Gül: Sistemli saldırıya seyirci kalamayız

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Kuzey Irak'a yönelik sınır ötesi operasyon tartışmalarını değerlendirirken "Hiçbir ülke kendisine dışarıdan ısrarlı ve sistemli biçimde zarar verilmesine seyirci kalamaz" dedi.

ANKARA - Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Kuzey Irak'a yönelik sınır ötesi operasyon tartışmalarını değerlendirirken "Hiçbir ülke kendisine dışarıdan ısrarlı ve sistemli biçimde zarar verilmesine seyirci kalamaz" dedi.
Gül, İrlanda Dışişleri Bakanı Dermot Ahern'le düzenlediği ortak basın toplantısı sırasında, sınır ötesi operasyon konusunda Türkiye'nin almış olduğu bir karar olmadığını, ancak bu konunun uluslararası hukukla düzenlendiğini belirtti. Gül, şöyle dedi: "Eğer siz başka bir ülkeden zarar görüyorsanız, bununla ilgili, BM'nin ilgili maddeleri vardır, ilgili hukuk vardır. Hiçbir ülke şüphesiz ki kendisine dışarıdan ısrarlı, bilinçli ve sistemli bir zarar veriliyorsa, buna gözünü yumamaz. Ama tüm bunların usulü vardır, şüphesiz ki bunlarla ilgili hukuk vardır, bunlarla ilgili uygulamalar da vardır. Dolayısıyla bunların hiçbiri ihtimal dışı değildir, ama şu anda alınmış bir karar yoktur" dedi.
Gül, ABD'den gelen sınır ötesi operasyona karşı açıklamaların hatırlatılması üzerine de, "Bu konuları basın yoluyla konuşmanın doğru olmadığını iyi biliyorum. Ama şu bir gerçek ki, her ülkenin kendisi için hayati konularda kendi başına karar alma hakkı vardır" diye konuştu. ABD'nin PKK liderlerinin yakalanmasıyla ilgili talimatı konusunda Gül, "Şüphesiz bu konuda beklentilerimiz var" dedi.
Tan: Gerekeni, gerektiği zaman yaparız
Dün bir basın toplantısı düzenleyen Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Namık Tan, ise konuya ilişkin "Türkiye gerekli gördüğü tedbiri, gerekli gördüğü zamanda elbette alır, bunun aksi düşünülemez" değerlendirmesini yaptı.
ABD'nin PKK konusundaki yaklaşımının gayet açık olduğunu ve PKK'yı terör örgütü olarak ilan eden ve yıllardır bunu teyit eden ülkelerin başında geldiğini belirten Tan, "Terörle mücadele, özellikle PKK'yla mücadele konusunda ABD'yle işbirliğinde en ufak bir sorun yaşadığımızı söyleyemeyiz" dedi.


    http://www.radikal.com.tr/7524757524750

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.