Gül: Türkiye'nin yolu belli, lokomotifte sorun çıkarsa...

Gül: Türkiye'nin yolu belli, lokomotifte sorun çıkarsa...
Gül: Türkiye'nin yolu belli, lokomotifte sorun çıkarsa...

Osman Ulagay

Yazar Osman Ulagay, son kitabında, Yabancı Sermaye Derneği'nin Gezi Parkı protestolarının en sıcak günlerinde, 4 Haziran'da gerçekleştirdiği Köşk ziyaretinden çok ilginç bir anekdot aktardı.

Radikal.com.tr – Gazeteci yazar Osman Ulagay, yeni çıkan kitabı “ Türkiye Eskisi Gibi Olmayacak”ta, Gezi Parkı direnişi sırasında yaşanan çok ilginç bir olayı aktardı.

Osman Ulagay, 'Türkiye'nin en önemli sorununun Tayyip Erdoğan olduğunu' savunduğu kitapta, Erdoğan'ın, Atatürk 'ün ‘kompleks duymadan Türkiye'yi soktuğu Batı yolundan çıkarmaya’ yöneldiğini vurguluyor ve işte tam da bu ‘Türkiye’nin yolu’ bahsinde ilginç bir anekdot aktarıyor.

Gezi Parkı direnişinin ilk döneminde Başbakan Erdoğan'ın Kuzey Afrika gezisine çıktığı sırada Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün yoğun bir çalışma programı içinde olduğunu hatırlatan Ulagay, sözü, yeni adı "Uluslararası Yatırımcılar Derneği" olan Yabancı Sermaye Derneği'nin (YASED) Köşk ziyaretine getiriyor:

“Gül, Gezi eylemleriyle ilgili olarak yaptığı açıklamalarda, Başbakan'dan farklı olarak yatıştırıcı bir dil kullanıyor, olaylara serinkanlı yaklaşmak gerektiğini belirtiyordu.

Gül'ün o günlerde kabul ettiği ziyaretçiler arasında, bu göreve yeni seçilmiş olan YASED Yönetim Kurulu üyeleri de yer alıyordu. Bana anlatıldığına göre, bir nezaket ziyareti yapmak için Cumhurbaşkanı'ndan randevu istemiş olan yeni YASED yöneticileri, bu tür ziyaretlerde söylenmesi âdet haline gelen sözlerle lafa girince Cumhurbaşkanı Gül konuyu açmış ve güncel gelişmeler konusundaki görüşlerini anlatmaya başlamıştı. Gül, tanınmış yabancı şirketlerin yöneticilerinin yer aldığı heyete şu önemli mesajı vermişti:

'Türkiye son on yılda attığı adımlarla temel tercihini ortaya koymuş,, Türkiye'yi gitmek istediği yere götürecek olan raylar döşenmiştir. Türkiye'nin yolu bellidir. Eğer bir noktada lokomotifte sorun çıkarsa lokomotif değiştirilir ve Türkiye yoluna devam eder. Bundan hiç kuşkunuz olmasın.'

Bu ilginç açıklama karşısında YASED heyetinden bir üye, 'Sayın Cumhurbaşkanım, bu mesajınızı genel merkezlerimize iletebilir miyiz?' diye sorunca Gül'den, 'Evet, aynen iletebilirsiniz' cevabını almıştı.

Cumhurbaşkanı Gül'ün bu ilginç sözlerinin de ima ettiği gibi, AKP'nin iktidardaki 11 yılı dolarken, Türkiye bir 'Erdoğan sorunu' ile karşı karşıya. Erdoğan'dan sonrasını tartışmak giderek tabu olmaktan çıkıyor. Erdoğan'ın Gezi direnişine verdiği tepkinin bu süreci hızlandırdığı bir gerçek."‘OLİMPİYAT HEYETİ’ İDDİASI

Ulagay’ın aktardığı bir başka iddia ise İstanbul'un 2020 olimpiyatlarına ev sahipliği yapmasına ilişkin sunumla ilgili. Osman Ulagay’ın ‘duyum olarak’ aktardığına göre, Gezi sürecinde tüm dünyada tepki gören Erdoğan yerine Gül'ün Buenos Aires'e gitmesi ve Türk heyetine başkanlık etmesi formülü gündeme geldi. Ancak Ulagay'a göre bu formül, "böyle bir dev projenin bayraktarlığını en yakınındakilere bile bırakmayacağı belli olan büyük proje meraklısı Erdoğan nedeniyle” gerçekleşmedi.


  http://www.radikal.com.tr/116014511601457

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Anlamadim gitti! - tunc2013

  Iyi de biz demolrasiyle yonetilmiyor muyduk, Ataturk dememismiydi ki milletin gelecegine milletim yine kendisi karar verecektir. Madem lokomatif degistirmek birilerinin elinde milletten ziyade, o zaman degistirin de gorelim bakalim nasil oluyor. Yil 2013 halen birileri milletten habersiz basbakan degistirmeye kalkiyor. Su demokrasiyi bir hazmetseydik ne guzel olurdu.. Soz de degil tabii ki OZDE !

  C.Baskaninin Yaklasimi - Ali Fistan

  Cumhurbaskaninin yaklasimi bence uzulurek soyluyorum (uzulerek dedim zira bu ulkenin en tepesindeki insan) her aciklama yaptiginda altinda yeralan bir mevkideki birinin (RTE) 'sen kimsin, ben bilirim' tarzindaki cikislarinda basini one egen, hicbir sey yapmayan ve yapamayan, o altindaki birinin yanlis oldugunu gormesine ragmen bunu dolaylinin dolaylisinin dolayli sekilde soylemekle yetinen ve sahip oldugu mevkinin agirligini ortaya koyarak geregini yapamayip da 'du bi benim gibi herkese artik bi gina gelsin de o zaman o kisiyi (RTE'yi) aliriz gorevinden ,baska birini koyariz. Ben tek basima one ziplamayayim simdi' seklinde bir yaklasimi benimseyen bir yaklasim. Ne kadar bir cumhurbaskanina yakisiyor bu yaklasim? Ne AKP taraftarlari memnun ne de karsitlari, ne de ortadakiler. Zira hicbir seye 'etki' yok. Sifir.

  LOKOMOTİF ATATÜRK'TÜR! - kl888

  Bir defa bu ülkenin raylarından bahsediyorsak eğer lokomotif Atatürk'tür, diğer vagonlar da ardarda onun arkasından giderse doğru duraklara, doğru hedeflere ulaşılır. Ancak maalesef bazı vagonlar raydan çıkıp başka raylarda kendini lokomotif sanmaktadır. Ama bilmezler ki o yolun sonu "hayırlı" değil...

  Gül'ün hep adı var ama ortada pratikte bir sey gormedik hala - radi11

  Erdogan'dan daha democrat daha insancil daha kulturlu ve egitimli oldugu acik; ama ondan bekledigimi demokrasi ve ozgurluk acilimlarinda cok cilizi kalmis bir cumhurbaskani.

  Mutlak iktidar Erdoğan - Pe@ce

  Başından beri söylediğimiz gibi bu muhafazakâr-demokratik, ılımlı İslâm vb. burjuva demokrasisi tanımlara uymaktan çok uzak bir rejimdir; bu Erdoğan'ın tek adam olduğu, mutlak iktidarını ilân ettiği bir rejimdir. Çamlıca'ya tıpkı bir Osmanlı Sultan'ı edasıyla cami yaptırmak istemesi yalnızca bir caminin değil, ama aynı zamanda bir zihniyetin de inşa edildiğini göstermektedir. Tüm hırsı, kaprisleri, intikam duygusu, küstahlığı da doğrudan bununla ilgilidir. Bunu kaybetmeye başladığı andan itibaren neler olup bittiğini hep birlikte görüyoruz; kendi yakın çalışma ve ülkü arkadaşlarını gözünü kırpmadan harcama ve gözden çıkarmakta hiçbir tereddüt etmiyor, AKP içinde olan ve dışarıda da cemaate yakın duran isimler ise bunun farkına vardılar.

  SİYASAL İSLAMIN TÜKENİŞİ... - bander

  600 yılında Muhammed tarafından çala kalem yazulan Kuranla 2013 dünyasında siyasal ideoloji üretmek...işin özü bu saçmalıkta yatıyor... insanoğlu değişti ve gelişti. bu sepeten dolayıdır ki 600 yılının ilkel bedevisi için muhammedin reva gördüğü ödül-ceza sistemine dayalı insanı terbiye etme hikayesi bir işe yaramıyor...

  AKP yumuşak geçişi tartışıyor - hyper

  Bir AKP il başkanından aldığım kesin bilgidir. AKPde artık Erdoğan'la devam edilemeyeceği çok sık dillendiriliyor. Onlara göre en uygun plan Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı seçilerek pasifize edilmesi ve AKP'nin başına Gül'ün gelmesi. Fakat bu plan önünde en büyük engel yine Erdoğan. Cumhurbaşkanlığı seçimine kadar bile partinin imajına içte ve dünyada daha fazla zarar vermesinden korkuluyor. Ayrıca yetkisiz bir cumhurbaşkanlığı ona göre değil. Dışarıdan çatışma görünmeyecek şekilde değişim için planlar hazırlanıyor. Ama kesin olan bir şey var. AKP Erdoğan'la devam edemez. Erdoğan'ın son zamanlarda daha da bariz olan asık suratı ve öfkesi bu yüzden. Bülent Arınç olayı da bu sebeple oldu.