Gül ve Arınç Suudi Arabistan ziyaretine umreyle başladı

Gül ve Arınç Suudi Arabistan ziyaretine umreyle başladı
Gül ve Arınç Suudi Arabistan ziyaretine umreyle başladı

Mekke?de Türk heyetini karşılayan Suudi yetkililer, Abdullah Gül ve eşi Hayrünnisa Gül?e kahve ikram etti. FOTOĞRAF: MURAT ÇETİNMÜHÜRDAR /AA

Kral Abdullah Bilim ve Teknik Üniversitesi'nin açılışına katılmak üzere Suudi Arabistan'a giden Cumhurbaşkanı Gül ile Arınç ve eşleri umre yaptı

CİDDE - Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Kral Abdullah Bilim ve Teknik Üniversitesi’nin açılışına katılmak üzere gittiği Suudi Arabistan’da ilk geceyi Mekke’de geçirdi ve burada Kabe’ye gidip umre yaptı.
Cumhurbaşkanı Gül ve beraberindekiler, önceki akşam gittikleri Cidde’de konaklamaları için tahsis edilen El Hamra Sarayı’nda bir süre dinlendikten sonra ihrama girerek Mekke’ye geçti. Mekke’de Kabe’yi ziyaret eden Gül ve eşi Hayrünnisa Gül ile Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ile eşi Münevver Arınç gece umre yaptı. Cumhurbaşkanı Gül ve beraberindekiler Mekke’deki Misafir Sarayı’nda geceyi geçirdikten sonra dün öğle saatlerinde karayoluyla Cidde’ye geçerek üniversitenin açılışına katıldı.
Gül’ün açılışına onur konuğu olarak katıldığı Kral Abdullah Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, gelişmiş bilimsel altyapısının yanı sıra Suudi Arabistan için bir devrim niteliğinde. Kadınlar kampusta otomobil kullanabilecek, abaya ile örtünmeden dolaşabilecek. Kral Abdullah Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Choon Fong Shih, iddialı:
“Üniversitemiz, Singapur’dan Fransa’ya hatta ABD’ye kadar ortak araştırma programlarına başladı bile. Nanoteknolojiden, uygulamalı matematiğe, güneş enerjisinden, membran ve biyoenerjiye dek kendi araştırma operasyonlarımızı yarattık. Burada iki yıl önce çölden başka bir şey yoktu. Bugün ise araştırma için en iyi altyapılar var.”(aa)