Gül: 'Soykırım'da pasif kaldık

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Ermeni soykırımı iddialarına ilişkin çarşamba günü Meclis'te genel görüşme yapılacağını açıkladı. Dün, Cezayir'e giderken uçakta soruları yanıtlayan Gül, Meclis'te kendisinin de bazı açıklamalarda bulunacağını ifade etti.

CEZAYİR - Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Ermeni soykırımı iddialarına ilişkin çarşamba günü Meclis'te genel görüşme yapılacağını açıkladı. Dün, Cezayir'e giderken uçakta soruları yanıtlayan Gül, Meclis'te kendisinin de bazı açıklamalarda bulunacağını ifade etti.
Gül, şunları söyledi: "Bu konuda Türkiye biraz geri kaldı. Türkiye bu konuda daha aktif olup, üzerine cesaretle gidip dünyayı daha çok aydınlatabilirdi. Bu konularda noksanlığımız var. Gerçekleşmemiş, hukuki yanı olmayan bir iş, Batı'da, vicdanlarda bir yer tutar hale geldi.
Bunun daha da pekiştirilmemesi için olağanüstü çalışmalar yapılmalı. Bu çerçevede Dışişleri ciddi çalışma içinde. Yeni metotlar hazırlanıyor, çalışmalar konuyu en iyi bilen kişiler tarafından detaylandırılıyor."
Gül, BM'de bir komisyon oluşturulmasına yönelik soruya ise, "BM hukuki değil, siyasi bir kuruluştur. BM'de insanların parmaklarıyla, siyasi amaçlarla, doğrular yanlış, yanlışlar doğru olabilir. Bunun örnekleri tarihte çoktur" yanıtını verdi.
Cezayir ziyaretinde
Gül, iki günlük resmi ziyareti sırasında Cezayirli yetkililerle siyasi, ekonomik ve kültürel alanlarda ikili ilişkileri geliştirmek için temaslarda bulunacak. İşadamlarından oluşan bir heyetin de eşlik ettiği Gül, Türk-Cezayir İşadamları Konseyi toplantısına katılacak.


    http://www.radikal.com.tr/7435317435310

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.