Gülben Ergen'e bonzai cezası

Gülben Ergen'e bonzai cezası
Gülben Ergen'e bonzai cezası
RTÜK, Gülben Ergen'in programında sentetik uyuşturucu 'bonzai'nin özendirildiği gerekçesiyle 120 bin lira ceza kesti.

Sentetik uyuşturucu bonzai nedeniyle rekor ceza geldi. Milliyet’ten Önder Yılmaz’ın haberine göre Yeşilay, “Show TV’deki “Gülben” adlı kuşak programda Pau adlı Balkan müziği sanatçısının bonzai maddesini özendirici ifadelerin yer aldığı, “Elimde patladı bonzai” adlı şarkıyı seslendirdiğini tespit etti” ve RTÜK’e 22 Ağustos ’ta şikayette bulundu.
Durumu derhal inceleyen RTÜK, şarkının özendirici olduğuna kanaat getirerek programı yayınlayan Show TV’ye 120 bin TL’lik ceza kesti.

Edinilen bilgilere göre Yeşilay, ”bu görüntülerin birçok video paylaşım sitesi üzerinden paylaşıma sunulduğunu” da kaydetti. Yeşilay, RTÜK’e gönderdiği şikayette, “Çocuklar ve gençler için çok büyük bir tehlike olan sentetik uyuşturucu bonzai maddesinin görüntüsü, kokucu ve kolay içimi nedeniyle, ‘doğal bitki’ algısı yaratarak çeşitli iletişim kanallarıyla promosyonu yapılmaktadır ” dedi.

BİLİNÇ ALTINA İŞLENİYOR

Bu şikayet üzerine Show TV’deki sö zkonusu yayını inceleyen RTÜK uzmanları, çarpıcı rapor hazırladı. Pau’nun Türkçe şarkısının, “bonzai”yi teşvik ettiği tespitinin yapıldığı raporda, “Bir tür sentetik uyuşturucu maddesi olarak bilinen ve son dönemde belirli grup gençler arasında kullanımı hızla yaygınlaşan ve de ölümlere neden olan madde, söylenen şarkının ana öznesi olarak göze çarpmaktadır. Eğlence başlığı altında ritmik melodilerle bestelenmiş şarkının özellikle gençlerin bilinç altına işleyerek özendirici olmasının tehlike arz ettiği düşünülmektedir” ifadelerine yer verildi.
İşte o şarkının sözleri:
Elimde patladı bonzai
Gezerken altında Mersinli
Çamdibi şahit hakim bey
Kafamda herşey yok incesi
Zulalala zulalala bonzai
Yeşilova, Çamdibi patlayi
Abe kara, seni kara ver şekeri
Ayık ol, ayan, var gideri
Limon da liman portakal
Gitmede bugün bizde kal
Ne ekşi ne tatlı sormadan
Yormadan gülüm yormadan
Zulalala zulalala bonzai
Yeşilova, Çamdibi patlayi
Abe kara, seni kara ver şekeri
Ayık ol, ayan, var gideri