'Gül PKK taleplerine cevap veriyor'

'Gül PKK taleplerine cevap veriyor'
'Gül PKK taleplerine cevap veriyor'

Bahçeli MHP?nin Antalya kongresinde ?Kürt açılımı?nı yine ağır bir dille eleştirdi, ?Öcalan?ın silahla yapamadığını Başbakan açılımla yapmak için yola düştü? dedi. FOTOĞRAF: GÖKSEL YAPAR / DHA

MHP lideri, Güroymak'ın eski adını anan Cumhurbaşkanı Gül'e yüklendi: 'PKK taleplerine Güroymak'ta cevap veriyor. İstanbul tabelasının yerine de KonstantinApolis mi yazacaksınız?'

ANTALYA - MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Bitlis’in Güroymak İlçesinin Kürtçe adını (Norşin) telaffuz etmesini ağır eleştirdi: “Türkiye Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanı, daha demokratik açılım olmadan PKK taleplerine Güroymak’ta cevap veriyor. İstanbul tabelasının yerine de Konstantinapolis mi yazacaksınız?”
Bahçeli dün partisinin Antalya il kongresinde özetle şunları söyledi:
Bölünme uygulanıyor: Türkiye Kürt açılımıyla, ‘demokratikleşme’ adı altında başka türlü bir yöne doğru sürükleniyor. Ayrışma, çatışma ve bu süreçlerin doğal sonucu olarak bölünme senaryoları Türkiye’de uygulanmaya konmak isteniyor. Kürt açılımı acaba bir bölücü terör sorunu mudur? Demokratikleşme ve hakların verilmesi oyunu mudur? Veya Türkiye üzerinde üstü örtülü olan değişik senaryoların uygulama aracı mıdır?
Sevr hatırlatması: Sevr’den bu yana Batı emperyalizminin Türkiye’yi bölmek amacıyla ortaya koyduğu düşünceleri, oyunları, senaryoları biliyoruz. Bundan vezgeçmiş değiller. Bugün uygulanmış yeni versiyonları vardır. Türkiye’ye hapsedilmiş Türk milletini parçalamak ve bu topraklarda onu yok etmek oyunu devam ediyor. ABD’nin, AB’nin, PKK’nın taleplerini, PKK’ya yandaşlık yapanların köşelerinde yazdıklarını üst üste koyduğunuz vakit, bir oyun kâğıdı gibi tıpatıp, hiçbirinin birbirinden farkı yok.
İstanbul’un adı: Sayın Cumhurbaşkanı Bitlis’in kurtuluşunun 92’nci kurtuluş yıldönümü etkinlikleri nedeniyle gittiği Bitlis’te, tahmin ediyorum önce Muş’a indi. Muş’la Bitlis arasında, 1987’de üç- beş köyün birleştirilmesiyle ilçe yapıldığı, adına da Güroymak dendiği ilçede halkın yanına varıyor ve eski adıyla ‘Norşin’ olarak selamlıyor. Türkiye Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanı daha demokratik açılım olmadan, PKK taleplerine Güroymak’ta cevap veriyor. İstanbul’a giderken Gebze’yi geçtikten sonra İstanbul tabelasının yerine de ‘Konstantinapolis’ mi yazacaksınız?
Zenginler listesine bakın: Kürt açılımı üzerinden Türkiye üzerinde oynanan oyunlar dört adımdan oluşuyor. Bu sürecin sonunda Suriye, İran’ı da içine alan Bağımsız Büyük Kürdistan kurulacak. Bunun lamı cimi yok. Gerçek budur ve gidişat bu yöne doğrudur.Demokratik açılım kendi kaderini kendi tayin edecek bir sürece doğru götürecektir. Sorun, kültürel haklar ve demokratikleşme sorunu değil, beka sorunudur. Türkiye’de ayrımcılık yoktur. Bu ülkede kimseye ayrımcılık yapılmıyor. Bankalar kredi verirken kökenine bakmıyor. Türkiye’de zenginler listesine bakın bakalım, bunu anlamaya yeterli isimleri orada görebilirsiniz.
Öcalan’ın yapamadığı: Abdullah Öcalan’ın silahla yapamadığını sayın Başbakan demokratik açılımla yapmak için yola düş-müştür. Şimdiki yol ortağı gelecekte de koalisyon ortağı olacak DTP’dir. Sayın Başbakan İmralı ve Kandil’in ipine sarılmıştır. Ayrılma bölünmeden dem vuranların çözümü, ‘tarihi fırsat’ adı altında ihanetin tarihi olacaktır.
Erdoğan ve Arınç’a seslendi: Vazgeç bu Avrupa sevdasından, vazgeç bu PKK yandaşlığına soyunmaktan, vazgeç etnik bölünmeye çanak tutmaktan. Cenabı Allah bu millete hizmet için önemli bir fırsat verdi, yolundan sapma. Türkiye’nin ‘bir bölen’i olarak tarihe geçmene izin verme. Doğduğun Güneysu’ya, Potamya dedirtme. Kişiliğine saygı duyduğumuz Arınç’ın kalkıp MHP’ye hakaret edecek boyutta demokratik açılım sevdasına düşmesi, hayret verici boyuttadır.
AKP demeye devam: Kendilerini Adalet ve Kalkınma Partisi olarak ifade edenler son altı aydan bu yana, AK Parti şeklinde ifade etmeyi uygun bulmuşlardır. Dokunulmazlıklar kalkmadığı, başta sayın Başbakan olmak üzere AKP’lilerle ilgili 107 dosya yargıya intikal etmediği sürece AK Parti denmesi mümkün değildir. AKP, bir Aldatma ve Kandırma Partisi haline dönüşmüştür. (dha)