Gül: PKK silah bırakmazsa bu iş yeniden başlar

Gül: PKK silah bırakmazsa bu iş yeniden başlar
Gül: PKK silah bırakmazsa bu iş yeniden başlar
Letonya'da konuşan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, PKK'nın silah bırakmaması durumunda terörün yeniden başlayacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, resmi bir ziyaret için geldiği Letonya’nın başkenti Riga’da önceki akşam gazetecilerle güncel siyasi gelişmeleri değerlendirdi. Gül, Türkiye ’nin Kürt sorunuyla ilk kez bu kadar açık seçik uğraştığını söyleyerek, “Dağdaki insanlar silahı bırakıp normal hayata geçmezse, bu işler 3-5 sene sonra yeniden başlar ve çok daha kötü olur. Biz devlet olarak yılmayız, onlar açısından da çok acı olur” dedi.

Gül'ün açıklamalarının detaylarını, Hürriyet gazetesinden Sedat Ergin aktardı:

İLK KEZ BU KADAR AÇIKLIKLA ELE ALINDI
Türkiye ilk defa bu kadar büyük bir meselesi ile bu kadar aleni uğraşıyor, yani Kürt meselesi... Bu meseleyle Cumhuriyet’in basından beri uğraşmışız. En son dönemlere gelirseniz, 1999’dan bu yana yine 7 kez, bu 8’inci olacak, ateşkesler, çatışmasızlık süreçleri olmuş ve o zamandan beri çeşitli metotlarda hep görüşmeler yapılmış. İlk defa bir görüşme falan yapılmıyor. 1999’da da yapılmış, ondan sonra da yapılmış. Bunlar hep olan şeyler. İlk defa bu kadar aleni, açıkça, bu kadar açık seçik herkesin içine girdiği bir durum var. Olağanüstülüğü buradan geliyor. İlk defa kiminle mücadele ediyorsa, işte muhatap almış, siyasi temsilcileri işin içine girmiş, mektuplar gidip geliyor. Bu kadar aleni. Bu farklı bir şey.

HAVA ÇOK İYİ, İŞİ TAMAMLAMAK LAZIM
2010 yılında Habur’da insanlar silahlarını bırakıp gelirken yer gök oynatıldı. Bütün basını düşünün, hükümetin cesareti kırıldı. Şimdi bakıyorsunuz insanlar dışarı gidiyor, ‘Gitsin’ deniyor ama herkes ‘İyi’ diyor. Dolayısıyla böyle bir hava varken de bu işleri tamamlamak lazım. Burada aklıselim ve bilgiyle hareket etmek gerekir. Burada işte Türkiye’nin hiçbir pazarlık, onun bunun içeriden dışarıdan kimsenin bir şey demesine gerek olmadan, kendi siyasetçilerinin olgunluğuyla, Türkiye’nin yapması gerekenleri biz büyük bir özgüven içinde yapabiliriz.

PKK DIŞARIDA GÜÇ OLARAK KALMAMALI
Bu sürecin, bunun neticesi de açıkçası tamamen bu işin bitmesinin hedeflenmesi gerekir. Yoksa insanların Türkiye’den dışarı çıkıp, orada dışarıda bir güç halinde durması değil. Bu Suriye’de durur, Irak’ta, İran’da durur. Konjonktürler hep değişiyor. Orada durduğu süre içinde kendi içlerinden kışkırtmalar, bölünmeler olur veya ülkeler Türkiye ile konflikt (anlaşmazlık-çatışma) içinde olan ülkeler kullanır, her zaman kırılgan bir durum söz konusu olur.

HÜKÜMETİN CESARETİ TAKDİR EDİLMELİ
Dolayısıyla onların (Kürt siyasi hareketi) da bunu görmesi lazım. Her şeyin bu kadar aleni ve açık seçik yapıldığı bir ortamı olağanüstü takdir etmesi lazım. Yani hükümetin bu cesaretini olağanüstü takdir etmesi lazım. Onun için çeşitli şartlar şunlar bunlar, küçük şeyler. Hiçbir kimse böyle bir nihai niyeti bu olmadan bu işlere girmez. Şimdi bütün bunları düşündüğümüzde, bütün bunları anayasa çalışmaları bugün başlıyor olsa çeşitli sorular sorulabilirdi, pazarlıklar falan. Bu anayasa çalışmaları önceden başlamış, bu bir fırsat. Bu giderse gerçekten yazık olur, o zaman öbür diğer meseleleri de farklı şekilde etkiler. Onun için inşallah herkeste bir aklıselim olur ve bir şekilde bu işte ciddi bir gelişme olur.

SİLAHLARDAN TAMAMEN VAZGEÇİLECEK
Bu işlerin nihayetinde dağdaki insanlar silahı bırakıp normal hayata geçmezse, bu işler 3-5 sene sonra yeniden başlar ve çok daha kötü olur açık söyleyeyim. Biz devlet olarak yılmayız, ben giderim öbürü devletin başında olur, o şey sürer. Ben buradaki riski şurada görüyorum. Çevremizde olup bitenler var, bu tür örgütler bölünürler, ederler. Onların da içinde başka ülkelerin kolları var, her şey var. Onlar açısından da çok acı olur tekrar, onu söyleyeyim. Nihai hedefi birinci aşaması gibi düşünüp, bu iş bitecek, bu silahlar bitecek, silahlardan tamamen vazgeçilecek ve böyle bir mücadele bitecek ve gelinecek Türkiye içinde herkes ne ise nasıl olacak ne, olacak, işin teknik taraflarına girmek istemiyorum.

ANA MUHALEFET İŞİN İÇİNE SOKULMALI
Biz hiç mi kendi inisiyatifimizle, birileri bize telkin etmeden, mecbur etmeden bir şey yapmayacak mıyız yani? Bu kadar yetişkin siyasetçi, devlet adamı yok mu yani? Eğer bu süreçte anayasa çerçevesi içinde yaparsak, doğrusu çok rahat olur işler. Yani her şey böyle bir döneme geldi rastladı. Her dakika önemli, her söylenen söz özlü olmalı ve siyasi partiler işin içine ne kadar çok sokulursa o kadar da kolay olur, başta ana muhalefet partisi olmak üzere, bu tartışmaların içine. Çünkü insanlar şöyle der: ‘Benim hiçbir katkım yoksa ben de karşı dururum...’ Siyasetin doğası böyle değil mi?

GAZETELERİN MANŞETLERİ ÖNEMLİ
(Habur’da hata mı yapıldı?) Hayır, bu işler toplumun, herkesin yapıcı yaklaşması ile olur. Başta basın gelir. Köşe yazarlarını kast etmiyorum. Onlar daha çok düşünen yazan insanlar oldukları için, konjonktürün ötesinde değerlendiriyorlar. Ama bir de gazetelerin manşetleri var, yazıişleri var. Buna açıkçası biraz işaret etmek istedim. Öyle değil mi? Dağdan geliyorlardı, maksat oraları boşaltmak.

(‘TBMM Başkanı yeni anayasa konusunda iyimser değil’ sorusu üzerine) Bu dönemde de Meclis’in yeni bir anayasa yapma imkânı olduğu kanaatindeyim. Bir noksanlık şu oldu tabii, böyle büyük bir belge hazırlanırken siyasi iklim buna göre biraz hazırlanabilirdi bütün siyasi aktörler tarafından. Orada çok başarılı olunamayınca, gördüğüm kadarıyla bir tıkanma var gibi.

KOMİSYONDA SÜRE UZAYABİLİR
Çok temel meselelerde de çok ayrılık yok aslında, nasıl yapılacak, kim yapacak, orada gelip tıkanıyor işler. Onun için bunu yapmak lazım. Süre uzatılabilir de, eğer tabii ki böyle bir irade herkeste gözüküyorsa. O zaman muhakkak ki süre önemli değil, bir ay sonra olmuş, bir ay önce, iki ay sonra olmuş, bu fırsatı kaçırmamak lazım.

AK PARTİ BAŞKANLIK İÇİN ŞART DEMİYOR
(Başkanlık konusundaki görüş ayrılığı temel mesele değil mi?) Bu şüphesiz ki, çok önemli. Ancak Türkiye’nin demokratik, laik hukuk devleti yapısıyla ilgili temel görüşte farklılık yok. Sistem tartışmasına gelince, şimdiye kadar bizim geleneğimiz parlamenter demokrasi. Başkanlık sistemi tartışmaları, teklifleri var ama gördüğüm kadarıyla yine ‘Bunlar olmazsa olmaz’ denmiyor bu teklifleri veren AK Parti (tarafından)...

VATANDAŞLIK ANAYASANIN OLMAZSA OLMAZI DEĞİL
(Anayasada sorun vatandaşlık tanımı üzerinde mi yoğunlaşıyor?) Ben bunun aşılabileceği kanaatindeyim. Elimde bir çalışma var. Bu çalışmada 49 gelişmiş demokratik ülkenin anayasalarına bakılmış. Bunların büyük bir kısmında vatandaşlık tarifi yok. Vatandaşlık anayasanın ‘olmazsa olmaz’ şartı değil. Bazılarında kanuna bırakmışlar, bazılarında farklı şekilde tarif edilmiş. Nihayetinde bir anayasa halkın çoğunluğu tarafından da kabul edileceği için, bütün bunları da hep dikkate almak gerekir.

CUMHURBAŞKANI YETKİSİ FAZLA
(Cumhurbaşkanını bu kez halk seçecek. Cumhurbaşkanının görev ve değişiklikleri bu seçim sistemine göre yeniden tanımlanmalı mı?) Daha önce de söyledim. (Parlamenter sistemde) bugünkü cumhurbaşkanlığı yetkileri fazladır, ama başka bir sisteme geçilecekse, sistemin gereklerine, kendi içinde tutarlılığına bakmak gerekir.

HASAN CEMAL’E BÜYÜK AYIP YAPILDI
Doğrusu bu konularda kendi düşüncelerini, fikirlerini rahatlıkla yazan insanları her zaman takdir etmişimdir. Açıkçası Hasan Cemal’e karşı yapılan çok büyük bir ayıptır. Fikirlerini tutarsınız, tutmazsınız o ayrı ama bunları samimiyetle yazıyor... Kendisiyle Basın Danışmanım Ahmet Bey (Sever) vasıtasıyla konuştuk.

EMPOZEYSE GAZETE DİRENİR
(Ayıbın sahibi kim?) Ben gazetesini söylüyorum açıkçası... Yani eğer gazetesine varsa bir empoze, gazetesi de orada direnecek kardeşim... İste Başbakan da söyledi, diğerleri de söyledi, ‘Böyle bir şey bizden yok’ diye. Bir yazarın her şeyini aynen siz de tasvip edeceksiniz, onaylayacaksınız diye bir şey yok. Benim de Hasan Cemal’in aşırı bulduğum fikirleri, şeyleri de var o ayrı bir mevzu ama samimiyetle düşüncelerini yazan, şey eden hele bu konuda (Kürt sorunu) en çok emek harcayan insanlardan birisi (gülerek)...

KARDEŞİM DE İŞKENCE GÖRDÜ
Kürt meselesi içindeki bütün sıkıntılardan kurtulmak lazım açıkçası. Kültürel hikâyeler, meseleler, eğer bir memlekette bir yanlışlıkta ısrar ediliyorsa siz karşı tarafa güç veriyorsunuz demektir. Şöyle bir bakalım geçmişe... Yeri gelmiş yasak olmuş, yeri gelmiş olağanüstü dönemlerde, herkesle birlikte.. Ama şunu da hatırlatmak isterim. (İşkence) sadece Diyarbakır hapishanesinde olmadı, Kayseri hapishanesinde de oldu. Benim kardeşim kaç ay yattı, çekti işkenceleri. Kayınpederim neler neler çektiler. Hepimiz o şeylerden geçtik. Türkiye’de sadece bir şeye (Kürtlere) değil yanlışlık, her yerde olmuştur bunlar.


  http://www.radikal.com.tr/1127876112787615

  YORUMLAR
  (15 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Silah bırakma - nesimk

  Pkk silahı bugünde bırakmak istiyor. güvence nedir.? devlet aklı her zaman silah bırakılmadan bu iş olmaz. ama 1930 da zilanda zilan deresi Kürtlerin kanı ile aktı, 1938 de dersmde munzur kan aktı, 1945 te özalpte silah bırakıldı 33 kişi kurşuna dizildi, 1999 pkk geri çekildi 500 e yakın Gerilla avlandı. Silah bırak demek kolay devlet neden yasal çözümler üretmiyor.? illa Pkk ve sayın öcalan ile görüşülecek diye bişey de yok. yasal Legal olan BDP ile bu tür konular (Demokratik konular) çözülebilirdi -çözülebilir. silah ve geri çekilme elbette Pkk ve önderi ile makul çerçevede ve kimseyi incitmeden hallaedilebir. bunu Devlet aklı algılaması lazım. Kürtlerinde geçmişte hassasiyetleri olmuştur devlet bunuda görmeli.

  PKK`nin silah birakmasi - urolog

  Evetisyan06`nin yorumu kismen dogru. -1984-2002 arasi kürtlerin haklari icin bir sey yapilmadi diyor. Ben bugüne kadar adim atilmadigi kanisindayim. -Kemalist devlet ve asker hakikaten baskidan baska bir sey yapmadi. -AKP Kemalist kadrolari ve askeri kendi dini anlayislarina uymadiklari icin tasfiye ettiler. -AKP en nihayet askeri yöntemlerle meselenin cözülemiyecegini gördü ve kabul etti. Demokrat olduklarindan degil.Aslinda diktatörlügü istiyorlar. Örn. istenilen baskanlik sistemi. -Necip Fazil yapilan haksizligi yazdi. Örn. Dersim -En nihayetinde bu mücadele olmasaydi bu asamaya gelinmeyecekti. -Kürtler ödenecek bedeli fazlasiyla ödediler. Ölümden öte köy yok. Daha ne yapilacak?

  gül:pkk silah bırakmazsa hk. - fgemak

  sayın gül yanlış düşünüyor,silah kürtlerde namustur silahı kimse teslim etmez bu sürecin başladığından beri kaç tane silah emniyet güçlerine teslim edilmiş bunu sormak lazım,gelişen durum AKP iktidarı ve başbakan elini terör örgütüne ve BDP ye teslim etmiş ,bakalım beni nereye götürecekler beklentisi içine girmiş insan tablosu çiziyorlar.örgütünde iktidarı götüreceği yer zaten biliniyor,bakalım bu tempodan farklı bir şey çıkacak mı?

  Olayları Doğru Okumak Lazım.. - evetisyan06

  Akpartinin efendiliği, adil olma çabasını birileri fena halde yanlış anlıyor. 84ten 2002ye gelene kadar yaklaşık 20 sene Kürtler'in hakları konusunda tek bir adım atıldı mı? Hayır 20 sene terör yapıldı ne işe yaradı? PKK terör yaptığı zaman Kemalist devlet ve asker de " eşşeği dövemeyen semerini döver misali" biniyordu gariban Kürt vatandaşın boynuna. PKK terörü Kürtlere sadece sıkıntı yaratıyordu. Ta ki ulusçuluk ideolojisine ve Kemalist devlet politikalarına karşı olan Akparti iktidara gelene kadar. Akparti iktidara geldi ve yavaş yavaş rahatlamalar başladı. Özellikle Kemalist kadroları tasfiye ettiği 2010 yılından itibaren daha önemli adımlar atmaya başladı. Birileri bunu terörün başarısı olarak sunma çabasında ama bu külliyen yalan. Bu ülkede dindar kesim daha PKK olayları başlamadan yıllar önce 1950-1960lı yıllardan itibaren Kemalist ulusçu politikaları eleştirdiler. Kürtlere ( elbette dindarlara da ) yapılanların haksızlığını ve yanlışlığını savundular ( Bkz. en başta Necip Fazıl ) Erbakan 90larda "Sen ne mutlu Türküm diyene dersen Kürt de ne münasebet ben Kürt'üm der" minvalinde bir açıklama yaptığında büyük bir saldırıya uğramıştı. İşte bu köklerden gelmiştir akparti kadroları ve tabanı. O yüzden iktidar olunca Kürtleri ve dindarları rahatacak adımlar attılar. PKK terörü başarılı olduğu için değil. PKK bir şey elde edecek olsa en yoğun dönemlerinde elde ederdi. Nitekim 2012yi zafer yılı ilan ettiler ama rekor kayıplar vererek başarısız oldular. O yüzden PKK sayesinde bi şey kazandık zannıyla çözüm olmazsa terör yaparız diyenler çok fena şekilde aldanır ve bu bedeli en çok yine Kürtler öder.

  var - ibrahimbaytak

  Sayın cumhurbaşkanı GÜL neden hükümet hakkında tek bir eleştiri yapmıyor? Bütün yapılanlar çok güzel, çok doğru diye mi dşünüyor? Yoksa başka bir nedeni var?

  terör - sakar47

  zaten başlayacak,anadilde eğitim yok,kürt kimliği tanınmamış halen KCK adı altında binlerce insan içeride örgüte yardım ve yataklıktan örgüte üye olmaktan binlerce insan içeride,demiyecekler mi 50 bin insan öldü bunun 45 bini kürt neden bunlar öldü,siz silah bırakın bana güvenin diyorlar neyine güvensiler tarihte güven örneği çok simko ağa şeyh sait daha nice örnekler birkaç köşe yazarı ve artislerle bu iş olmaz

  Turkiye bolgenin cok gerisinde - pierrecurie

  Peki Kurt'lerin haklari ne olacak? Turkiye komsu ulkelerden bile cok geride. Gurcistan'da bile 3 ozerk bolge varken, Ukrayna'da Kirim Tatarlari dahi ozerk iken, Rusya zaten federasyon iken ve ayrica her federatif bolgenin iclerinde ozerk bolgeler varken, Dagistanlilar, Baskirtlar bile belirli bir statuye sahipken hatta bu ornekler Hindistan'dan Filipinlere kadar sayisiz ulke icin cogaltilabilirken Kurt'ler niye ozerklik ve yerinden yonetim haklarini kullanmasin? Moldova'da Hristiyan Gagauz türkleri 150 bin kişi ve kendi özerk meclisleri var. Filipinler'de muslumanlar Mindanao özerk bölgesinde yaşıyor. Kurdistan Federe Bolgesinde 3 dil resmi olarak kullaniliyor. Bakin su ulkeler ya federasyon ya iclerinde ozerk bolgeler var, gelismis gelismemis doguda batida halklar bu haklarini kullaniyor: Meksika, ABD, Hindistan, Çin, Kanada, Almanya, İtalya, Nijerya, İspanya, İngiltere, Rusya, Brezilya,Arjantin, Venezuela, Irak, Gürcistan, Azarbeycan, Sırbistan, Bosna-Hersek, Finlandiya,İsveç, Ukrayna, Filipinler, Tacikistan, Özbekistan, Yeni Gine, Malezya, Nepal, Etyopya.