Gül: Yeni önlemler aldık

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Irak'ta direnişçilerin Türkleri hedef seçmesinden sonra bölgede güvenli ticaretin sağlanması için yeni önlemler aldıklarını söyledi. Dün konuyla ilgili soruları yanıtlayan Gül, "Ancak bir taraftan da büyük bir ekonomik çıkar söz konusu, bunu da en hassas şekilde götürmek için uğraşıyoruz" dedi.

ANKARA - Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Irak'ta direnişçilerin Türkleri hedef seçmesinden sonra bölgede güvenli ticaretin sağlanması için yeni önlemler aldıklarını söyledi. Dün konuyla ilgili soruları yanıtlayan Gül, "Ancak bir taraftan da büyük bir ekonomik çıkar söz konusu, bunu da en hassas şekilde götürmek için uğraşıyoruz" dedi.
'Fazla konuşamıyoruz'
Öldürülen Murat Yüce'nin kaçırılmasıyla ilgili zamanında haber alamadıklarını belirten Gül, Yüce'nin cesedi için çabalarını sürdürdüklerini ifade etti. Direnişçilerin elinde başka Türk rehineler olduğunu vurgulayan Gül, kurtarmak için çalıştıklarını kaydetti.
Bu konularla ilgili çok detaylı, açık konuşmanın bölgedeki Türk vatandaşlarının hayatlarını tehlikeye atabileceğini belirten Bakan Gül, "Bu çalışmaları normal bir devlet düzeni olmayan, normal polis, askeri gücü olmayan bir ülkede yapıyoruz. Eğer çok fazla açıklama yapmıyorsak, bu oradaki vatandaşlarımızın can güvenliğine verdiğimiz
önemden dolayı" diye konuştu.
'ABD yeterince hassas değil'
Gül, ABD'nin güvenliğin sağlanmasında yeterli hassasiyeti göstermediği yönündeki eleştirilerin hatırlatılması üzerine, "Doğrudur. Bu yönde de girişimlerimiz var. Güvenliği sağlamakta bazen yetersiz kalıyorlar" yanıtı verdi.
Irak'ta öldürülen ve cenazeleri önceki akşam yurda getirilen Türk şoförlerden Osman Alişan Osmaniye'de, Ferit Nural da Hatay'da dün toprağa verildi.
'Yine gideceğiz'
Alişan'ın cenazesini almak üzere gittiği Irak'tan dönen nakliye firmasının sahibi Ahmet Ulaşlı, ekonomik nedenlerle Irak'a nakliye yapmaya mecbur olduklarını ve yine gideceklerini söyledi. Ulaşlı, "Irak'ta can güvenliği yok. Olaylara rağmen Irak'a çalışmayı sürdüreceğiz, çünkü başka işimiz yok. Ancak, bir giden şoför bir daha gitmiyor. Her seferde şoför değiştiriyoruz" dedi.
Bağdat yakınlarında yüklerini boşaltıp döndükten sonra kaçırılan Türk TIR şoförleri Sait Unurlu ve Abdurrahman Demir de önceki akşam Habur Sınır Kapısı'ndan Türkiye'ye giriş yaptı.
Jandarma ve Habur Emniyet Amirliği'nde bir süre bekleyen şoförler, daha sonra aileleriyle görüştü. Çok kötü günler geçirdiklerini belirten Abdurrahman Demir, "Çalıştığımız şirket geri adım atmasa, bizim de sonumuz diğer şoför arkadaşlarımız gibi olacaktı. Kimse Irak'a gitmesin, can güvenliği yok. Ne ABD, ne Iraklılar can güvenliği sağlıyor" diye konuştu. (Radikal, dha)