Gül: Yanlış anlaşılma olmuştur

Gül: Yanlış anlaşılma olmuştur
Gül: Yanlış anlaşılma olmuştur
Eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Erdoğan'ın Erivan ziyareti eleştirisine yanıt verdi. Gül "Yanlış anlaşılma olmuştur" dedi.

RADİKAL-Tarihçilerle yediği akşam yemeğinde 1915 olaylarını değerlendiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan , Derin Tarih Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Armağan'ın anlatımına göre Abdullah Gül'ün cumhurbaşkanlığı döneminde yaptığı Erivan ziyaretini eleştirmiş ve Erivan’a gidip maç seyretmesi gibi yaklaşımların ‘ortamı yumuşatmayı amaçlarken karşı tarafın eline koz verdiğini ve bizim üzerimize gelmeyi sağladığına’ dediğini öne sürülmüştü.Cuma namazı sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlayan eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Erivan tartışmasıyla ilgili  "Yanlış anlaşılma olmuştur" dedi.

Erdoğan: Gül'ün ziyareti Ermenilere koz verdi

 


ABDULLAH GÜL YENİ EVİNİN YAKININDAKİ CAMİDE CUMA NAMAZINI KILDI
11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Tarabya Köşkü'nden taşınarak Beykoz'daki villasına yerleştikten sonra bugün ilk kez görüntülendi. Gül, cuma namazı için öğle saatlerinde villadan çıktı. Gül, evinin yakınındaki Beykoz Çavuşbaşı Merkez Camii'ne gitti. Gül, cuma namazını burada kıldı. Abdullah Gül, cuma namazı çıkışında Mehmet Karaalioğlu’nun (75) cenaze namazına katıldı. Gül daha sonra cami avlusunda çay içti, vatandaşlarla sohbet etti. 

MUSTAFA ARMAĞAN’DAN AÇIKLAMA

Tarihçi-yazar Mustafa Armağan, Cumhurbaşkanlığı Sofrası'nda ele alınan konulara ilişkin yaptığı ilk açıklamada, kendisinin bazı hususları yanlış anlamasından kaynaklı ifadeler kullandığını belirterek, özür diledi.
Armağan, dün Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda gerçekleşen Cumhurbaşkanlığı Sofrası'nın ardından yaptığı açıklamaların, yemekteki bazı ifadeleri yanlış anlamasından kaynaklandığını belirterek, " Türkiye 'nin Rusya ile ilişkilerini Sayın Putin'in 'soykırım' açıklamasından sonra başkonsolosluk veya gerekirse maslahatgüzar seviyesine indirebileceğine dair dünkü ifadem bir yanlış anlamadan kaynaklanmıştır" dedi.
Armağan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'ın, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Ermeni iddialarına yönelik açıklamasından üzüntü duyduğunu Sofra'da ifade ettiğini anlattı.
Armağan, "Erdoğan, Putin'e eğer Erivan'daki anma toplantısına gitmezse kendisinin de 9 Mayıs kutlamaları için Rusya'ya gideceğini söylediğini, Putin Erivan'a gidince kendisinin de Rusya'ya gitmekten vazgeçip büyükelçilik veya hatta maslahatgüzar seviyesinde bir katılımla temsil edileceklerini belirtmişti. Ancak Sayın Putin'e olan kırgınlığına dair vurgulu ifadesi ile peş peşe gelince bu iki beyanattan farklı bir izlenim aklımda kalmış ve çıkışta basına bu şekilde intikal ettirmişim. Bu yanlış anlama tamamen bana aittir. Özür dilerim" diye konuştu.

11. CUMHURBAŞKANI GÜL'ÜN ERİVAN'DA FUTBOL MAÇI İZLEMESİ

Mustafa Armağan, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün, Ermenistan'da futbol maçı izlemesinin de Erdoğan tarafından iki ülkenin ilişkilerinin geliştirilmesi açısından yumuşatıcı bir adım olarak görüldüğünü, ancak Ermenistan tarafından karşılık bulmamasını eleştirdiğini kaydetti.
Armağan, "Erdoğan, Sayın Gül'ün Erivan'a gitmesinin yanlış olduğunu değil, uzatılan bu samimi ele Ermenistan'ın aynı şekilde karşılık vermeyişinin yanlış olduğunu ve zaten Erivan'ın genel tavırlarının da uzlaşmaktan yana değil, sertleşmekten yana olduğunu, Türkiye'nin bundan sonra bu adımları ancak karşı taraftan mukabil bir adım gelirse atacağını ifade etti" açıklamasını yaptı.
Sofrada, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Heybeliada'daki Ruhban Okulu'nun hemen açılmasından yana olduğunu ancak Yunanistan'ın da Selanik'te hiç olmazsa bir camiyi ibadete açmasını talep ettiklerini, fakat Yunanistan'ın buna yanaşmadığını belirttiğini anlatan Armağan, şunları kaydetti:
"Türkiye'nin artık soykırım iddiaları karşısında uzlaşma yönünde bir tavır takınmayacağını, iddiaları hiçbir şekilde kabul etmediklerini ve kim ne derse desin Türkiye'nin yoluna devam edeceğini ısrarla vurguladı. Buradan anlaşılması gereken, Sayın Gül'ün tavrının bir eleştirisi olmayıp Türkiye'nin bütün bu politik hamleleri denedikten sonra karşı taraftan beklediği yumuşamayı bulamayınca kararlı bir tutum ortaya koyma noktasına gelmesidir."