Gül: Türkiye'nin yolu belli, lokomotifte sorun çıkarsa...

Gül: Türkiye'nin yolu belli, lokomotifte sorun çıkarsa...
Gül: Türkiye'nin yolu belli, lokomotifte sorun çıkarsa...

Osman Ulagay

Yazar Osman Ulagay, son kitabında, Yabancı Sermaye Derneği'nin Gezi Parkı protestolarının en sıcak günlerinde, 4 Haziran'da gerçekleştirdiği Köşk ziyaretinden çok ilginç bir anekdot aktardı.

Radikal.com.tr – Gazeteci yazar Osman Ulagay, yeni çıkan kitabı “ Türkiye Eskisi Gibi Olmayacak”ta, Gezi Parkı direnişi sırasında yaşanan çok ilginç bir olayı aktardı.

Osman Ulagay, 'Türkiye'nin en önemli sorununun Tayyip Erdoğan olduğunu' savunduğu kitapta, Erdoğan'ın, Atatürk 'ün ‘kompleks duymadan Türkiye'yi soktuğu Batı yolundan çıkarmaya’ yöneldiğini vurguluyor ve işte tam da bu ‘Türkiye’nin yolu’ bahsinde ilginç bir anekdot aktarıyor.

Gezi Parkı direnişinin ilk döneminde Başbakan Erdoğan'ın Kuzey Afrika gezisine çıktığı sırada Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün yoğun bir çalışma programı içinde olduğunu hatırlatan Ulagay, sözü, yeni adı "Uluslararası Yatırımcılar Derneği" olan Yabancı Sermaye Derneği'nin (YASED) Köşk ziyaretine getiriyor:

“Gül, Gezi eylemleriyle ilgili olarak yaptığı açıklamalarda, Başbakan'dan farklı olarak yatıştırıcı bir dil kullanıyor, olaylara serinkanlı yaklaşmak gerektiğini belirtiyordu.

Gül'ün o günlerde kabul ettiği ziyaretçiler arasında, bu göreve yeni seçilmiş olan YASED Yönetim Kurulu üyeleri de yer alıyordu. Bana anlatıldığına göre, bir nezaket ziyareti yapmak için Cumhurbaşkanı'ndan randevu istemiş olan yeni YASED yöneticileri, bu tür ziyaretlerde söylenmesi âdet haline gelen sözlerle lafa girince Cumhurbaşkanı Gül konuyu açmış ve güncel gelişmeler konusundaki görüşlerini anlatmaya başlamıştı. Gül, tanınmış yabancı şirketlerin yöneticilerinin yer aldığı heyete şu önemli mesajı vermişti:

'Türkiye son on yılda attığı adımlarla temel tercihini ortaya koymuş,, Türkiye'yi gitmek istediği yere götürecek olan raylar döşenmiştir. Türkiye'nin yolu bellidir. Eğer bir noktada lokomotifte sorun çıkarsa lokomotif değiştirilir ve Türkiye yoluna devam eder. Bundan hiç kuşkunuz olmasın.'

Bu ilginç açıklama karşısında YASED heyetinden bir üye, 'Sayın Cumhurbaşkanım, bu mesajınızı genel merkezlerimize iletebilir miyiz?' diye sorunca Gül'den, 'Evet, aynen iletebilirsiniz' cevabını almıştı.

Cumhurbaşkanı Gül'ün bu ilginç sözlerinin de ima ettiği gibi, AKP'nin iktidardaki 11 yılı dolarken, Türkiye bir 'Erdoğan sorunu' ile karşı karşıya. Erdoğan'dan sonrasını tartışmak giderek tabu olmaktan çıkıyor. Erdoğan'ın Gezi direnişine verdiği tepkinin bu süreci hızlandırdığı bir gerçek."‘OLİMPİYAT HEYETİ’ İDDİASI

Ulagay’ın aktardığı bir başka iddia ise İstanbul'un 2020 olimpiyatlarına ev sahipliği yapmasına ilişkin sunumla ilgili. Osman Ulagay’ın ‘duyum olarak’ aktardığına göre, Gezi sürecinde tüm dünyada tepki gören Erdoğan yerine Gül'ün Buenos Aires'e gitmesi ve Türk heyetine başkanlık etmesi formülü gündeme geldi. Ancak Ulagay'a göre bu formül, "böyle bir dev projenin bayraktarlığını en yakınındakilere bile bırakmayacağı belli olan büyük proje meraklısı Erdoğan nedeniyle” gerçekleşmedi.