Gül: Topçu Kışlası projesi askıya alındı

Gül: Topçu Kışlası projesi askıya alındı
Gül: Topçu Kışlası projesi askıya alındı
Gezi Parkı protestolarını değerlendiren Cumhurbaşkanı Abdullah Gül,''Proje askıya alınmış oldu. Mesajların dikkate alındığı gözüküyor''dedi.

Büyük Selçuklu Mirası projesinin tanıtım töreni bugün Çankaya Köşkü'nde yapıldı. Gül, törenin ardından davetlilere Köşk'te bir resepsiyon verdi. Gül, resepsiyonda davetli gazeticelerle sohbet etti. Gül, Gezi Parkı protestolarının artık bitmesi gerektiği yönündeki görüşünü yineledi. Gül, sosyal medya alanında yapılacak düzenleminin ise AB normlarının gerisinde olmaması gerektiğini kaydetti. Gül, İstanbul Boğazı'na yapılacak 3. köprüye Yavuz Sultan Selim'in adının verilmesi nedeniyle kendisine de bazı eleştirilerin aktarıldığını anlattı. Bu konudaki hassasiyetleri anladığını ifade eden Gül, bundan sonra yapılacak iki önemli projeye Pir Sultan Abdal ile Hacı Bektaş Veli'nin adlarının verilebileceğini söyledi.

GEZİ PARKI OLAYLARI

 Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Taksim Gezi Parkı’na yapılacak Topçu Kışlası projesi için "Daha suhuletle devam ettirmek gerekir, bütün bu konudaki çalışmaları. Karşılıklı düşünceleri. Bunun da yolu belli. Önemli olan parkla ilgili oradaki başlayan itirazların dinlenmesi çok önemliydi. Bir diyaloğun kurulması çok önemliydi. Çok geniş bir şekilde de gördünüz. Toplandı, yapıldı, dinlendi. Ondan sonra nihayette oradaki bütün bu çalışmalar, yapılacak, yapılması düşünülen projeler bu noktada askıya alınmış oldu. Mesajların dikkate alındığı gözüküyor. Bununla ilgili önümüzde belli ki, uzun bir süre var. Dolayısıyla şimdi artık bununla ilgili herkes düşüncesini meşru bir şekilde söylemesi gerekir. O noktaya işler girdi" dedi.

TÜRKİYE İMAJININ KORUNMASI LAZIM

Cumhurbaşkanı Gül, "Bunun ötesinde sokaklardaki geceleri falan olan şeyler bunların bitmesi lazım artık. Bunlar nihayetinde huzuru kaçırmaya başlar. Kimse fark etmiyor ama bunların ekonomiye de zararı oldu. İlk gün de söyledim. Hepimizin didinerek oluşturduğu büyük bir Türkiye imajı var ortada. Bu Türkiye imajını hepimizin her yanı ile koruması lazım" diye konuştu..
SOKAKLARDAKİ GÖSTERİLER BİTMELİ

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, "Sokaklardaki gösterilerin muhakkak bitmesi gerektiğine inanıyorum. Kimse farkında değil. Sıcak olunca, sıcağı sıcağına kimse farketmiyor ama ben konuşuyorum dünyası ile. Dışarıdan büyük tereddütler olmaya başladı. Özellikle yatırımcıların. Nihayetinde bunlar hepimizin çıkarına olan şeyler. Türkiye'de büyük yatırımlar söz konusu olursa bunlar Türkiye'nin, herkesin işine yarayan şeyler. Onun için bunları sarsmamak gerekir" dedi.

ALEVİLERE MESAJ Gül'den Alevilere mesaj Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İstanbul Boğazı'na yapılacak 3. köprüye Yavuz Sultan Selim adının verilmesinden rahatsız olan Alevi toplumuna önemli bir mesaj verdi. Gül, bundan sonra yapılacak iki önemli projeye Pir Sultan Abdal ile Hacı Bektaş Veli'nin adlarının verilebileceğini söyledi.


  http://www.radikal.com.tr/1138117113811720

  YORUMLAR
  (20 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ASKIYA ALMA GEÇİCİ BİR KARAR OLUP VAZGEÇİLDİĞİ ANLAMINA GELMEZ - m.rozbilen

  Şimdilik tabi.Ortalık biraz durulunca Başbakan yine dillendirecek ve askıdan indirecek,bunu adım gibi biliyorum.Askıya alınma biraz da ortalığı yatıştırmaya yönelik.Yoksa Başbakan vazgeçmiş değil.Askıya alma ayrı,vazgeçme ayrı.Sayın Cumhuebaşkanı buna açıklık getirmesi gerekir.

  .... - billieholiday

  sanki memlekette Gül'ü takan varmış gibi..kendi cemaati dahil.

  Ya verilecek hesaplar? - kalamar79

  Bir cumhurbaskani olarak olaylari basbakanin dar akliyla degil konumunuza yarasir bir genis goruslulukle gormeniz gerekirdi. O yuzdendir pek cok seyden uzak tutulursunuz, genis gorebilin, vakur durun ve sagduyu gosterin diye. Sizce sokak gosterileri bitsin deyip, bunca insanin olumune, binlerce kisinin yaralanmasina sebep olmus bir vahsetten, videolarla gozunuzun onune defalarca getirilen hastanelere otellere siginan yarali ve gazdan rahatsiz onlarca insanin uzerine hunharca ayni siddetle saldiran polis ve bu polise emri vermis olan valilerden bahsetmiyorsunuz dahi. Gerekli inceleme baslatilmistir ifadesiyle yetinmemizi bekliyorsunuz. Tek bir inceleme haberi gelmemisken, her gun arkadaslarimiz haksiz yere goz altina alinmakta, avukatlariyla gorusturulmemekte, bir polis karakolu savcinin talebini yuzsuzce yerine getirmemekte (bilmiyorsaniz diye soyleyeyim, Ethem Sarisuluk'un katili olan polisten bahsediyorum, ve onun silahindan) ve siz bu anlamda bir baski kurmamaktasiniz. Ya bunlari goremeyecek kadar dar bakiyorsunuz/baktiriliyorsunuz, ya da makaminiz ve sizin iradenizin gucu konusunda derin yanilgilar icindeyiz. Cok yazik sayin Gul, cok yazik.. Iste ulkenin o cok didinerek yarattigi imaji siz bu sekilde yok ediyorsunuz. Bizce sokakta ancak gurur duyulacak bir mucadele veriyoruz, sahip cikiyoruz haklarimiza, baskalarinin haklarina, ve talep ediyoruz yeni bir siyaset, yeni bir medya. Siz hala park konusunda projeler askiya alindi deyin. Yaziklar olsun size.

  bi saniye bi saniye - fısıltı

  lutfettiniz yahu projeyi askıya almakla valla bak(!)yargı boru görevinde zaten değil mi? ayrıca o ne öyle çocuk kandırır gibi 3.köprünün adı bu olsun sonra ki projelerde de bu isimler olcak.siz kimle dalga geçiyorsunuz ya da dalga geçtiğiniz sanıyorsunuz? 22 gündür yaşanılanlardan herkes payına düşen dersi alsın! arkadaş bir imajdır gidiyor akp'nin imajı yerlerde bunu kabul edin ama bizim direnişin onlara göre olumsuz neden olduğu imaj ya da artık ne derlerse o tavan yaptı. ülke imajı adına sıkıntı yok rahat olun.sokağı ve yurtdışından gelen mesajları doğru okuyun,doğru yorumlayın! sn.gül akp'nin iki söylemiyle tersleşir edasına girdin diye onlardan ayırdığımızı sanma seni!

  Amerikan Medyasının Parlattığı İmaj - ftimur

  O İmaj bir foya idi. Deliğe süpürmek yerine kullanmak için parlatıldı. Siz de bütün dünyanın ileri demokrasi masalını yuttuğunu sandınız. RTE'nin SKT doldu ya da işe yaramadığı anlaşıldı. Belki siz bir süre daha o sahte görünümü sürdüre-bilirdiniz, ama artık inandırıcılığınızı yitirdiniz. Artık sığdıracak çuval bulsanız da mızrak göründü!

  para para para - thinkerbell

  Anlamıyorsunuz derdimiz para değil, kalkınma masalıyla halkın elinden alınan toprak, su, hava derdimiz. Türkiye'nin imajını bozan, demokrasiye bağlı olduğunu kanıtlayan gezi parkı direnişçileri değil, bu barışçıl gösterilere anayasayı ve evrensel hukuku hiçe sayarak saldırı talimatı verenlerdir. 7000'den fazla kişi yaralı, 5 kişi öldü, 11 kişi gözünü kaybetti, sayısız insan yasadışı şekilde gözaltında tutuluyor. Bunlardan bahsetmeyip de, işadamlarının maddi endişelerinden bahsetmek vicdansızlıktır. Meraları, kıyıları, parkları halktan alıp servete dönüştürmeyi arzu eden Türkiye'nin %1'i mutlu olsun diye, %99 her türlü haksızlığa, yok sayılmaya, aşağılanmaya, kandırılmaya, yaralanmaya, öldürülmeye, işsiz ve evsiz kalmaya göz yumacak değil herhalde.

  Geç gelen adalet, adalet değildir. - Barnabycik

  Geç kaldın gülüm, geç kaldın.