Güldane nine protokolü

Denizli'de Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu'na (SHÇEK) bağlı huzurevi, 75 yaşındaki Güldane Yaşin'in şikayeti ve Başbakan Tayyip Erdoğan'ın talimatı ile belediyeye devrediliyor.
Haber: FERAH IŞIK / Arşivi

DENİZLİ - Denizli'de Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu'na (SHÇEK) bağlı huzurevi, 75 yaşındaki Güldane Yaşin'in şikayeti ve Başbakan Tayyip Erdoğan'ın talimatı ile belediyeye devrediliyor.
Devir, AKP'nin kurulmasından itibaren sekiz kez
Denizli'yi ziyaret eden ve her gelişinde huzurevinde Yaşin ile görüşen Erdoğan, kasım ayındaki son ziyaretinde gündeme geldi. Erdoğan vali Gazi Şimşek ve belediye başkanı Nihat Zeybekci'ye talimat vererek, huzurevinin Denizli Belediyesi'ne bağlanması için protokol yapmalarını istedi. Zeybekci yürürlükteki Belediyeler Kanunu'na göre, huzurevleri, yetiştirme yurtları ve yuvalarının belediyelere bağlanabileceğini belirterek şunları söyledi:
"Başbakan dört yıl önce Güldane Yaşin ile huzurevinde tanıştı. Aralarında bir elektriklenme olmuş, birbirlerini çok sevmişler. Başbakan, Denizli'ye her gelişinde Güldane hanımı ziyaret ediyor. Son gelişinde, Güldane hanım huzurevinde sıkıntılar olduğunu, bakımın iyi olmadığını söyleyince, Başbakan bana 'Burayla neden ilgilenmiyorsunuz' diye sordu. Ben de, yasal olarak huzurevine karışamayacağımızı söyledim. Bunun üzerine, 'Başkan huzurevi senin olsun' dedi. Girişimlere başladık. Önümüzdeki günlerde valilik ile protokol yapıp huzurevini devralacağız. Belediyeler Kanunu'nun 'Yerel yönetimler huzurevi, çocuk yuvası ve yetiştirme yurtlarını işletebilir' hükmüne göre protokol yapılacak."
Denizli bir ilk olacak
Başbakan Erdoğan'ın, devlet sosyal kurumlarının yerel yönetimlere devredilmesi için Denizli'de düğmeye bastığını, Denizli'nin bir ilk olacağını belirten Zeybekçi, "Huzurevini devralacağız, ardından uygulama tüm yurtta başlayacak. Denizli'ye bu konuda pilot bölge de denilebilir. Güldane hanım işleyişi hızlandırdı, protokol yapılıp devrin gerçekleşmesi işlemi onun sayesine hız kazandı" diye konuştu.


    http://www.radikal.com.tr/7652557652550

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.