangın tüpleriyle müdahale etmesi sonucu alevler büyümeden söndürüldü.
Mersin’de geçen pazar ve pazartesi günü polis merkezine molotofkokteyli ile saldıraran gruptan 40 kişi güvenlik kameralarıyla tespit edilerek dün gözaltına alındı. 

‘Kandil grubu’na inceleme
Hakkâri’de, sonrasında olaylar çıkan mitingde konuşan ‘Kandil grubu’ “Önderimiz Abdullah Öcalan’ın çağrısıyla geldik. Teslim olmadık” mesajı verdi. Gruptakilerin daha önce Diyarbakır İHD’de yaptıkları basın açıklaması ve DTP’lilerle birlikte PKK’nın kurulduğu yer olan Lice’nin Fis köyünde yaptıkları ziyaretle ilgili savcılık incelemesi başlatıldı.
Ürdün’de bulunan Cumhurbaşkanı Gül gazetecilerin soruları üzerine olaylarla ilgili, şunları söyledi:
“Kanunsuz şeylere ne devlet, ne de hiç kimse boyun eğer. Bunların hepsi tek tek toplanır. Böyle büyük şehirlerde geleceksin araba yakacaksın, karakol taşlayacaksın... Çocuklar alet edildiği için de o, polisin insafından. Yoksa çok daha farklı davranabilirler ama bu demek değil ki herkes yaptığıyla kalıyor. Arkadan onların hepsi toparlanıyor, tek tek bulunuyor, hepsi mahkemelere çıkartılıyor.”
Gül, ‘Habur’da yaşananların ve son eylemlerin süreci zehirleyip zehirlemeyeceğine’ ilişkin soruyu şöyle yanıtladı: “Zor işler bunlar tabii ki. Şu bir gerçek ki bu bölgede böyle bir terör örgütüne artık yer yok. Herkesin bunu görmesi lazım. Ne Irak, ne kuzeyindeki Kürt yönetimi, ne de onlar bunun yükünü çekebilir, ne dünya bu işi eskisi gibi tolore eder. Ortada fırsatlar var. O fırsatları kullanılabilir hale getirmek lazım. Elinde silahı olan gelecek, bu işten vazgeçecek. İçeride bu tip anarşistvari şeyler olabilir. Güvenlik güçleri hepsinin üstünden gelebilir.” (aa, dha)