Gül: Yakalarına yapışmak lazım

Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Hrant Dink'in katili Ogün Samast'la fotoğraf çektiren polis ve jandarmaya tepki gösterdi: "Çok üzücü, çok ayıp, çok yanlış.

ANKARA - Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Hrant Dink'in katili Ogün Samast'la fotoğraf çektiren polis ve jandarmaya tepki gösterdi: "Çok üzücü, çok ayıp, çok yanlış. Bazıları iş yaptığını zannediyorlar ama Türkiye'ye ne kadar zarar veriyorlar farkında değiller. Sen neyle övünüyorsun, sen ne diyorsun, ne yapıyorsun, ne yaptığının farkın da mısın' diye yakasına yapışılması gerekir."
CNN Türk televizyonunda yayımlanan 'Eğrisi-Doğrusu' adlı programa katılan Gül, Dink suikasti ve sonrasında yaşananların, Türkiye'nin dünya kamuoyunda sözde Ermeni soykırımıyla ilgili çabalarını heba ettiğini belirterek, "Cinayet, öyle bir atmosfer yarattı ki milyonlarca insanın Türkiye aleyhinde beyni yıkanacaktır. Gel de bunu temizle. Ermeni diasporasının etkisini kırmak için tüm dünyada uğraş veriyoruz. "Bir bakıyorsunuz inanılmaz bir şekilde bütün işimize, bütün uğraşmalarımıza bir engel çıkıyor" diye konuştu.
Abdullah Gül, Samast'ın emniyette çekilen görüntüleriyle ilgili tepkisini şu sözlerle dile getirdi: "Çok üzücü, çok ayıp, çok yanlış. Bazıları iş yaptığını zannediyor ama Türkiye'ye bu görüntülerle ne kadar zarar veriyorlar farkında değiller. Bunlar çok yanlış, ayıp ve hepimizin lanetlenmesi gereken olaylardır. Hepsinin 'sen ne yapıyorsun arkadaş' diye yakasına yapışıp, 'sen neyle övünüyorsun, bir övünç var mı yok mu orada? 'Bütün bunlar savcıya intikal etmiş vaziyette. 'Sen ne diyorsun, ne yapıyorsun, ne yaptığının farkında mısın' diye yakasına yapışılması gerekir. Bugün, 'dünya ne yaparsa yapsın' diyecek halimiz yoktur. Türkiye'ye zarar buradan ve dışarıdan o kadar büyük çaplı gelmektedir ki ne yaparsınız yapın, oradaki bazı kararlar, bize inanılmaz yükler çıkarmaktadır."
'Diasporanın işine yaradı'
Gül, Dink suikastini ilk duyduğunda, diasporanın güç kazanacağını düşündüğünü belirterek, "Bu olay olur olmaz şöyle bir düşündüm. Çok üzüldüm. 'Normalde bunu kimler yapabilir' diye düşündüm. Bunları eski Ermeni komitacılarının falan yapması gerekirken böyle bir ortamda böyle bir olay olacak ve bu olay ABD Kongresi'nde işlerini kolaylaştıracak, aleyhimize çok daha fazla tepkiler oluşturacak" dedi. (aa, anka)