Gül: Umarım Suriye tıkanıklığı G-20 zirvesinde aşılır

Gül: Umarım Suriye tıkanıklığı G-20 zirvesinde aşılır
Gül: Umarım Suriye tıkanıklığı G-20 zirvesinde aşılır
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, incelemelerde bulunmak için geldiği Yalova'da, Suriye'de yaşanan krize değinerek, "Umarım tıkanıklık G-20 zirvesinde aşılır" dedi.

YALOVA - Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, incelemelerde bulunmak üzere deniz otobüsü ile İstanbul ’dan Yalova’ya geçti. Cumhurbaşkanı seçildikten sonra 70’inci il ziyaretini Yalova’ya gerçekleştiren Abdullah Gül, deniz otobüsünden inişinde vatandaşlar tarafından gül yaprakları atılarak karşılandı.

Cumhurbaşkanı Gül ve beraberindekileri taşıyan İDO’ya ait Burak Reis adlı deniz otobüsü sat 11.00’de Yalova Heykel iskelesine yanaştı. Gül’ü burada, Yalova Valisi Esengül Civelek, CHP Grup Başkanvekili ve Yalova Milletvekili Muharrem İnce, Ak Parti Yalova Milletvekili Temel Coşkun, Belediye Başkanı Ak Parti’li Yakup Koçal karşıladı.

Deniz otobüsünden halkı selamlayan Cumhurbaşkanı Gül’e büyük ilgi gösteren vatandaşlar da gül atarak sevgi gösterilerinde bulundu. Cumhurbaşkanı Gül, karşılama töreninin ardından kısa bir konuşma yaptı. Yalova'da olmaktan mutlu olduğunu belirten Gül, "Şehirlerimiz her geçen gün değişiyor. Yalova'da sanayisi ile ulaşım noktası olmasıyla önemli bir il. Büyük avantajları var. Vilayeti ziyaret edeceğim. Yalova, hanım valiye sahip ayrıcalıklı bir il. Bugün incelemelerde bulunacağım. Memleketin her tarafı bir birinden güzel ama Yalova ayrı bir güzel... Belediyeyi üniversiteyi ziyaret edeceğim. Bakalım Yalova Üniversitesi ne durumda. Türkiye her geçen yıl daha gelişiyor, ileriye gidiyor. Yalova'da daha ileriye gidecek” dedi.

Cumhurbaşkanı Gül, Yalova Valiliği’ni ziyaretinde ise gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevapladı.

Gül, burada Suriye ile ilgili bir soru üzerine, “Suriye ile ilgili en çok üzülenler muhakkak ki bizleriz. Komşunun evi yanıyorsa en çok acıyı biz hissederiz. Suriye’nin düzlüğe çıkmasını oradaki olayların bir an önce bitmesini arzu ediyoruz. Bu da siyasi ve diplomatik tüm çabaları kullanmaktan geçer. Unutmayalım ki herkesin gözü önünde yüzbinlerce insan öldü ve pek çoğu evini barkını terk etti. Şayet orada savaşlarda bile kullanımı yasak kimyasal silah kullanılıyorsa ki bu bir insanlık suçu. BM’nin bu konuda tıkandığını görmek insanı çok üzüyor. Umarım tıkanıklık G-20 de aşılır” dedi.


DHA