Gül ve Çubukçu devreye girdi, YÖK'ten yumuşama sinyali geldi

Gül ve Çubukçu devreye girdi, YÖK'ten yumuşama sinyali geldi
Gül ve Çubukçu devreye girdi, YÖK'ten yumuşama sinyali geldi

Sabancı Üniversitesi ?bölümsüz üniversite? diye de adlandırılan bir sistem uyguluyor. Öğrenciler bölüm değil, fakülte tercih ediyor.

Cumhurbaşkanı ve Milli Eğitim Bakanı, Sabancı ile yaşanan sorunun çözülmesini istedi. YÖK Başkanvekili Özgenç yatay geçiş yönetmeliğinin değişeceğini açıkladı

ANKARA - Sabancı Üniversitesi’ne fakülteler arası geçiş sağlayan uygulaması nedeniyle sert tepki gösteren YÖK, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün devreye girmesinin ardından yumuşama sinyali verdi. YÖK Başkanvekili Prof. Dr. İzzet Özgenç, yatay geçiş yönetmeliğinde değişiklik yapılacağını ve üniversiteye girişteki puan türleriyle ilgili de bir düzenleme hazırlığında olunduğunu açıkladı.
Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı ile Sabancı Üniversitesi Rektöre Prof. Dr.  Tosun Terzioğlu dün Çankaya Köşkü’nde Gül ile görüşerek taleplerini dile getirdiler. Sabancı Üniversitesi’nde ‘bölümsüz üniversite’ diya adlandırılan sistem uygulanıyor. Sisteme göre öğrenciler ölüm değil, fakülte seçiyor. ‘Temel Geliştirme Programı’ndan geçen öğrenci, birinci sınıfın sonunda ise girdiği puan türünden farklı da olsa başka bir bölüme geçebiliyor. Rektör Terzioğlu, Gül’le görüşmesinde sistemin ayrıntılarını anlattı. Görüşmeden sonra bir açıklama yapılmazken, YÖK Başkanvekili Prof. Dr. Özgenç, akşam gazetecilerin sorularını yanıtlarken, sorunla ilgili çözüm umudu doğdu. Cumhurbaşkanı Gül’ün, Sabancı Üniversitesi’yle yaşanan sorun için, “Mümkün olduğu kadar problem çıkarmadan bu sorunu çözün” dediğini aktaran Özgenç, şöyle devam etti:
“Hatta beni Milli Eğitim Bakanı (Nimet Çubukçu) aradı ve ’nedir bu problem?’ diye sordu. Ben de anlattım kendisine. Bakan da ’Zaten bugüne kadar kadar devam ettikleri bir uygulamaydı, niye siz buna müdahale ettiniz?’ diye sordu. Ben de kendisine şunu söyledim: ‘Biz zaten mutlak bir yasak getirmedik. Biz aslında bu uygulamaları disipline etmeye çalıştık.’ Yani aynı puan türünden olan programlar arasında geçiş yapılabilecek şekilde. YÖK Genel Kurulu’nda da böyle konuştuk.”
Özgenç, mevzuatın, Sabancı Üniversitesi’yle aşanan sorunda üniversitenin kapatılmasını öngördüğünü ancak kapatmanın kolay olmadığını, bu yaptırımın öğrencileri de etkileyeceğini söyledi. Özgenç, “YÖK’ün bu konuda uygulayacağı yaptırımların çok efektif olduğunu ben şahsen düşünmüyorum. O nedenle mevzuatın mutlaka bu bakımdan yenilenmesi gerekiyor” diye konuştu.

Aynı puan türünde geçiş
Özgenç, yatay geçiş yönetmeliğinin değiştirilip değiştirilmeyeceği konusundaki bir soru üzerine, yönetmeliği değiştireceklerini söyledi. Üniversiteye giriş sisteminde gelecek yıl uygulamaya konulacak değişiklik çerçevesinde üniversitelere ‘Fakültelere, bölümlere veya programlara öğrenci kabul ederken hangi grup puanlarda başarılı olan öğrencileri tercih edeceksiniz’ şeklinde görüş sorduklarını anlatan Özgenç, üniversitelerden gelen görüşlerin değerlendirilerek, puan türlerinin buna göre düzenleneceğini belirtti. Özgenç, yatay geçişlerde de üniversiteye girişteki puan grubunun göz önünde bulundurulması gerektiği yönünde hüküm konulacağını, aynı puan grubundaki programlar arasında yatay geçiş tanınacağını kaydetti.
Özgenç, ikinci anadal öğrenimi görebilme imkanının da sağlanması gerektiğini ifade ederek, “Bir kişi mesela sınavda hukuk fakültesini kazanmıştır, ama aynı zamanda iletişim fakültesinde öğrenim görmek istiyor. İkinci anadal öğrenimi görebilmesine de imkan tanıyacak bir yasal düzenleme yapma yoluna gideceğiz. Bunun için ayrıca bir imtihana girmeye gerek yok. Siz mesela hukuk fakültesinde öğrenim görmek üzere kayıt yaptırdınız. Siz belirlenen şartlar çerçevesinde başka bir fakültede de öğrenim görebileceksiniz, ama kaydınızı oraya aktarmayacaksınız. Hukuk fakültesinde kaydınız devam edecek. Böylece aynı zamanda ikinci bir programda öğrenim görebilme imkanınız olacak” diye konuştu. (Radikal)