Gül: PKK'ya silah sağlayan ABD'liler var


Irak'ta PKK'ya silah sağlanmasına bazı ABD'lilerin de karıştığı belirlendi. Bakan Gül, ABD'nin soruşturmasıyla ilgili, "İlk bilgiler yolsuzluklar olduğu ve askerlerin işe karıştığı yönünde" dedi.
Gül, PKK yöneticisi Ali Rıza Altun'un Avusturya'dan Irak'a gönderilmesiyle ilgili ise Avrupa'ya sert mesaj verdi: "Teröre karşı işbirliğimiz biter."

ANKARA - Türkiye, PKK'nın önde gelem isimlerinden Ali Rıza Altun'u ülkesinde tutan ve uçakla Irak'a gönderen Avusturya'yı notayla kınadı. Nota, Dışişleri Bakanlığı'nda Avusturya Büyükelçisi Heidemaria Gürer'e verildi.
Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Kayseri'de yaptığı açıklamada, Avusturya'yı kınadıklarını söyledi. Gül şöyle konuştu: "İnterpol tarafından aranmasına rağmen Avrupa ülkelerinde dolaşan PKK'nın önde gelen isimleri var. Bazılarının nerede olduğu tahmin ediliyor ama ortada dolaşmadıkları için izlerine rastlanmıyordu. Yoksa yerleri bilinmektedir. Bazıları ne yazık ki aranıp bulunmuyorlardı. Avusturya'nın ülkelerinde barındırdıkları gibi bir de uçağa binmesi, başka ülkeye transferi kabul edilecek bir husus değildir."
Gül, dün CNN Türk'te katıldığı programda da, "Avrupa bazen güven sarsıyor. Şimdi Altun'un Irak hükümetinden teslimini istiyoruz. Bu gerçekten Avrupa için bir skandal. Eğer böyle devam ederlerse, uluslararası terörizme karşı işbirliğimiz biter. Bunun hesabı soruluyor. Biz bunların hiçbirine kanmıyoruz. Avrupa üzerindeki baskıyı artıracağız" dedi.
İstihbarat birimleri Fransa'da tutuksuz yargılanan Altun'un Kuzey Irak'ta bulunduğunu belirlemişti. Paris'te 5 Şubat'ta yakalanan Altun hakkında 'teröre mali kaynak sağlamak' ve 'karapara aklamak'tan dava açılmıştı. 23 Şubat'ta Paris'teki mahkeme Altun'un tutuksuz yargılanmasına karar vermişti. Altun'un Fransa'dan gittiği Avusturya'da 4 Temmuz'da gözaltına alındığı belirlendi. Ancak adli gözetim koşuluyla serbest bırakıldı. (Radikal, dha)