Gül, YÖK Başkanlığı'na Prof. Yusuf Ziya Özcan'ı atadı

Yusuf Ziya Özcan, 1951 doğumlu...

Yeni YÖK başkanı

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Prof. Erdoğan Teziç'ten boşalan YÖK Başkanlığı'na ODTÜ'lü sosyolog Prof. Yusuf Ziya Özcan'ı atadı. İslam üzerine makale, kitap ve araştırmalarıyla tanınan Özcan'ın ataması sürpriz sayılıyor.
Haber: BETÜL KOTAN / Arşivi

ANKARA - Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, görev süresi 8 Aralık'ta sona eren Prof. Dr. Erdoğan Teziç'ten boşalan Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanlığı'na Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Başkan Yardımcısı ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) öğretim üyesi Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan'ı atadı.
1951 doğumlu olan Özcan, Ankara Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nden 1973'te mezun olduktan sonra ABD'ye giderek, University of Chicago'da yüksek lisans ve doktora yaptı. Daha sonra öğretim üyesi olarak ODTÜ'ye gelerek akademik kariyerine bu üniversitede devam eden Özcan, burada bir dönem Sosyoloji Bölüm Başkanlığı da yaptı. Özcan, aynı zamanda TÜBİTAK Başkan Yardımcılığı'nı yürütüyordu.
Özcan'ın 'Muslims in Canada' (Kadana'da Müslümanlar), 'Ülkemizdeki Cami Sayıları Üzerine Sayısal Bir İnceleme', 'Ne Öğretmeli, Nasıl Eğitmeli: Türk Polis Akademisi'nde Müfredat Sorunu', 'Türkiye'de Polis ve Politika İlişkisi' başta, İslam ve polis konulu çok sayıda makale ve kitabı bulunuyor. Özcan ayrıca 'Üniversiteye Giriş ve Yüksek Öğretim Reformu Araştırması'nı hazırlayan isimler arasında yer aldı.
Prof. Özcan, öğrenci olaylarına sık sık sahne olan ODTÜ'de terörle mücadele başta olmak üzere çeşitli konularda polisle işbirliği yapma kararı alınmasında etkili olmuştu. Özcan, ODTÜ kampüsünde konuşlandırılacak 'Uluslararası Güvenlik ve İnsan Hakları Araştırma Merkezi'nin çalışmalarına da Emniyet İstihbarat Daire Başkanlığı ile başkanlık yaptı.
USAK'ta yönetici
Özcan, aynı zamanda Uluslararası Stratejik Araştırmalar Kurumu'nun da ('USAK'), Bilim ve Uzmanlar Kurulu Başkanlığı'nı yürütüyor. Uluslararası ilişkiler, etnik araştırmalar, terörizm ve güvenlik alanlarında faaliyet gösteren USAK, 2004 yılında kuruldu. Kurumun uzmanlık alanları, uluslararası güvenlik, dış ilişkiler, Ortadoğu, Orta Asya, Kafkasya, AB, Balkanlar, terörizm ve uluslararası hukuk olarak sıralanıyor.
Polis Akademisi'nde de ders veren Özcan'ın terörle mücadele konusunda yaptığı araştırmalar da bulunuyor. Özcan, katıldığı 'İstanbul Demokrasi ve Küresel Güvenlik Konferansı'nın açılışında, Türkiye'deki terörist faaliyetlerin 1961 Anayasası'ndan sonra başladığını, 1971-1980 yılları arasında artan terör olayları nedeniyle günde neredeyse 20 kişinin öldüğünü söylemişti. Özcan, '1979-2004 yılları arasında yaşanan 97 bin terör olayı sonucu 42 bin 976 kişi hayatını kaybetti. Türkiye'de halen 5 bin teröristin yaşadığı belirlendi. Terörle mücadele için 100 ile 120 milyar dolar arasında para harcandı. Bu rakam, Türkiye'nin toplam borcuna tekabül ediyor' açıklamasıyla dikkat çekmişti.
Özcan, 1992-1994 arasında Malezya'da Uluslararası İslam Üniversitesi'nde konuk hocalık yaptı. Özcan'ın bu üniversitede İslami perspektif içinde 'Geleneksel Müslüman Toplumlarda Hayat Kalitesi' ve 'İslam, Ekonomik Gelişmede Bir Engel midir? Karşıt Görüşlerin Kanıtları, Bazı Metodolojik Düşünceler' konulu iki araştırmada da imzası bulunuyor.
AKP'nin kamuoyu araştırmalarında uzun süredir birlikte çalıştığı üç araştırma şirketinden biri olan Pollmark'ın kurucuları arasında yer alan Özcan, AKP için 2006 Şubat'ında yapılan 'Türkiye Gündemi' anketine de imza atmıştı. Din ve polis konusunda uzman olan Özcan, 1992-1994 arasında konuk öğretim görevlisi olarak gittiği Malezya'da Uluslararası İslam
Üniversitesi'nde 'Geleneksel Müslüman Ülkelerde Hayat Kalitesi' konulu bir araştırma yapmıştı.
AKP'ye anketler yaptı
Başbakan Tayyip Erdoğan'ın 2003'ten bu yana seçim anketleri ve cumhurbaşkanlığı araştırmaları yaptırdığı Pollmark Piyasa ve Kamuoyu Araştırmaları Şirketi, Ağustos 2003'te İbrahim Dalmış, Ertan Aydın, Yusuf Ziya Özcan ve İhsan Dağı tarafından kuruldu. Pollmark özellikle cumhurbaşkanlığına dönük anketlerle önce çıktı. Cumhurbaşkanlığı seçim sürecinde AKP teşkilatına, belediye başkanlarına ve milletvekillerine anket yapan tek firma Pollmark'tı.
Pollmark tarafından Şubat 2006'da yapılan 'Türkiye'de Siyasi Partilerin Performansı ve Gelecekten Beklentiler' anketinde, "Size göre Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in görev süresi bittiğinde, yeni cumhurbaşkanı kim olmalı" sorusuna yüzde 19.9 oranıyla en yüksek oyu Tayyip Erdoğan alırken, Abdullah Gül yüzde 8.1 oranıyla dördüncü sırada yer almıştı. Ahmet Necdet Sezer yüzde 12.7 oranıyla ikinci, Bülent Arınç ise yüzde 10.7 oranıyla üçüncü sıraya yerleşmişti.
Pollmark tarafından yine AKP için Kasım 2005'de yapılan 'Türkiye Gündemi Araştırması'nda da "YÖK Başkanı ve bazı rektörlerin 100'üncü Yıl Üniversitesi Rektörü Yücel Aşkın'a destek olmak amacıyla Van'a yaptıkları ziyareti nasıl karşılıyorsunuz?" sorusuna yüzde 26.9 oranıyla 'Olumlu' yanıtı gelirken, yüzde 45.9 oranında 'Olumsuz', yüzde 27.2 oranında da 'Fikrim Yok' görüşü bildirilmişti.
Doğramacı adı geçmişti
Teziç'in görev süresinin sonlarında yeni başkanlık için çok sayıda isim öne atılmıştı. Bilkent Üniversitesi Rektörü Prof. Ali Doğramacı, AKP tarafından YÖK üyeliklerine atanan Prof. İzzet Özgenç, Prof. Halis Ayhan, Prof. Bülent Zülfikar ve Prof. Enver Hasanoğlu, TÜBİTAK Başkanı Prof. Nükhet Yetiş, Sabancı Üniversitesi Rektörü Prof. Tosun Terzioğlu YÖK Başkanlığı için adı geçen adaylar arasındaydı. Gül'ün aralarında Özcan'ın da bulunduğu 30 kadar akademisyenle tek tek görüşerek kararını verdiği öğrenildi.
Baykal: Tanımıyorum
CHP lideri Deniz Baykal, Özcan'ın YÖK Başkanı olarak atanmasına ilişkin sorular üzerine kendisini tanımadığını ve atamayı gazetecilerden duyduğunu belirtti.
CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce ise Özcan'ın, AKP'ye yakın çevrelerle ilişki içinde olduğunu söyledi. Özcan'ın AKP ve kamu kuruluşlarına araştırma yapan Pollmark şirketinin kurucularından olduğunu anlatan İnce, aynı şirketin kurucularından olan İhsan Dağı'nın eşinin AKP milletvekili Zeynep Dağı olduğunu ve bir diğer kurucunun da İçişleri Bakanı Beşir Atalay'la aynı üniversiteden olduğunu anlattı.
Araştırma şirketinin Ankara'nın Yenimahalle ilçesinde yaptığı bir ankette, yurttaşlara "Alevi misin, Sünni misin?" diye soru sorduğunu kaydeden İnce tepkisini, "AKP'ye yakın bir şirket. Maşallah hepsi bir araya gelmiş. Allah yürü ya kulum demiş bunlara" sözleriyle dile getirdi. Gül'ün tarafsız olamayacağını gösterdiğini savunan İnce, "Sayın Cumhurbaşkanı AKP'den ayrıldığını, herkesin cumhurbaşkanı olduğunu hatırlamalı. Gözümüz YÖK'ün üzerinde olacak" dedi.
Yetiş: Hayırlı olsun
TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Nükhet Yetiş, Özcan'ın atanması değerlendirirken, Prof. Özcan'ın ODTÜ Sosyoloji Bölüm Başkanlığı görevini yürütürken Yürütme Kurulu Sekreterliği görevini kabul edip TÜBİTAK4ta çalışmaya başladığını söyledi. Prof. Dr. Yetiş, "Çok değerli bir bilim adamı. Ülkemiz için hayırlı olsun" dedi.YÖK Başkanvekili Ertepınar istifa etti
Prof. Yusuf Ziya Özcan'ın YÖK Başkanlığı'na atanmasına ilk tepki kurum içinden geldi. YÖK Başkanvekili Aybar Ertepınar, Özcan'ın atama kararının açıklanmasının ardından Başkanvekilliği'nden istifa ettiğini açıkladı.
ODTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi olan Prof. Dr. Ertepınar, Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Bener Cordan ile birlikte 2 Ekim 2001'de Bakanlar Kurulu kontenjanından YÖK üyeliğine atanmıştı. Dönemin YÖK Başkanı Prof. Dr. Kemal Gürüz de boş bulunan Başkanvekilliği görevine Ertepınar'ı seçmişti. Prof. Ertepınar, aynı zamanda YÖK Yürütme Kurulu üyeliğine de getirilmişti.
Ertepınar istifa gerekçesiyle ilgili yaptığı açıklamada, şunları söyledi: "Başkanımızın görev süresiyle birlikte benim başkanvekilliğimin de bitmesi gerektiği inancındayım. Dolayısıyla yeni başkan tabii ki yakın çalışmak istediği kişiyi seçme özgürlüğünü kullanma hakkına sahip. Bu serbestliği hemen kullanabilmesi için hazırlamış olduğum dilekçeyi YÖK Genel Sekreterliğine bıraktım. Ayrıca YÖK üyeliğinden de ayrılmak için dilekçemi Cumhurbaşkanlığı makamına göndermek üzere hazırladım. Cumhurbaşkanlığı makamı tarafından atandığım için istifamı oraya sunacağım. Bir kopyasını da Yükseköğretim Kuruluna göndereceğim."
Ertepınar, emekli olduğunu dile getirerek, YÖK'le yollarını ayırdıktan sonra üniversiteye dönmeyeceğini ve politikaya atılmayacağını, ancak bir kitap yazmayı planladığını söyledi.