Gül: Zanlılar takip ediliyordu

Gül: Zanlılar takip ediliyordu
Gül: Zanlılar takip ediliyordu
Cumhurbaşkanı Gül: İstihbarata rağmen saldırı nasıl oldu? Bu araştırılıyordur ki bir daha yaşanmasın.
Haber: FATİH YAĞMUR / Arşivi

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül çifte saldırı ile 51 kişinin hayatını kaybettiği Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde incelemelerde bulundu. Gül, patlamaların alınan istihbarata rağmen gerçekleşmesiyle ilgili “Gerek Emniyet Teşkilatımız gerek MİT hep koordineli çalışmıştır, çalışmaya da devam etmektedir. Tabii ki teşkilatlar, bugün zanlı olarak mahkemelere taşınan isimleri takibe almışlardı. Deliller, teknik deliller böyleyken nasıl oldu da kaçtı ve saldırı gerçekleşti, bununla ilgili de bütün çalışmalar, araştırmalar, incelemeler, soruşturmalar tabii ki yapılıyordur ki bir daha bu tip şeyler olmasın” dedi.
İki patlamadan birinin gerçekleştiği belediye binası önünde yaklaşık 2 bin kişi tarafından alkışlarla ve ‘Reyhanlı seninle gurur duyuyor’ sloganlarıyla karşılanan Cumhurbaşkanı Gül, “Ölenlere Allah’tan rahmet diliyorum. Hepinizin acısını paylaşıyorum, sabır diliyorum. Maalesef bu canice gerçekleştirilen saldırı kirli niyetlidir. Sizlerden tek isteğim böyle günlerde sağduyulu, aklıselim olarak birlik ve beraberliği bırakmamak” dedi. Gül’ün konuşması bir vatandaşın “Yapamazlar Sayın Cumhurbaşkanım” sözüyle kesildi. Gül bu çıkışa karşılık, “Sağol, Allah razı olsun, yapamazlar, olmayacak. Bütün Reyhanlılılara teşekkürler... Bu oyuna gelmedi” diye konuştu. Taziye çadırını ve hastanedeki yaralıları ziyaret eden Gül, şunları söyledi:
ŞİDDETLE LANETLİYORUM: Bu olay gerçekten çok üzücüdür, acısı çok derindir. Türkiye ’de tek hamlede yapılan terör olaylarında en çok kayıp verdiğimiz, acı çektiğimiz olaydır. Bir kez daha bu olayı teşvik edenleri, yapanları, yardım edenleri şiddetle lanetliyorum. Bu terör olayını yaptıranlar, yapanlar, yardımcı olanlar, eninde sonunda mutlaka cezalarını göreceklerdir. Şunu bir kez daha belirtmek isterim: Devlet sorumluluğu ve kararlılığı neyi gerektiriyorsa, mutlaka yapılacak. Bu olaylara kimler bulaştıysa hesabı sorulacaktır.
OYUNLARA GELMEYELİM: Yine söylüyorum, hiç kimse evini barkını bilerek isteyerek terk etmez, bu ancak can derdiyle olur. Türkiye olarak üstümüze düşen insanlığın gereğini yapıyoruz. Şüphesiz ki, nüfus birden artınca, kötü niyetliler için olumsuz bir durum ortaya çıktı. Bu olayın yapılması, kötü niyetleri olan insanların, yapıların işidir. O açıdan vatandaşlarıma bir kez daha hatırlatmak istiyorum, sakın bu oyunlara gelmeyelim.
NASIL OLDU DA KAÇTI?: Bölgemizin ve Türkiye’nin olağanüstü durumlardan geçtiğini söyledim. Birdenbire nüfus artışı olduğunu söyledim. Bunlarla ilgili adi olayların da artabileceğini, kötü niyetlilerin de aradığı bir ortam olduğunu söyledim. Bütün devlet birimleri böyle durumlarda teyakkuz halinde elinden geleni yapar. Emniyet ve MİT koordineli halde çalışmıştır. Her iki teşkilatta, bugün şüpheli olarak mahkemeye taşınan isimleri takibe almışlardı ve takip ediyorlardı. Bu tür eylemlerin olabileceğinden kuşkulanıyorlardı. Şunun düşünülmesini isterim: Yüz olaydan 99’unu önlersiniz, bunları duyurmazsınız ama bir tanesi elden kaçınca, bu acılar yaşanır, durum budur. Deliller, teknik deliller böyleyken nasıl oldu da kaçtı ve bununla ilgili de bütün çalışmalar yapılıyordur.